Çözüldü GTX 1080 Ti düşük GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SametGenç

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Pideci Ustası
Ben sadece PUBG oynayıcısıyım ve monitörüm 24G2U 1080P 144 Hz ekran kartı kullanım oranım %50'nin altına düşüyor. FPS bazen 70-80 hatta 60'a bile düştügünü görüyorum, bazen de 100 üstü oluyor. Tamam, bu 1080 Ti ekran kartları güçlü bir ekran kartı ve 2K da oynatan bir ekran kartı ama kullanım oranı %50'nin altına düşmesi normal değil bence. Yeni aldım kartı. Önceden 1080 vardı, en az kullanim oranı %89'a düsüyordu yani bunun bir çözümü var mı acaba? Format atmadım, DDU ile kaldırdim 1080'nin driverını. 1080 Ti'yi yükledim sonra. Bundan yapar mı? Format atsam etkisi olur mu veya oyun sistemin kurulu olduğu 120 GB'lik SSD'de değil ayrı bir 500 GB'lik SSD'ye attım, ondan yapar mı? Ve şunu da eklemek istiyorum: Lobide durduğum zaman PUBG'yi oynayanlar bilir, %80'ne çıkıyor kullanım oranı. Lobide sorun yok. Ne yapmam gerek bunun için?
Uzun ve açık yazdım her şeyi bilin diye arkadaşlar. Eğer düzeltemezsem geri düz 1080'ne geçecegim.

Çözüm
1080P 1080Ti gibi 4k için üretilmiş bir ekran kartına düşük kaldığı için tüm yük işlemciye biniyor ve ekran kartı kendini fazla kullanmıyor, çözünürlük düştükçe ekran kartındaki yük azalıp işlemciye biner, çözünürlük arttığında ise tam tersidir, normal ekran kartının kullanımının düşük olması.
Benim ekran kartım AMD ve Virtual Super Resulution dediğimiz bir ayar mevcut NVidia'da olması lazım buna benzer bir ayar, bu ayar 1080P monitörde oyunları hata vermeden 4K'ya kadar açmanı sağlar, benim Destiny 2'de işlemci Ram'e darboğaz yapıyordu şuanda 2K'da oynuyorum ve düzeldi ayrıca daha fazla performans aldım, Destiny 2'nin oyun motoru sağolsun her bilgisayarda aynı çalışmıyor aynı özellikler olmasına rağmen.
Yükseltin hocam. Elinizde 1080 Tİ var. Gerekirse DSR açın.

Aynen öyle ama %50 altı sıkıntı değil mi ve o kadar yayıncılarda 2080 Ti kullanıyorlar bu sorunu yaşamıyorlar ve onlarda 1080P'de oynuyorlar.

Yaşamadığını nereden biliyorsun 2080 Ti kullanıp 1080P çözünürlükte oynayan yayıncıların hepsinde darboğaz vardır onlar anlamıyordur. Yayıncıların çoğu pc den anlamıyor.

Geçmiş olsun hocam , 980Ti kartım ile aynısını 2 sene önce yaşamaya başladım. Nvidia'nın yaptığı planlı eskitmelerden birisi zamanla daha da yavaşlayacak kartınız. Sizi yeni parçalar almak için itiyorlar.

Arkadaşlar siz neyden söz ediyorsunuz? Konu sahibi 3800X ile 1080Ti kullandığını söylüyor. Darboğaz olma imkanı yok. Ben 3700X, 1080Ti kullanıyorum 1080P olarak, ekran kartı kullanımı 98'lerden aşağı inmiyor. Kullanım oyundan oyuna fark eder ama sorunu sadece 1080P çözünürlük olmasına indirgemeyin. Adamlar 1080P'de RTX 3080 testleri yapıyor, 144 FPS'ten aşağı almıyorlar. Ortada bir sorun olduğu belli.

Ayrıca 1080Ti 4K kartı falan değil. 2080Ti bile 4K doğru düzgün oyun açamıyor, 1080Ti nası 4K kartı olsun? En fazla 2K için kullanılacak bir kart. Konu sahibini boşu boşuna normal GTX 1080'e geçirteceksiniz.

@SametGenç Kartı başka oyunlar ile deneyin. Sadece PUBG üzerinden denemek yanıltabilir. Çünkü online oyunlarda FPS'e internetin ve server'larında etkisi oluyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar siz neyden söz ediyorsunuz? Konu sahibi 3800X ile 1080Ti kullandığını söylüyor. Darboğaz olma imkanı yok. Ben 3700X, 1080Ti kullanıyorum 1080P olarak, ekran kartı kullanımı 98'lerden aşağı inmiyor. Kullanım oyundan oyuna fark eder ama sorunu sadece 1080P çözünürlük olmasına indirgemeyin. Adamlar 1080P'de RTX 3080 testleri yapıyor, 144 FPS'ten aşağı almıyorlar. Ortada bir sorun olduğu belli.

Ayrıca 1080Ti 4K kartı falan değil. 2080Ti bile 4K doğru düzgün oyun açamıyor, 1080Ti nası 4K kartı olsun? En fazla 2K için kullanılacak bir kart. Konu sahibini boşu boşuna normal GTX 1080'e geçirteceksiniz.

@SametGenç Kartı başka oyunlar ile deneyin. Sadece PUBG üzerinden denemek yanıltabilir. Çünkü online oyunlarda FPS'e internetin ve server'larında etkisi oluyor.
Bilmem acaba Destiny 2 yazan yeri okudun mu orda her oyunda farklı olduğunu ima ettimde neyse, 1080'e geçirtme gibi bir amacım yok.

Bilmem acaba Destiny 2 yazan yeri okudun mu orda her oyunda farklı olduğunu ima ettimde neyse, 1080'e geçirtme gibi bir amacım yok.
Ben sadece size yazmadım yorumu, genele yazdım. Çünkü bir kişide çıkıp darboğaz olma imkanı yok, 1080P ile alakalı değil durum dememiş. Konu sahibini de haliyle GTX 1080'e geri dönme düşünceleri sarmış. Tek bir kişiyi hedef alsam zaten yorumunuzu alıntılardım.

Ortada sorun olduğu belli ama bu darboğaz veya çözünürlük falan değil. O yüzden yanlış yönlendirmeye sebep olan yorumlara tepki gösterdim.

Destiny 2'yi yıllarca 200 FPS eşliğinde belirttiğim sistem ile oynadım. Düşüşler de oldu tabii ama arkadaşın durumu normal değil.

Ben sadece size yazmadım yorumu, genele yazdım. Çünkü bir kişide çıkıp darboğaz olma imkanı yok, 1080P ile alakalı değil durum dememiş. Konu sahibini de haliyle GTX 1080'e geri dönme düşünceleri sarmış. Tek bir kişiyi hedef alsam zaten yorumunuzu alıntılardım.

Ortada sorun olduğu belli ama bu darboğaz veya çözünürlük falan değil. O yüzden yanlış yönlendirmeye sebep olan yorumlara tepki gösterdim.

Destiny 2'yi yıllarca 200 FPS eşliğinde belirttiğim sistem ile oynadım. Düşüşler de oldu tabii ama arkadaşın durumu normal değil.
Peki bir şey soracam Destiny 2 ile alakalı ben bu durduk yere bir sorun yokken darboğaz yapma olayından nasıl kurtulabilirim? Aynı sistemdeki arkadaşım en yüksekte çok daha iyi performans alıyor oyunu geçen yıl aldıydım o zaman da aynı sorun vardı ve kenarlar hep tırtıklı TXAA gibi şeyler açık olsa dahi bu sorun mevcut geçen ay geri döndüm hala aynı.

Arkadaşlar siz neden söz ediyorsunuz? Konu sahibi 3800X ile 1080 Ti kullandığını söylüyor. Darboğaz olma imkanı yok. Ben 3700X, 1080 Ti kullanıyorum 1080P olarak, ekran kartı kullanımı 98'lerden aşağı inmiyor. Kullanım oyundan oyuna fark eder ama sorunu sadece 1080P çözünürlük olmasına indirgemeyin. Adamlar 1080P'de RTX 3080 testleri yapıyor, 144 FPS'ten aşağı almıyorlar. Ortada bir sorun olduğu belli.

Ayrıca 1080 Ti 4K kartı falan değil. 2080 Ti bile 4K doğru düzgün oyun açamıyor, 1080 Ti nasıl 4K kartı olsun? En fazla 2K için kullanılacak bir kart. Konu sahibini boşu boşuna normal GTX 1080'e geçirteceksiniz.

@SametGenç kartı başka oyunlar ile deneyin. Sadece PUBG üzerinden denemek yanıltabilir. Çünkü Online oyunlarda FPS'e internetin ve Server'larında etkisi oluyor.

Başka oyun oynamdımdan indirmedim GTA 5 indiriyorum indirdikden sonra deneyeceğim olmadı RDR 2'yi indireceğim sonrada onunle test edeceğim.

Konuyu açtığım yazidaki nedenlerden olur mu peki yüklü olduğu disk ve kartı değiştirdikden sonra format atmamak.

Peki bir şey soracam Destiny 2 ile alakalı ben bu durduk yere bir sorun yokken darboğaz yapma olayından nasıl kurtulabilirim? Aynı sistemdeki arkadaşım en yüksekte çok daha iyi performans alıyor oyunu geçen yıl aldıydım o zaman da aynı sorun vardı ve kenarlar hep tırtıklı TXAA gibi şeyler açık olsa dahi bu sorun mevcut geçen ay geri döndüm hala aynı.
Destiny 2 optimize konusunda o kadar saçma bir oyun ki, kimde nasıl çalıştığı belli değil. Akıcılık ile probleminiz var ise kendi çabam ile bulduğum bir yöntem var. Oyunun ayarlarından fare hassasiyetini sıfıra çekiyorum ve gerekli olan ayarı fare programı üzerinden yapıyorum. (Logitech). Ben FXAA kullanıyordum diye hatırlıyorum. V-Sync kapalı olarak, G-Sync kullanıyordum. Nvidia denetim masasından Max Frame Rate ise 143 FPS'e sabitti.

Destiny 2 optimize konusunda o kadar saçma bir oyun ki, kimde nasıl çalıştığı belli değil. Akıcılık ile probleminiz var ise kendi çabam ile bulduğum bir yöntem var. Oyunun ayarlarından fare hassasiyetini sıfıra çekiyorum ve gerekli olan ayarı fare programı üzerinden yapıyorum. (Logitech). Ben FXAA kullanıyordum diye hatırlıyorum. V-Sync kapalı olarak, G-Sync kullanıyordum. Nvidia denetim masasından Max Frame Rate ise 143 FPS'e sabitti.
Ben kasma olayını 2K'ya alarak çözdüm ama 68 lerde dolanıyor normal bir RX 570 en düşük te 2K'da bunu yapmaz, dediğini önceden yaptıydım hala aynı.

Geri
Yukarı