Clover'da NVIDIA Web Driver aktif etmek için yeni metot

montezuma

Kilopat
Makaleler
60
Daha fazla  
Nvidia-logo-32-1-.png

Sierra ile birlikte, Clover'da NVIDIA Web Driver'ı aktif etmek için kullandığımız nvda_drv=1 boot komutu artık çalışmıyor. Bu yüzden Clover 3751 ve sonrası sürümleri Sistem Parametresi içine yeni bir komut seçeneği ile güncellendi.
Artık NVIDIA Web Driver aktif / pasif hale getirmek için SystemParamaters içine "NvidiaWeb=True / False " komutunu eklememiz gerekiyor. Bu komut ile nvda_drv=1 komutuna artık gerek kalmıyor.

Şu an için Clover Configurator içinde bu komut seçeneği eklenmediği için aşağıdaki yöntemi kullanın.
  1. EFI Bölüntüsünü mount edin.
  2. EFI / CLOVER / Config.plist dosyanızı Text Edit, Xcode yada Plist Editor Pro ile açın.
  3. SystemParameters kısmını bulun ve aşağıdaki gibi eklemenizi yapın.
    Kod:
    <key>SystemParameters</key>
        <dict>
            <key>InjectKexts</key>
            <string>YES</string>
            <key>InjectSystemID</key>
            <true/>
            <key>NvidiaWeb</key>
            <true/>
        </dict>

4. Bundan sonra Boot argümanları içinden nvda_drv=1 komutunu (Eğer gerekirse ) silin.
  5. Kaydedin ve sistemiznizi yeniden başlatın.

Monster laptoplarda yaşanan her açılış esnasında siyah ekran olayına derman olur inşallah. Zira önerilen hiçbir fix işe yaramıyor.

denedim fakat olmadı. Yazılar aktıktan sonra siyah ekranda kalıyor hala.

Karanlık bir ortamda tekrar dene. Eğer ekran simsiyahsa, hiçbir belirti yoksa sorun ekranla alakalı olmayabilir. Ama hafifte olsa bir parlaklık var, fakat görüntü gelmiyorsa birşeyleri eksik yapmış olmalısın.
Benim laptopta GTX 970m var. El Capitan da hiçbir şekilde gelmeyen, her seferinde fix yaptıktan sonra açılan ekran; Sierra ile birlikte yukarıdaki yöntemle sorunsuz açılmaya başladı.

Benim ekran kartım gt540m leptop ise sony vaio vpcf21z1e. Ekran simsiyah oluyor. Beklememe rağmen bir belirti yok. Oda olursa tam kurulum yapmış olacağım.

Benim ekran kartım gt540m leptop ise sony vaio vpcf21z1e. Ekran simsiyah oluyor. Beklememe rağmen bir belirti yok. Oda olursa tam kurulum yapmış olacağım.

@montezuma üstad açmış olduğun konuda cevap vermiş sana. Cihazın Optimus ise NVidia kartı aktif edemezsin (Optimus; Windows'un sadece gerektiği zaman NVidia kartı kullandığı, bunun haricinde düşük güç tüketimi için işlemciye gömülü dahili ekran kartını kullandığı teknoloji)
Senin işlemcinde HD Graphics 3000 var. Bunu kullanabilirsin sadece.

Laptop üzerinde hiç karşılaşmadım şimdiye kadar. Karşıma da çıkmadı. Aygıt yöneticisinde de yok. Yani hiçbir yerde yazmıyor. Olayı tam olarak anlayamadım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı