CM MWE 80+ Bronze 650W tepki vermiyor

tuqibiceps

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık bir ay önce B550M Pro, R5 5600 ve 3060'lı bir sistem topladım, kasa olarak da Cooler Master MB511 ve Cooler Master MWE 80+ Bronze 650W güç kaynağını set olarak aldım. Kasayı toplayıp sistemi çalıştırdıktan sonra BIOS ekranında bileşenleri sorunsuz şekilde görüyor mu diye kontrol ederken bilgisayar kapandı ve bir daha kasaya güç gelmemeye başladı. Power tuşuna basıyorum hiçbir şekilde tepki vermiyor. Aldığım yer gerekli testleri yaptıktan güç kaynağını yetkili servise gönderdi ve 2 hafta beklemenin ardından değişim yapıldı. Yeni güç kaynağını iki gün önce teslim aldım ve bu sabaha kadar sorunsuz kullandım bilgisayarı fakat bu sabah ilk seferle aynı biçimde yine kasadaki güç tuşuna basıyorum hiçbir şekilde tepki vermiyor sistem. Yine aynı süreç yaşandı, güç kaynağı yine yetkili servise gönderildi. Kasayı akım korumalı prizde kullandım ve aynı prizde senelerdir başka elektronik cihazlarda sıkıntısız şekilde çalışıyor. Aşırı canımı sıkmaya başladı bu durum, nitekim 1 ay önce topladığım sistemi toplamda 2 gün kullanabildim sadece. Neden kaynaklanabilir bu durum? Fikir alışverişinde bulunabilecek arkadaşlar yardımcı olabilirse mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık bir ay önce B550M Pro, R5 5600 ve 3060'lı bir sistem topladım, kasa olarak da Cooler Master MB511 ve Cooler Master MWE 80+ Bronze 650W güç kaynağını set olarak aldım. Kasayı toplayıp sistemi çalıştırdıktan sonra BIOS ekranında bileşenleri sorunsuz şekilde görüyor mu diye kontrol ederken bilgisayar kapandı ve bir daha kasaya güç gelmemeye başladı. Power tuşuna basıyorum hiçbir şekilde tepki vermiyor. Aldığım yer gerekli testleri yaptıktan güç kaynağını yetkili servise gönderdi ve 2 hafta beklemenin ardından değişim yapıldı. Yeni güç kaynağını iki gün önce teslim aldım ve bu sabaha kadar sorunsuz kullandım bilgisayarı fakat bu sabah ilk seferle aynı biçimde yine kasadaki güç tuşuna basıyorum hiçbir şekilde tepki vermiyor sistem. Yine aynı süreç yaşandı, güç kaynağı yine yetkili servise gönderildi. Kasayı akım korumalı prizde kullandım ve aynı prizde senelerdir başka elektronik cihazlarda sıkıntısız şekilde çalışıyor. Aşırı canımı sıkmaya başladı bu durum, nitekim 1 ay önce topladığım sistemi toplamda 2 gün kullanabildim sadece. Neden kaynaklanabilir bu durum? Fikir alışverişinde bulunabilecek arkadaşlar yardımcı olabilirse mutlu olurum.

Ani elektrik kesintileri veya aşırı voltajdan kaynaklı bir durum diye tahmin ediyorum, fakat aynı kasa ve güç kaynağını bende kullanmaktayım akım korumalı olduğu biliniyor ve elektrik kesintilerinde ben böyle bir durum yaşamadım, aynı bina veya çevrenizde bu tür sorunlar veya kesintiler yaşayan kişilerde var mı?

PSU dandik değil, bu durumda diğer bileşenler ilk faciada hasar almadıysa evin elektriğinden kaynaklanıyor gibi duruyor. Şahsen her bilgisayar aynı değil, eski bilgisayarlarımdan bazıları evdeki elektriğe karşı çok hassaslardı, dediğin gibi bir durumda o da kapanırdı. Şu anki sistemimde Corsair PSU var ben hiç sorun yaşamadım. Ama sanki senin sisteminde donanımsal bir sorun var gibime geliyor. Acaba PSU sisteme yetersiz mı? Diğer bileşenler de sorun çıkaran ya da kısa devre yaratan bir parça mı var derinlemesine incelenmeli. Bence bir daha yaşarsanız iade etmeye odaklanın. Eğer PSU'yu bozan evin elektriğiyse bu durumda akım korumalı priz dediğiniz gibi son çare.

Bu arada unutmadan söyleyeyim; eğer diğer parçalarınız hasara uğradıysa bunun için PSU satıcı veya yetkili firmasından zaararınızı karşılamalarını talep edin.

Son düzenleme:
Ani elektrik kesintileri veya aşırı voltajdan kaynaklı bir durum diye tahmin ediyorum, fakat aynı kasa ve güç kaynağını bende kullanmaktayım akım korumalı olduğu biliniyor ve elektrik kesintilerinde ben böyle bir durum yaşamadım, aynı bina veya çevrenizde bu tür sorunlar veya kesintiler yaşayan kişilerde var mı?
Ani elektrik kesintisinden kastınız saniyelik gidip gelmelerse bilemeyeceğim ancak dün herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmadı, kasayı Philips marka akım korumalı prizde kullandım iki seferde de voltaj ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak için. Çevremde buna benzer bir sorun yaşayan kimseyi duymadım daha önce.

Aynı PSU'yu ben de kullandım, fan sesi sorunu haricinde bir sorunu yoktu. İki kez aynı sorun olduysa sorun PSU'da değildir bence. 🤔

PSU dandik değil, bu durumda diğer bileşenler ilk faciada hasar almadıysa evin elektriğinden kaynaklanıyor gibi duruyor. Şahsen her bilgisayar aynı değil, eski bilgisayarlarımdan bazıları evdeki elektriğe karşı çok hassaslardı, dediğin gibi bir durumda o da kapanırdı. Şu anki sistemimde Corsair PSU var ben hiç sorun yaşamadım. Ama sanki senin sisteminde donanımsal bir sorun var gibime geliyor. Acaba PSU sisteme yetersiz mı? Diğer bileşenler de sorun çıkaran ya da kısa devre yaratan bir parça mı var derinlemesine incelenmeli. Bence bir daha yaşarsanız iade etmeye odaklanın. Eğer PSU'yu bozan evin elektriğiyse bu durumda akım korumalı priz dediğiniz gibi son çare.

Bu arada unutmadan söyleyeyim; eğer diğer parçalarınız hasara uğradıysa bunun için PSU satıcı veya yetkili firmasından zaararınızı karşılamalarını talep edin.
İlk sefer maksimum 5 dakika açık kaldı sistem, dediğim gibi bios ekranında donanımı kontrol ederken kapandı, ikinci sefer normal bir şekilde kapattım bilgisayarı ertesi sabah açılmadı, iki seferde de akım korumalı prizde çalıştırdım sistemi. PSU'nun sisteme yetersiz olduğunu düşünmüyorum çünkü toplarken 2-3 yere danışarak topladım, isterseniz birebir buraya da yazabilirim sizin de onayınızı almak adına. Değişimden gelen PSU ile 2 gün boyunca sıkıntısız kullandım bilgisayarı, ayrıca ilk seferden kaynaklı diğer parçalarda herhangi bir sıkıntı meydana geldi mi diye MSI Afterburner uygulaması ile voltaj değerlerini de kontrol ettim, absürt bir durum göremedim, diğer bileşenlerden kaynaklı bir sorun mu, dediğiniz gibi kısa devre yaptıran bir parça mı var konusunu bilemiyorum, neticede hem marka olarak iyi hem de kasadaki bileşenler arasında en çok garanti süresi verilen, diğer parçalara nazaran en az sıkıntı çıkan parça PSU'lar diye biliyorum.

İlk sefer maksimum 5 dakika açık kaldı sistem, dediğim gibi BIOS ekranında donanımı kontrol ederken kapandı, ikinci sefer normal bir şekilde kapattım bilgisayarı ertesi sabah açılmadı, iki seferde de akım korumalı prizde çalıştırdım sistemi. PSU'nun sisteme yetersiz olduğunu düşünmüyorum çünkü toplarken 2-3 yere danışarak topladım, isterseniz birebir buraya da yazabilirim sizin de onayınızı almak adına. Değişimden gelen PSU ile 2 gün boyunca sıkıntısız kullandım bilgisayarı, ayrıca ilk seferden kaynaklı diğer parçalarda herhangi bir sıkıntı meydana geldi mi diye MSI Afterburner uygulaması ile voltaj değerlerini de kontrol ettim, absürt bir durum göremedim, diğer bileşenlerden kaynaklı bir sorun mu, dediğiniz gibi kısa devre yaptıran bir parça mı var konusunu bilemiyorum, neticede hem marka olarak iyi hem de kasadaki bileşenler arasında en çok garanti süresi verilen, diğer parçalara nazaran en az sıkıntı çıkan parça PSU'lar diye biliyorum.

Maalesef sorunun donanımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek sadece bir yazılımdaki voltajları kontrol etmekle olmuyor. Hani 1001 etken var, kim bilir belki de kasanın güç tuşu bozuk ve öyle bir denk geliyor ki PSU bozuk sanıyorsun. Abartı bir çıkarım ama imkansıuz değil. Hani akım korumalı pirizde de bunu yapıyorsa bırak diğer parçaları VGA kablosundan tut SATA kablosuna kadar her şeyi kontrol etmek gerek. Zaten hiç tetik almayan sistemde en büyük suçlu PSU dur ama dediğim gibi paranla aldığın sistem bunu defalarca yapıyorsa toplu iadeye giderdim hiç acımazdım.

Geri
Yukarı