Codegen Codmax SSD Kutusu İncelemesi | Daha Ucuza Kendi Harici SSD'mizi Yapıyoruz

Merhaba değerli okurlar,

Geçenlerde bilgisayarım için Kingston A2000 NVMe SSD almıştım. Bilgisayarımdaki SSD'yi söküp A2000'i taktım. Çıkan M.2 SSD'yi ne yapayım diye düşünüp, Codmax SSD kutusunu aldım.

Özetçe, SSD'yi bu kutuya yerleştirdiğimizde bunu USB yoluyla harici SSD olarak kullanabiliyoruz.

Normal taşınabilir SSD, 250 GB olanı şu anda 875 TL. Hızları yine standart USB 3 yani 500 MB/sn. https://www.hepsiburada.com/sandisk-extreme-250gb-tasinabilir-ssd-sdssde60-250g-g25-p-HBV00000CFC9Y

Ama bu şekilde kendimiz harici SSD oluşturduğumuzda: Codmax 140 TL: https://www.hepsiburada.com/codegen-codmax-type-c-usb-3-1-ngff-m2-ssd-aluminyum-disk-kutusu-cdg-ssd-15bc-p-HBV00000QA05A
Bir de 250 GB SSD alırsak şu anda 450 TL civarı: https://www.hepsiburada.com/kingston-a400-ssdnow-240gb-500mb-350mb-s-m-2-sata-ssd-sa400m8-240g-p-HBV00000IC3QM

Toplam 590 TL'ye denk geliyor, 280 TL gibi tasarruf etmiş oluyoruz. Ben direk bilgisayardaki SSD'yi aldığımdan dolayı sadece SSD kutusunun masrafı çıktı. Ayrıca geçen ay aldığım 500 GB SSD'nin fiyatı 490 TL gibiydi, yani bunun gibi kampanyalara denk gelirsek tasarruf oranı daha büyük oluyor.

Artıları:
+ Alüminyum kasası sayesinde kaliteli duruyor. Soğutmada başarılı.
+ SSD'nin hızından yararlanabiliyorsunuz.
+ İstediğinizde SSD'yi değiştirip daha büyük kapasiteler edinebilirsiniz.
+ Daha ucuza taşınabilir SSD elde etme imkanı.
Eksileri:
- Kutu ile gelen USB-C kablosu bazen bağlantı kopukluklarına neden olabiliyor.
Ürünle ilgili yaptığım kısa ve öz video incelemesini izleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı şekil kullanıyordum (farklı marka kutu ve NVMe SSD ile birlikte) bir süre sonra sıkıntı çıkarmaya başlıyor. Düşük kapasitede yüksek hıza ihtiyaç duyan pek yoktur tahminim HDD veya Flash Disk alınabilir, yüksek kapasitede ise indirim vb. denk gelince T5'ler T7'ler bu fiyat civarına iniyor zaten.

Güzel inceleme elinize sağlık. Bir öneri olarak CrystalDiskMark ile de test sonuçlarını paylaşırsanız eğer bizler için yararlı olabilir.
Benchmark sonuçları:
1639315812995.png

Birkaç ay önce SSD hala bilgisayarımdayken yaptığım benchmark:
01-SSD.jpg

Laptop'a geçince masaüstü sistemden kalan 2 tane M2 SSD'nin birini laptoptaki boş yuvaya taktım, diğeri boşta kaldı. NWME M2 olduğu için uygun fiyatlı aparatlar olmuyor. 300TL de bir aparata benim veresim gelmiyor. O bana ben ona bakıp duruyorum yatıyor evde SSD 😞
İnceleme gayet güzel olmuş emeğinize sağlık.

Laptop'a geçince masaüstü sistemden kalan 2 tane M2 SSD'nin birini laptoptaki boş yuvaya taktım, diğeri boşta kaldı. NWME M2 olduğu için uygun fiyatlı aparatlar olmuyor. 300TL de bir aparata benim veresim gelmiyor. O bana ben ona bakıp duruyorum yatıyor evde SSD 😞
Çok haklısınız. Ben bile şaşırdım, dedim iyi ki benimki NVMe değilmiş. Yoksa bunun için bütçem yetmezdi. Bu modelin NVMe sürümü şu anda 340 TL, hani 200 TL tamam da M.2 kutunun resmen 2.5 katı fiyatına.

İnceleme gayet güzel olmuş emeğinize sağlık.
Çok teşekkür ederim 😊

Geri
Yukarı