Çözemediğim matematik soruları

Xleri bir yana bilinenleri eşitliğin diğer tarafında toplaman gerekiyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    170,1 KB · Görüntüleme: 29
Teşekkürler. Lisede doğru dürüst matematik dersi alamadığım için ve aşağı yukarı 4 senedir matematik çözemediğim için tamamen unuttum.

Gülücük atanlar cidden üzdü beni, bilmiyor olabilmem normal değil mi?

1) x=5
2) x=12

Eşitlik varsa soruyu çözmekten başka yapılacak bir yol yok. 4 işlem.
Dört işlem kelimesi tartışmak gerekir. Mantıkken dört işlemden iki tanesinin (Çarpma ve Bölme) ikisinin (Toplama ve Çıkarma)'nın oluşumudur. Artık matematik dilinin kalıplaşmış bir kelimesi oldu. Benim dilimde de aklımdan da gitmeyen bir kelime ve severim.

Merhabalar, matematik temelim olmadığı için Antrenmanlarla Matematik adlı kaynaktan matematik çalışıyorum.

Şuan basit denklemler konusundayım fakat fazla anlayamadım.

Mesela şu iki soruyu çözemedim.

1)1-3(x-2)+3=-x

2)2-x=4-14

Bunların çözümü nasıl olmalı?

Şimdiden teşekkürler.
Hocam bunların çözümü videoları olarak var, bizde söyleriz ama videosunu izlemeniz daha verimli olur kitabın arkasında ki karekodu antremanlarla yayıncılığın uygulamasından tarattın.

Hocam bunların çözümü videoları olarak var, bizde söyleriz ama videosunu izlemeniz daha verimli olur kitabın arkasında ki karekodu antrenmanlarla yayıncılığın uygulamasından tarattın.

Ne verimi acaba? 4 işlem. Kendi bile cozebilirdi.
Bu demek oluyor ki temelinde sorun var.

Teşekkürler. Lisede doğru dürüst matematik dersi alamadığım için ve aşağı yukarı 4 senedir matematik çözemediğim için tamamen unuttum.

Gülücük atanlar cidden üzdü beni, bilmiyor olabilmem normal değil mi?
Hocam takmayın kafanıza, emin adımlarla çalışmaya devam edin. Şu an bunları yapamamanız aşırı normal, ben de bu yollardan geçtim, ben de yapamıyordum, maalesef çoğumuzun matematik hocası bize bu dersi sevdirmedi :)

Merhabalar, matematik temelim olmadığı için Antrenmanlarla Matematik adlı kaynaktan matematik çalışıyorum.

Şuan basit denklemler konusundayım fakat fazla anlayamadım.

Mesela şu iki soruyu çözemedim.

1)1-3(x-2)+3=-x

2)2-x=4-14

Bunların çözümü nasıl olmalı?

Şimdiden teşekkürler.
1- 5.
2- 12.

Aynı kitabı çözüyoruz ben 19 güne geçiyorum yarın.

Geri
Yukarı