CLR CMOS nedir, ne işe yarar?

mirror22

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar CLR CMOS nedir, ne işe yarar? Ben geçen BIOS'u güncelledim ama bu şeyi hiç kullanmadım. Beni aydınlatır mısınız ?

CLR, Clear yani temizleme kelimesinin kısaltmasıdır. CMOS ise, BIOS'un depolandığı yongadır. CLR_CMOS, BIOS'un sıfırlanması demektir. Bazı BIOS güncellemeleri BIOS'ta çok fazla değişiklik yapar ve yeni BIOS ile bilgisayar açılmayabilir. Bu gibi durumlarda CLR_CMOS tuşuna basılarak BIOS sıfırlanır. BIOS sıfırlanınca tarih ve saat ayarlarının yanında sabit diskin çalışma modu ve bilgisayarın ilk olarak hangi ortamda işletim sistemi arayacağı (boot) ayarlarının yeniden yapılması gerekebilir.

CLR, Clear yani temizleme kelimesinin kısaltmasıdır. CMOS ise, BIOS'un depolandığı yongadır. CLR_CMOS, BIOS'un sıfırlanması demektir. Bazı BIOS güncellemeleri BIOS'ta çok fazla değişiklik yapar ve yeni BIOS ile bilgisayar açılmayabilir. Bu gibi durumlarda CLR_CMOS tuşuna basılarak BIOS sıfırlanır. BIOS sıfırlanınca tarih ve saat ayarlarının yanında sabit diskin çalışma modu ve bilgisayarın ilk olarak hangi ortamda işletim sistemi arayacağı (boot) ayarlarının yeniden yapılması gerekebilir.

merhaba, Recep Bey.

x99 Rampage V var 5820k benim işlemcim turbo boost 2.0 destekliyor fakat ben 3.0 destekleyen bir driver yükledim DIP5 'in driverı idi şuan Asus suitte hızlı overclock yapamıyorum ne yapmamı önerirsiniz? biosun pilini mi çıkarayım yoksa. lütfen yardım edin.

Merhaba yeni bir sistem topladim ekrana görüntü gelmiyor ve ilginç bir şekilde power tuşuna basılı tutunca kapanmıyor ve ışık yanıp sönüyor. Sanki problemin yeri belli ama ben bilmiyorum gibi. Bu işlemi yapmalı mıyım?

Ya aynısı bana oluyor ne yapmal lazim
Merhaba yeni bir sistem topladim ekrana görüntü gelmiyor ve ilginç bir şekilde power tuşuna basılı tutunca kapanmıyor ve ışık yanıp sönüyor. Sanki problemin yeri belli ama ben bilmiyorum gibi. Bu işlemi yapmalı

Merhaba yeni bir sistem topladim ekrana görüntü gelmiyor ve ilginç bir şekilde power tuşuna basılı tutunca kapanmıyor ve ışık yanıp sönüyor. Sanki problemin yeri belli ama ben bilmiyorum gibi. Bu işlemi yapmalı mıyım?
Ayni problemi yaşıyorum sen nasil yaptin hocam ya

Geri
Yukarı