Çözüldü GE70 2oe-050 xtr bios güncelledikten sonra sürekli bios ekranı geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

DammeR

Hectopat
Daha fazla  
MSI GE70 2oe-050 xtr laptobum var. Bugün bios güncellemesi yapmak istedim fakat bazı sorunlarla karşılaştım. Bios güncellemesi yapmak için gerekli dosyayı indirdim ve flasha attım.
Benim bios'um 509 ile bitiyordu ve sitede 720, 520 olmak üzere 2 tane dosya vardı. Ben ilk olarak 720'li olanı indirdim, onunla güncelleme yapmaya calıştım başta ama hata aldım. Hata şu şekildeydi: "ROM ımage update denied ve EFI_SECURITY_VIOLATION! ROM Image version is invalid"

Daha sonra 520 ile biteni indirdim onunla yapmaya çalıştım, ama menüdeki recovery sekmesinin altındaki "proceed with flash update" seceneginden sonra bilgisayar kendini yeniden başlattı ve kendi kendine bios ayarlarına girdi. Bilgisayarı her defasında açtıgımda direkt olarak bios ayarlarına giriyor. Ne yapmalıyım sizce? Lütfen yardım edin, öylece kalakaldım.
Acaba bios ayarlarını başa mı döndürsem nasıl olur? Her defasında karşıma gelen bios ekranında bios 520 güncellenmiş şekilde gösteriyor.

http://download.msi.com/bos_exe/E1757IMS.520.zip
İlk başta hata yapmışsın, verdiğimi indir.
Biosta Uefi bios update kısmına girip indirdiğin rar içindeki 520 dosyasını fat32 olarak biçimlenmiş usb belleğin içine at.
Uefi update kısmından 520 uzantılı dosyayı seç ve güncelle.
Güncelldikten sonra bilgisayar yeni,den başlayacaktır.
Başladıktan sonra bios'a girip optimize/optimal default yapıp save işlemini yap. Eğer düzelme olmaz ise biosta information kısmına mı attığını resimli olarak göster. Eğer hata alıyorsan güncellidikten sonra onun da resimini at.

Herhangi bir düzelme olmadı maalesef. BIOS'ta information kısmına mı attığını göster derken resimdeki kısmı mı ifade ettiniz, tam anlayamadım. Eğer değilse tekrardan açıklarsanız resmi güncellerim.

IMAG1278.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios güncellenmiş zaten.
Firmware de güncel değil;
http://dl.msi.com/download_files/frm_exe/1757EMS1.511.zip
Ayrıca en başta bir detayı atlamışım. Yazdığında recovery bölümünde update kısmı ile güncellemeye çalışmışsın. Ancak senden sonra yazdığım mesajda aslında nereden güncellemen gerektiğini yazdım. O şekilde güncellemeleri yapman lazım.
Ayrıca güncelledikten sonra UEFİ olarak Win 8.1.1 formatı atman iyi olur.

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla BIOS güncellemesi ile işim kalmadı, firmware güncellemesi yapmam gerekiyor. Ancak araştırdığım kadarıyla BIOS'tan firmware güncellemesini nasıl yapacağımı bulamadım. Bu konuda da yardımcı olur musunuz? Bir de belirtmek istiyorum bilgisayarımda Wİndows 8.1'in yanında Ubuntu'da kurulu.

Firmware güncellemesi de aynı şekilde aynı yerden yapıyorsun. Uefi update yerinden Firmware dosyasını seçeceksin. 8.1 yanında ubuntu varsa yedek alıp ilk olarak 8.1 bölümünü silip 8.1.1 yükleyin. Eğer boot record bozulursa Ubuntu kurulu olan diski de silip tekrar kurarsın.

Ueif bios update kısmından 1757EMS1.511 dosyasını seçiyorum fakat wrong image size hatası alıyorum. Bir de 8.1.1. yüklerken o kısma format mı atmış oluyorum? Eğer format atmamış oluyorsam tüm sisteme format atsam sorun çözülür mü?

Neyse formattan sonra Windows üzerinden güncellersin o zaman.
İçindeki Winflash ile güncelleyebilirsin. Hangi diske kurmuş isen o sistem silinir, sildiğin sistemin aynısını o diski biçimlendirip kurabilirsin. Eğer ubuntu istemiyorsan komple silip de tek sistem yapabilirsin.

Tamam, durumu da size bildireceğim. Takıldığım bir yer olursa tekrardan yardımınızı isteyebilirim belki. Tekrardan teşekkürler.

Bugün BIOS'ta UEFI olan önyükleme modu ayarını Legacy yaptım ve bir sıkıntı çıkmadan eski haline döndü bilgisayar. Bilginize.

[Çözüldü] diye başına ekleyecektim ama göremedim bir türlü. O etiketi konuyu açan mı yazıyor yoksa yöneticiler felan mı?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı