Çözüldü CSM/UEFİ = ON olmasına rağmen CSM yeşil gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

F4TİH

Decapat
Daha fazla  
Meslek
PC işinde uzman
Arkadaşlar PC'ye format attım. Önceden de UEFI olarak kurmuştum tesadüf eseri BIOS üzerinde bir şey kafama takıldı.
CSM/UEFİ = ON gözüküyor ama CSM yeşil olarak gözüküyor.
Sorun nedir?
MSI anakart.
Ben Rufus ile yazdırırken UEFİ/CSM yok seçeneği ile yazdırdım.
Boot Menüsünde de UEFI gözüktü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
IMG_20191201_225009.jpg

Sanırım işaretli yeri söylüyorsunuz. CSM veya UEFI hangisi yeşil yanıyorsa o mod aktif oluyor. Yanındaki anahtarı kaydırarak seçim yaptırabiliyorsunuz. RX 580'in UEFI desteği var, bu sebeple UEFI kısma kaydırın. Hem ekran kartı UEFI desteklediği için hem de direkt UEFI aygıtları tarayacağı için daha hızlı bir önyükleme gerçekleşiyor.
Ekran kartınız nedir ?

UEFI'yi tam destekliyor olması için, Ekran kartınızında UEFI destekli bir ekran kartı olması gerekir. Bu şekilde yazması sorun teşkil etmiyor, Geriye dönük eski sistemlere uyumlu anlamına geliyor. Yani eski şekilde de (CSM) yeni şekilde de (UEFI) destek sağlıyorum demek anlamına geliyor. Böyle yazmasının sebebi yüksek ihtimal ekran kartınızın UEFI desteklemiyor oluşuyla alakalı, O yüzden sordum ekran kartınızı.

Ekran kartınız nedir ?

UEFI'yi tam destekliyor olması için, Ekran kartınızında UEFI destekli bir ekran kartı olması gerekir. Bu şekilde yazması sorun teşkil etmiyor, Geriye dönük eski sistemlere uyumlu anlamına geliyor. Yani eski şekilde de (CSM) yeni şekilde de (UEFI) destek sağlıyorum demek anlamına geliyor. Böyle yazmasının sebebi yüksek ihtimal ekran kartınızın UEFI desteklemiyor oluşuyla alakalı, O yüzden sordum ekran kartınızı.
Rx580

Burada Recep Baltaş konu hakkında bilgi vermiş.

Ayrıca: Ekran kartınız UEFI destekliyor. Muhtemelen BIOS üzerinde o seçeneği değiştirebileceğiniz bir bölüm vardır diye düşünüyorum. Yeni nesil bir ASUS anakart kullanmadığım için... Kullanan ve konu hakkında daha önce deneyim yaşayan biri varsa daha net bilgi verebilir. Ama kendi görüşümü söyleyeyim sorun teşkil edecek bir durum değil.

Peki RX580 de varmı acaba?
Yoksa bu ayarı off yapmalı mıyım, Windows tekrar kurmalımıyım?

Ayrıca: Ekran kartınız UEFI destekliyor. Muhtemelen BIOS üzerinde o seçeneği değiştirebileceğiniz bir bölüm vardır diye düşünüyorum. Yeni nesil bir ASUS anakart kullanmadığım için... Kullanan ve konu hakkında daha önce deneyim yaşayan biri varsa daha net bilgi verebilir. Ama kendi görüşümü söyleyeyim sorun teşkil edecek bir durum değil.
Baktımda UEFİ desteği mevcut ozaman CSM'nin yeşil gözükmesi bir anlam ifade etmiyor?

Müdahale etmeyin. UEFI zaten "On" olarak seçili. olması gerektiği gibi. Bi değişiklik yapmanıza gerek yok. Tekrar format atacağınız zaman rufush üzerinde GPT yi seçip UEFI ile Boot ettiğiniz bir usb ile tekrar UEFI kurulup yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı