GTX 1080 düşük GPU kullanımı sorunu

Berk Sönmez

Kilopat
Daha fazla  
Sistemimde Asus GTX 1080, i7-7700 ve GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z DDR4 var. Daha düne kadar bir sorun yoktu, hiçbir BIOS ayarı değişikliği veya oyunlarda grafik ayarı değişikliği yapmamış olmama rağmen oyunlarda düşük GPU kullanımı ve RAM kullanımı yaşıyorum. Örneğin bir oyunda daha önceden bulunduğum alanda yüzde 90 üzeri GPU kullanımı ve 9 GB üzeri RAM kullanımı olurken ( minimum 100 FPS) artık bu GPU kullanımı yüzde 60 ve RAM kullnımı da 7.5 GB'ı geçmiyor (60 FPS'e kadar düşüş). Saatlerdir sorunu çözmeye çalışıyorum ama anlayamadım bir türlü. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

UserBenchmark testlerinde hiçbir sorun gözükmüyor.
Çift Slot RAM'leri ikisinde ayrı ayrı çalıştırdım ikisi de tekken de çalışıyor.
PC 16 GB RAM'i görüyor.
Grafik kartının son sürümü yüklü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemimde Asus GTX 1080, i7-7700 ve GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z DDR4 var. Daha düne kadar bir sorun yoktu, hiçbir BIOS ayarı değişikliği veya oyunlarda grafik ayarı değişikliği yapmamış olmama rağmen oyunlarda düşük GPU kullanımı ve RAM kullanımı yaşıyorum. Örneğin bir oyunda daha önceden bulunduğum alanda yüzde 90 üzeri GPU kullanımı ve 9 GB üzeri RAM kullanımı olurken ( minimum 100 FPS) artık bu GPU kullanımı yüzde 60 ve RAM kullnımı da 7.5 GB'ı geçmiyor (60 FPS'e kadar düşüş). Saatlerdir sorunu çözmeye çalışıyorum ama anlayamadım bir türlü. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

PC 16 GB RAM'i görüyor.
Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?

PC 16 GB RAM'i görüyor.

Hocam merhaba, önceden de 1080p çözünürlükte mi oynuyordunuz? Eğer öyle ise güç modunuza bakabilir misiniz, güç tasarrufunda mı yoksa yüksek performans modunda mısınız?

DSR ile çözünürlüğü arttırabilir misin ?
Monitörüm 1080p deneyeceğim hemen.

Hocam merhaba, önceden de 1080p çözünürlükte mi oynuyordunuz? Eğer öyle ise güç modunuza bakabilir misiniz, güç tasarrufunda mı yoksa yüksek performans modunda mısınız?
Evet 1080p de oynuyordum. Tam olarak nereden bakayım ona ekran kartından mı? biostan mı ? PUBG gibi Black Desert gibi aşırı RAM kullanan oyunlarda (ki Youtube'da gördüğüm videolarında aynı sistemde 10 GB a yakın RAM harcayan oyunlar bunlar) 7 GB RAM kullanımının üzerine çıkamayıp ekran kartının da %50 lerde hatta %35 lerde gezmesi çok sinir bozucu. Üstelik bende yeni 16 GB RAM takviyemi yaptıktan sonra bunları uzun bir süre o değerlerde oynadım.

DSR ile çözünürlüğü arttırabilir misin ?

Nvdia Denetim masasından girip DSR'ı %100'e çektim ve DSR çarpanlarda hepsini tikledim. Fakat hala ekran kartı RAM gerektiren yerlerde yüzde 30'a düşüyor

Arkadan Chrome sekmeleri açarak RAM'i zorlayıp 10 GB'a kadar getirebiliyorum. Demek ki sorun RAM'de değil Ekran kartında mı bir arıza oldu acaba yada işlemcide ?

1-) Düşük GPU kullanımı yaşadığınız oyunu, sisteminizdeki (var ise) başka bir HDD yada SSD'ye yüklediğinizde sorununuz çözülecektir.
2-) Sisteminizi sorunsuz oynadığınız tarihe "sistem geri yükleme" yapın :)

Evet 1080p de oynuyordum. Tam olarak nereden bakayım ona ekran kartından mı? biostan mı ? PUBG gibi Black Desert gibi aşırı RAM kullanan oyunlarda (ki Youtube'da gördüğüm videolarında aynı sistemde 10 GB a yakın RAM harcayan oyunlar bunlar) 7 GB RAM kullanımının üzerine çıkamayıp ekran kartının da %50 lerde hatta %35 lerde gezmesi çok sinir bozucu. Üstelik bende yeni 16 GB RAM takviyemi yaptıktan sonra bunları uzun bir süre o değerlerde oynadım.

Başlat çubuğunda arama kısmına güç planı diye yazarsanız karşınıza çıkacaktır diye tahmin ediyorum hocam.

Yüksek-min.png
Düşük-min.png

Birisi yüksek diğeri de düşük grafik yarlarındaki değeler. Acaba neler yanlış gidiyor olabilir ?

Bu da full grafiklerde başka bir fotoğraf
BossFPS-min.png

@BERWAR @ThunderYK @xMcEFx @ydagli42

Buda Userbenchmark sonuçları yararlı olacaksa :

Asus H170M-PLUS Performance Results - UserBenchmark

Arkadaşlar yok mu bu full grafiklerde düşük ekran kartı kullanımı ve düşük FPS değerleri hakkında yardım edecek ?

Neredeyse aynı sisteme sahibim. Daha düne kadar Battlefield 4'te 150-160 FPS alırken Nvidia sürücüsü güncelledikten sonra FPS 90'ı geçmiyor. BF 1 ve GTA 5 sıkıntı yok. Büyük ihtimal sürücü ile alakalı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı