CMD ile kendi IP adresimin pingini ölçemiyorum

exodusXXVI

Hectopat
Yer
Eskişehir, Türkiye
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Superonline kullanıcısıyım, 22 Eylül tarihinden itibaren her akşam, düzenli olarak akşam saatlerinde 21:00-00:00 aşırı ping yükseliyor. Şikayet talebi oluşturduğumda, sunucunuza ait IP adresi üzerinden "ping", "tracert", "nslookup" değerlerinizi ölçüp bize atmanız gerekiyor diye cevap geldi. CMD komutlarından sonra IP adresimi yazıyorum ve aldığım sonuçlar;

ipölçüm1.png
ipölçüm2.png
ipölçüm3.png

Herhangi bir web sitesinin adresini yazdığımda ise CMD komutları sorunsuz bir şekilde ölçümleri tamamlıyor ve sonuçlar ekrana geliyor. Şu an öğlen saatlerinde ping testi attığım için değerler normal gözükse de, akşam saat 21:00'dan itibaren değerlerin neredeyse hepsi 300'ün üzerinde. Ama Superonline'ın istediği değerleri kendi IP adresim üzerimden ölçemediğim için sorun olmadığını söylüyor ve şikayet talebimi kapatıyorlar. Günlerdir bu sorunla uğraşmaktan sıkıldım, yardımlarınızı bekliyorum.

ping1.png
ping2.png

Yüksek ping aldığınız sunucuların IP'leri ile sorgulama yapmanız istenmiş. Kendi IP adresinizi sorgulamanız durumunda <1ms çıkacaktır. Kendi cihazınızı pingliyorsunuz anladığım kadarıyla.

Mesela ben yüksek pingi BF1 oynarken alıyorum diyelim. Benden tracert yapmam istenirse EA'in EU/Rotterdam sunucularında yapıp aşağıdaki sonuçları alıyorum:

1571308088413.png

gibi.

Son düzenleme:
Yüksek ping aldığınız sunucuların IP'leri ile sorgulama yapmanız istenmiş. Kendi IP adresinizi sorgulamanız durumunda <1ms çıkacaktır. Kendi cihazınızı pingliyorsunuz anladığım kadarıyla.

Aynı testi arkadaşıma yaptırdığımda kendi IP adersini sorunsuz bir şekilde ölçebiliyor CMD üzerinden. Ben yaptığımda <1ms çıkıyor ve Superonline değerlerinizde bir sorun yoktur deyip konuyu kapatıyor. Akşam 21:00'dan sonra ping değerleri speedtest.net üzerinde 300'ün üzerinde.

www.google.com.tr üzerinden yaptığım ping testlerinde 300 ms'in üzerinde çıkan sonuçlara ise normal diyorlar ilginç bir şekilde, ama her akşam pingin fırlaması yüzünden online oyun oynanamıyor hiçbir şekilde. Bana verdikleri cevaplar da bu şekilde;

superonline cevap.png
superonline cevap 2.png

Speedtest üzerinde pinginiz 300 üzeri görünüyorsa google ı falan pinglemekle uğraşmayın zaten bir problem olduğu ortada.
Arkadaşınız aynı internet sağlayıcıyı mı kullanıyor? kendi IP'sini ölçmesi durumunda net <1ms çıkması lazım.
Çok emin olamıyorum fakat CGNat denilen IP havuzuna dahil olabilir, ortak havuzun IP'si ile modemi arasındaki bağlantıyı izliyor olabilir.
Edit:
1571308681869.png

Kendi IP numaramı trace ettiğimde aldığım sonuç.

Son düzenleme:
Mesela ben yüksek pingi BF1 oynarken alıyorum diyelim. Benden tracert yapmam istenirse EA'in EU/Rotterdam sunucularında yapıp aşağıdaki sonuçları alıyorum:

Yani sunucuya ait IP adresi dedikleri olay, Ping sorunu yaşadığım oyunun sunucusuna ait IP adresi mi? Onu mu ölçüp, göndermemi istiyorlar?

300 üzeri pinge normal deyip, şikayet talebini kapatıyorlar. Sorun yokmuş onlara göre. Ama her akşam düzenli olarak 21:00-00:00 arası 300 üzeri ping çıkıyor speedtest üzerinden.

Yani sunucuya ait IP adresi dedikleri olay, Ping sorunu yaşadığım oyunun sunucusuna ait IP adresi mi? Onu mu ölçüp, göndermemi istiyorlar?

Pinginizin yüksek olmasından şikayetçisiniz ve hangi sunucuya bağlandığınızda bu yüksek pingleri alıyorsunuz diye soruyor olmalılar. Büyük ihtimalle onu istiyorlar. :)

Pinginizin yüksek olmasından şikayetçisiniz ve hangi sunucuya bağlandığınızda bu yüksek pingleri alıyorsunuz diye soruyor olmalılar. Büyük ihtimalle onu istiyorlar. :)

O zaman ben akşam ping yükseldiğinde oynadığım oyunun sunucu IP'si üzerinden bir tracert ve ping ölçümü yapıp tekrar şikayet talebi oluşturayım. Mesela siz BF1 oyununun IP adresine nasıl ulaştınız? İnternet üzerinden kolayca ulaşılabiliyor mu?

Sizin konuyu okuyunca bu sıralar bf1 oynadığımdan o aklıma geldi. Sonra tracert battlefield 1 diye google'da arattım. Bulduğum sonuçlardan birinde çıktı. :)

Sizin konuyu okuyunca bu sıralar bf1 oynadığımdan o aklıma geldi. Sonra tracert battlefield 1 diye google'da arattım. Bulduğum sonuçlardan birinde çıktı. :)

Yardımlarınız için teşekkürler, akşam bir daha şikayet talebi oluşturup sorun yaşadığım oyunla ilgili testleri göndereceğim Superonline'a. Ama ping sorunu pek oyunla ilgili değil de, genel gibi geliyor bana. Hergün sistematik olarak aynı saatlerde artması ve azalması yüzünden.

Rica ederim, faydam dokunduysa ne mutlu. Aynı durumdan bende müzdarip olduğum için sizi çok iyi anlıyorum. Özellikle akşam saatleri olmasından da yoğunluk diyerek sıyrılıyorlar. 100mbit' e kadar deyince tabi ki 100'ü almayı beklemiyorum fakat 85 ve üzerini beklerken 18-20mbit'lere düşünce insan sinirleniyor haliyle. Umarım sorununuz çözülür.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı