Cobol programlama dili nedir ve nerelerde kullanılır?

533388

Hectopat
Makaleler
2
Google'da biraz araştırma yaptım ama pek nerelerde kullanıldığı, nasıl bir yapısı olduğuyla ilgili çok bilgi bulamadım sadece merakımdan soruyorum.

Google'da biraz araştırma yaptım ama pek nerelerde kullanıldığı, nasıl bir yapısı olduğuyla ilgili çok bilgi bulamadım sadece merakımdan soruyorum.

Bankalarda kullanılıyor diye biliyorum.

@533388 ayrıca değişkenlerin türü yok direk data diye bir tür var. Tabii bunun içinde fazla RAM gerekiyor. Bundan başka yapısı ile ilgili bir bilgim yok.

Merakınızı giderecek kadar bilgi bulamamanız saçma geldi.

Hocam attığınız makaleler için teşekkür ederim biraz daha inceledim ama yani mesela bankacılık sistemlerinin neresinde kullanılıyor daha çok bunu merak ediyorum yani biraz daha derin bilgi istiyorum ama teşekkür ederim.

Eski sistemde şimdiki gibi tek tıkla kredi istedim, onaylandı, para geldi vb. durumu olamazdı, çat diye servera, dbye erişim imkansızdı. Veri şimdiki kadar hızlı işlenemediği, disklere yazılamadığı için batch process dediğimiz toplu işlemler çok önemliydi.

Resimdeki örnekte mesela şöyle oluyor: kredi istekleri (şimdi mobil uygulamadan tek tıkla yapılabiliyo dediğim işlem) teker teker gönderilemediği için dosyalara yazılıyor, 5 dakikada bir toplu olarak batch işlemini yapacak yere upload ediliyor. (bağlantı sorunları yüzünden kaç kere retry yiyor kimbilir)

Bu toplanan veriler mainframe denen salon büyüklüğünde büyük bilgisayarlarda işlenebiliyor ancak, batch ve çoklu transactiona uygun geliştirilmiş diller var mesela cobol bankacılık için özel geliştirilmiş, fortran büyük bilimsel araştırmalar için özel geliştirilmiş, pl1, algol vb. diller de mevcut.

Çalışma mantığı da resimdeki gibi, farklı noktalardan gelen veriler birleştiriliyor, orderlanıyor vb. çok sayıda farklı transaction çalıştırabilen mainframe her bir kredi isteğini tek tek sorguluyor, analiz ediyor yüzde kaçtan verilir, ne kadar verilir, adamın kreditibilitesi nedir vb. diye. Gece başlayıp saatlerce bu işlemi yapıyor, haftada bir de data arşivleniyor, bizim şimdi evlerde yaptığımız ssd üzerindeki dbye çat diye yazma diye bir şey yok, veriyi çat diye başka yere iletebilme imkanı da yok, cloud sistem falan hiç yok, büyük veri saklanabilen tapelerde tutuluyor.

Cobol işte burada çok fazla kaydı toplu işleme(batch) ve çoklu transaction için kullanılıyor.

Mainframe makinelerde kullaniliyor. Yazilan prosedurler batch processing yapilarak paralel isleniyor. Cok yuksek throughput degerlerine ulasilmasina olanak sagliyor. Tabi bu dilin yapisindan kaynaklandigi gibi donanimla da alakali. 1000.000$+ uzeri para odenen mainframe cihazlar var.

@bitwise hocam daha önce bir konu açmıştım ona yazdığınız cevaptan dolayı aklıma takılmıştı merakım gitti aklımdakileri öğrendim cevaplayan herkese teşekkür ederim.

@bitwise hocam daha önce bir konu açmıştım ona yazdığınız cevaptan dolayı aklıma takılmıştı merakım gitti aklımdakileri öğrendim cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Ben onu ornek olsun diye yazdim. Sektor yeni baslayanlarin sandigi gibi populer uc bes dil ve frameworkten ibaret degil anlatmak icin.

Geri
Yukarı