Çözüldü CSM/UEFİ = ON olmasına rağmen CSM yeşil gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

F4TİH

Decapat
Daha fazla  
Meslek
PC işinde uzman
Arkadaşlar PC'ye format attım. Önceden de UEFI olarak kurmuştum tesadüf eseri BIOS üzerinde bir şey kafama takıldı.
CSM/UEFİ = ON gözüküyor ama CSM yeşil olarak gözüküyor.
Sorun nedir?
MSI anakart.
Ben Rufus ile yazdırırken UEFİ/CSM yok seçeneği ile yazdırdım.
Boot Menüsünde de UEFI gözüktü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
IMG_20191201_225009.jpg

Sanırım işaretli yeri söylüyorsunuz. CSM veya UEFI hangisi yeşil yanıyorsa o mod aktif oluyor. Yanındaki anahtarı kaydırarak seçim yaptırabiliyorsunuz. RX 580'in UEFI desteği var, bu sebeple UEFI kısma kaydırın. Hem ekran kartı UEFI desteklediği için hem de direkt UEFI aygıtları tarayacağı için daha hızlı bir önyükleme gerçekleşiyor.
Benim anlattığım şeyde baştan oydu zaten. EZ Mode de iken anahtarı UEFI kısıma kaydırın zaten yeşil olarak gözükmeye başlar.
Birde size bir soru sormak istiyorum:
Audio driver olarak hangisini yüklemeliyim?
Anakart sitesinde 2 seçenek var.
2. Olarak :
SATA driver yüklemelimiyim?

Universal olanı indirebilirsiniz 30-40 MB civarı olan. Sata driver, chipset driveri yüklenince hepsi kuruluyor zaten.
Chipset , Ekran kartı , LAN driverimi yükledim
Audio ya baktım sürüm 2019 ses alıyorum zaten onu ellemedim. Başka birşey kaldımı yüklenecek acaba ?
Zaten oyunlarla da diğer dosyalar falan geliyor diye biliyorum DirectX falan?

Chipset , Ekran kartı , LAN driverimi yükledim
Audio ya baktım sürüm 2019 ses alıyorum zaten onu ellemedim. Başka birşey kaldımı yüklenecek acaba ?
Zaten oyunlarla da diğer dosyalar falan geliyor diye biliyorum DirectX falan?
Yüklenecek başka bir şey yok güle güle kullanın.

Ama sorun hala çözülemedi belki sen bilirsin nedir bunun hizmeti:
Disk temizlemeyi açıyorum disk temizleme belirli bir noktada kalıyor mouse hareket ettirince kayboluyor neden böyle acaba ?
Windows 10 kullanıyorsanız ayarlar kısmındaki depolama ayarları bölümünden de halledebiliyorsunuz onu.

Söyle bir şey yapın. Advanced Mode ye girip Settings kısmına girin, orada Windows OS Configuration menüsü var oraya girdikten sonra CSM ve UEFI yi orada da seçebiliyorsunuz. UEFI yi seçtikten sonra kaydedip çıkın ve ardından yine BIOS a girin. Ardından aynı şekilde Windows OS Configuration kısmına yine gelip GOP Information ayarı altında ekran kartınızın gözüküp gözükmediğine bakın. Normalde kart UEFI desteklemese Anakart açılışa izin vermeyip size bilgilendirme yazısı verir ve ayarları sıfırlar ama sizde açılıyor gördüğüm kadarıyla.
Buda son cevabım olsun sayenizde çoğu şeyi hallettim.
Dediğimiz menülere bakım RX580 yazmiyor fakat driver AMD falan yazıyor tarihini vermiş.
Sorun yok dimi?

Problem yok, kartın UEFI GOP bölümünün adı o şekilde geçiyordur.
Bu arada UEFI aldığımdan beri Olay görüntüleyicisinde hata göstermedi ve ekran kararması yaşanmadı, sorun buymuş demek ki. Sorunlarım çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar PC'ye format attım. Önceden de UEFI olarak kurmuştum tesadüf eseri BIOS üzerinde bir şey kafama takıldı.
CSM/UEFİ = ON gözüküyor ama CSM yeşil olarak gözüküyor.
Sorun nedir?
MSI anakart.
Ben Rufus ile yazdırırken UEFİ/CSM yok seçeneği ile yazdırdım.
Boot Menüsünde de UEFI gözüktü.
Hocam aynı sorun bende de uefi olarak format atamıyorum rufusla yazdırdım gpt olarak bir ayarı varsa yardımcı olursan çok sevinirim
Eki Görüntüle 485903
Sanırım işaretli yeri söylüyorsunuz. CSM veya UEFI hangisi yeşil yanıyorsa o mod aktif oluyor. Yanındaki anahtarı kaydırarak seçim yaptırabiliyorsunuz. RX 580 in UEFI desteği var, bu sebeple UEFI kısıma kaydırın. Hem ekran kartı UEFI desteklediği için hemde direk UEFI aygıtları tarayacağı için daha hızlı bir önyükleme gerçekleşiyor.
Hocam bana yardımcı olur musunuz MSI h310m pro plus anakart var rufus tan gpt olarak yazdırdım olmuyor
Birkaç sorun var bundan kaynaklı olabilir mi acaba ?
Birde UEFİ BOOT etmeme rağmen neden CSM aktif oldu?

Birde merak ettim sizde neden CSM kullanılıyor.
Benim de aynı sikintim var uefi yapamıyorum ANAKART güncellendi rufus ile gpt olrak ISO dosyasını kurdum olmuyor nasıl uefi yaparim
Eki Görüntüle 485903
Sanırım işaretli yeri söylüyorsunuz. CSM veya UEFI hangisi yeşil yanıyorsa o mod aktif oluyor. Yanındaki anahtarı kaydırarak seçim yaptırabiliyorsunuz. RX 580 in UEFI desteği var, bu sebeple UEFI kısıma kaydırın. Hem ekran kartı UEFI desteklediği için hemde direk UEFI aygıtları tarayacağı için daha hızlı bir önyükleme gerçekleşiyor.
Hocam bende MSI anakart kullanıyorum rufus programı ile gpt olarak yazdırdım UEfi olarak format atabildim şimdi ise format atamıyorum uefi nasıl aktif edebilirim bu konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim

Dosya Ekleri

• IMG_20201203_161247.jpg
    IMG_20201203_161247.jpg
    157 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20201202_093016.jpg
    IMG_20201202_093016.jpg
    182,4 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20201203_163425.jpg
    IMG_20201203_163425.jpg
    128,8 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20201203_163425.jpg
    IMG_20201203_163425.jpg