Code: Blocks, "It seems that this file has not been built yet." hatası

581710

Centipat
Makaleler
2
İşletim sistemi: Linux Mint.
Code: Blocks'u yazılım yöneticisinden yükledim ayrıca aynı yerden "gcc" + "g++" + "cmake" yüklü. Boş proje açıyorum kodları yazıp "Build and run" basıyorum ve bana şu mesajı veriyor.

3.png

"Yes" bastığımda ise herhangi bir sonuç vermiyor. Alt kısımda şu mesajı veriyor.

2.png

Siz demeden diyeyim. İnternette araştırma yaptım.compiler ayarlarından "GNU gcc compiler" seçmemizi söylüyor. Zaten bildirilerde de compiler ile ilgili sorundan bahsediyor. Ancak zaten "GNU gcc compiler" seçili ve hala işe yaramıyor.

1.png

Proje oluşturduğumuzda Compiler'ı seçiyoruz biliyorsunuz. Bir "deneme" projesi açıp orada derlemeye çalıştığımda şu hataları veriyor.

4.png

İnternette yine araştırdım bunu. Yabancı forumlar da buna benzeyen bir hata alanlar olmuş ama herhangi bir çözüm bulamadım yine. Proje klasörüne belirtilen adrese "main. O" dosyasını kendim oluşturmayı denedim ancak yine başaramadım. İkinci hatayı da az çok tahmin ediyor gibiyim. Neyse, yardım edebilecek olan var mı?

@Vavien. @Eray T @Bora Dere

Son düzenleyen: Moderatör:
Code::Blocks konularına bakmıyorum.

Derleyicinin path'i ile ilgili sorun var bence. Yani dünyada kalan her programlama yeni başlayan kişi gibi Code::Blocks'u kullanamiyorsunuz.
Önyargılarınızı ve insanları aşağılama davranışlarınızı azaltın. İnsanlara yardımcı olmak yerine aşağılamak etik gelmiyor doğrusu. Programlamayada yeni falan başlamadım. 😂 @Vavien.

Son düzenleme:
Code::Blocks kötü. Bu bir önyargı değil. Kimseyi de aşağılamadım.
Etiketlediğiniz için cevap hakkı doğdu. Yardımcı olup olmaması mesajın ne verdiğine ve sizin mesajdan ne alabildiğinize bağlı.
Programlamaya yeni başladığınızı söylemedim. Linux kullanan birinin az çok tecrübesi olduğunu düşünürüm. Mesajı tekrar okuyun isterseniz. Gerçi telefon klavyesi sağ olsun, dağıtmış. Orada kalan kelimesi yoktu. Ne vardı, emin değilim. Programlamaya olacaktı mesela.

Code::Blocks kötü. Bu bir önyargı değil. Kimseyi de aşağılamadım.
Etiketlediğiniz için cevap hakkı doğdu. Yardımcı olup olmaması mesajın ne verdiğine ve sizin mesajdan ne alabildiğinize bağlı.
Programlamaya yeni başladığınızı söylemedim. Linux kullanan birinin az çok tecrübesi olduğunu düşünürüm. Mesajı tekrar okuyun isterseniz. Gerçi telefon klavyesi sağ olsun, dağıtmış. Orada kalan kelimesi yoktu. Ne vardı, emin değilim. Programlamaya olacaktı mesela.
Umarım öyledir. Linux için daha iyi bir IDE bulamadım o yüzden geçtim. Hangi konu olduğunu hatırlamıyorum ancak Visual Studio Code üzerinde C++'ın "sapıttığını" söylemişsiniz ve Code::Blocks'u önermişsiniz. İnternetin altını üstünü getirerek yaptığım araştırmalar sonucu uygun olan tek IDE'nin Code::Blocks olduğunu düşündüm. Öneriniz varsa açığım.

Visual Studio Code üzerinde C++'ın sapıttığını söylediğimden şüpheliyim, mesajı paylaşır mısınız? Aklıma onun yerine söylemiş olabileceğim 2 alternatif var.
Visual Studio üzerinde C yazmak sapıtır demişimdir ya da Visual Studio varken C++ için başka bir şey kullanmayın demişimdir. Tabii bu CLion falan kullanmayın demek değil. Bence Visual Studio kullanması daha rahat. Forumdakilerin dertlerini görünce en mantıklı öneri bence o.

Visual Studio Code üzerinde C++'ın sapıttığını söylediğimden şüpheliyim, mesajı paylaşır mısınız? Aklıma onun yerine söylemiş olabileceğim 2 alternatif var.
Visual Studio üzerinde C yazmak sapıtır demişimdir ya da Visual Studio varken C++ için başka bir şey kullanmayın demişimdir. Tabii bu CLion falan kullanmayın demek değil. Bence Visual Studio kullanması daha rahat. Forumdakilerin dertlerini görünce en mantıklı öneri bence o.
Baktım ama bulamadım maalesef. Neyse teşekkürler iyi akşamlar. CLion'A bakacağım. O da olmazsa mecbur VSC'ye geçeceğiz.

Peki OpenCV için sizce Code::Blocks'mu yoksa VSC'mi kullanmalıyım? Bu son sorum olsun.
@Vavien.

@Eray T Siz cevap verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı