Çözüldü MSI GTX1080 Ti GAMING X TRIO Coil Whine Sorunu ve Servispoint Şikayeti

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
2 Mayıs 2018'de MSI GeForce GTX1080 Ti GAMING X TRIO ekran kartımı Coil Whine rahatsız edecek kadar olması ve bobinlerin titremesinin fazla olması sebebiyle MSI servisi olan servispoint merkezine bıraktım.

Servise bıraktığım ekran kartımın servis takibini yapmak için bu sabah aradım. Telefonu açan ve iletişime geçen yetkili kişi cihazınızda sorun olmadığını ve teslim almanız için hazır olduğunu belirtti.
Ben de bunun mümkün olamayacağını sorun olmayan cihazı size niye getireyim diyerek bu sonucu kabul etmiyorum dedim.
Daha sonra değişken konuşması ile cihazınızda kabul edilebilir seviyede Coil Whine olduğunu söyledi.
Ben de benimle alay mı ediyorsunuz. Az önce sorun yok dediniz. Şimdi ise kabul edilebilir seviyede olduğunu söylüyorsunuz dedim. Yaptığı konuşmaların benim haklı çıkacağımı anlayınca telefonu kapattı.

Tekrar aradım ve bu durumu diğer yetkili kişiye bildirdim. Durumu anlattım ve beni ekran kartı bölümüne bağlayacağını söyledi ve ben de kabul ettim. İletişime geçen kişiye durumu anlattım. Bu yetkili kişinin yaptığı tutarsız açıklamaları beni resmen sinirlendirdi. Sinir olmam sonucu yüksek ses tonu ile konuşarak ben haklı olduğumu ve cihazın sorunlu olduğunu söyleyerek konuşma ilerledi. Telefonu kapatan kişi gibi tutarsız konuşmaya başladı bu yetkili kişi. Bu yetkili kişinin yaptığı tutarsız açıklamalar beni daha da çok sinirlendirdi. Sonra size yardımcı olamayacağım ben anakart bölümüne bakıyorum dedi. Benimle alay mı ediyorsunuz size bağlayan kişi ekran kartı bölümü olarak bağladı dedim. Tekrar yardımcı olamayacağını ve ekran kartı bölümü ile konuşmam gerektiğini söyledi tekrar. O zaman bağla beni dedim ve benim buna yetkim yok. Operatör ile bağlanmanız gerekiyor demesi üzerine tamam dedim ve kapattım.
Sonra tekrar aradım. İletişime geçen kişiye beni az önceki arkadaşınız ekran kartı bölümü yerine anakart bölümüne bağlamış. Beni ekran kartı bölümüne yönlendirmenizi istiyorum dedim ve yönlendirdi.

İletişime geçen kişiye önce ekran kartı bölümü olup olmadığını sordum. Ekran kartı bölümü olduğunu söyleyince ekran kartı teknik desteğinden anlayan biri olup olmadığını sordum. Ekran kartı tektik destek çalışanı olduğunu söyleyince durumu bu yetkili kişiye de anlattım.
Bu yetkili kişi testlerin yapıldığını ve sorun olmadığını söyledi başta. Sonrasın da benim yaptığım konuşma üzerine o da yapılan testlerin sonucu kabul edilebilir seviyede Coil Whine olduğunu belirtti.

Bu yetkili kişiye diğer arkadaşlarınız da aynı değişken açıklamayı yaptı. Ben de gereken açıklamayı yapınca ve durumu tekrar anlatınca kendisi cihazı tekrar test edeceğini söyledi. Sonra beni sinirimi bir nebze hafifleten düzenli ve tutarlı konuşmalar yaptı.

Sonra ben bu testleri neye göre ve nasıl yaptıklarını sordum. Gereken açıklamayı yaptı. Sonra iki tane soru sordum. Kullandıkları monitör ve güç kaynağını. Kullandıkları monitör 4k 60Hz özelliğe sahip bir monitör. Kullandıkları PSU ise CM V1000 modeli.
Sonra benim kullandığım güç kaynağını söyledim. Sahip olduğum güç kaynağında herhangi bir sorun olmadığını ve sistem hataları dahi almıyorum dedim. Sahip olduğum güç kaynağının bu sebeple Coil Whine oluşturmayacağını belirttim.

Ancak benim kullandığım monitör PG279Q olduğunu belirttim. Ekran kartını monitörün çözünürlüğü olan 2K çözünürlükte yaşadığımı tekrar belirttim. Oyun grafik ayarlarının 2K en yüksek olarak 80 FPS ve üzeri değerler ile rahatsız edecek kadar Coil Whine ve bobin titremesi olduğunu söyledim. O da bana test ettiğim oyunları sorunca GTA V ve Warframe olduğunu söyledim.
1080Ti ekran kartı modelleri siz de biliyorsunuz 2K en yüksek ayarda 80 ile 110 FPS arası değerlerde değişkenlik gösterir verdiği sahneye göre.

Yetkili kişinin testleri 4K üzerinde yaptıklarını tekrar söyledi. Sonra bende 60Hz monitör ile bu sorunu tespit etmeniz mümkün olmadığını söyledim. 2K çözünürlükte Vsync açık ve kapalı olarak test etmesini rica ettim. Biraz daha konuşma üzerine gereken incelemenin tekrar yapılacağını kaydedilen videonun onayı veren kişilere göndereceklerini söyledi. Göndereceğiniz videoyu benim de görmem için bana yollama durumunu sordum. Gereken inceleme video alındıktan sonra göndereceğini söyledi ve konuşma sona erdi.

Öğleden sonra tekrar aradım. Cihazı test işlemine koyduk. Şu anda inceliyoruz cevabını aldım. Ben de meşgul etmemek için fazla konuşmadan konuşmayı sonlandırdık.
Akşam üzeri E-Posta ile videonun linki atıldı. Konuya atamıyorum video linkini seri numarası görüldüğü için.
Videoda 4k monitör ile test edilmiş. Videoda görebildiğim tek FPS değeri 44 FPS.
E-Posta ile geri dönüş yaptım. Akşam üzeri E-Posta ile tekrar dönüş sağladılar. Cihazı 2k çözünürlükte test edileceğinden haberi olmadığını söyledi ve benim istediğim değerlerde test yapacaklarını belirtti.

Servispoint çalışanları sorumsuz kişiler. Oluşturduğum konudan anlayacağınız gibi sadece bir kişi olumlu yaklaştı.
Servispoint servisi mağduru olan kişi çok fazla. Yaşamayan anlayamaz bu durumu.
MSI markasının ürünlerini artık asla almam.
Aldığım dönemde ASUS 1080Ti modelleri ülkemizde satışı bitmesi üzerine bu modeli almıştım. Almaz olaydım.
Ekran kartının yapısı gerçekten çok güzel. Ancak anlayışlı ve işini düzgün yapan bir MSI servisi ne yazık ki ülkemizde yokmuş.

İnşallah en son iletişime geçtiğim kişi gereken özeni gösterir ve cihazın sorunlu olduğu kabul edilir. Tekrar sorun yok veya kabul edilebilir bahanesiyle işlem sonuçlanırsa THH başvuracağım. 5000 TL harcadım ben bu cihaza. Tüketiciye verilen haklar içerisinde ürünün donanımsal sorunu tespit edildiğinde değişimi veya para iadesi yapılması gerektiğini söyleyen maddeler var.

MSI teknik servisi ve zayıf desteği ile uğraşmak istemiyorsanız uzak durun bu markadan.
Ben Sancaktepe/İstanbul'da yaşıyorum. Servispoint ise Mecidiyeköy'de bulunuyor. İstanbul dışında oturup bu servise cihazını gönderen kişilere Allah sabır versin. Ben en azından arabam ile 1 saat en kötü 3-4 saat yol giderek servise ulaşabiliyorum.
Cihazı servise vereli 10 gün oluyor. Bugün 11.05.2018
ServisPoint ve MSI servis zayıflığı yüzünden hala bekliyorum.

Cihazı yeniden test ettiler. Ancak Coil Whine sessiz bir odada test edilmesi gerekirken çevresel seslerin çok olduğu bir ortam içerisinde test videoları çekmiş servis. Bu hata servisin yaptığı iki test videosunda mevcut.
ServisPoint yaptığı ikinci test sonucu MSI merkezine mail olarak durumu tekrar iletmişler. Ancak 3 veya 4 gündür geri dönüş yok.
Cihazın durumunu kontrol etmek için aradığım zaman. Gönderilen mail sonrası dönüş olmadı ve onayını bekliyoruz deniliyor.

Ben yaptığınız yeni test sonrası sizde Coil Whine sorunu sonucu değişim veya para iadesi talebinde mi bulunup bulunmadıklarını sordum. Yetkili kişinin söyledi şey ise biz kesin var diyemiyoruz. Onayı biz vermiyoruz. Gönderdiğimiz mailin dönüşünü ve onayını bekliyoruz oluyor.
Ben yetkili kişilere açık sözle yaptıkları yanlışları ve zayıflıkları telefon veya mail yoluyla ilettim ve her iletişim kurduğum zaman bu durumu hatırlatıyorum.

ServisPoint Coil Whine test inceleme yapısı şu şekilde;
Servis ortamında yapılması gereken test sesli ortam içerisinde yapılıyor.
Video ses kaydı ise cihazdan yaklaşık olarak 1 metre uzaklıkta çekiliyor. ( İnternet üzerinde bulunan tüm Coil Whine test videolarının en fazla 30 cm uzaklıkta çekiliyor. )
Çözünürlük 4K 60hz monitör üzerinde test ediliyor. ( Şimdi size soruyorum hangi ekran kartı 60 FPS altında Coil Whine verir. Bu testin ortalama 144 Hz üzerinde yapılması gerekirken yapılmıyor. )

Şimdilik durum bundan ibaret. Benim bu saçmalık olarak içerisin de mağdur bir şekilde bekliyor olmam bıktırdı.

@Recep Baltaş @Ali Güngör
Siz MSI markası ile ileşim kurabilen ve iletişim halinde olan kişilersiniz. Bu saçmalıktan sizce nasıl kurtulabilirim. Cihazı teslim alıp evimde test videolarını hazırlayıp Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım böyle giderse. ServisPoint yaptığı testlerin videolarını talebim üzerine e posta ile gönderdi. Kanıt olarak iki tane video mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun.

Servis Point'den ben de muzdarip oldum. Benim de anakartımda sorunlar baş göstermişti. Servis o kadar sorumsuz davranıyordu ki çareyi yeni anakart almakta buldum.

Yurtdışında gereken kalitede hizmet sunulurken, Türkiye'de aynı kaliteyi göremiyoruz. Bunun sebebi de sorumsuz ''yerli'' mühendislerin çalıştırılması.

Umarım sorununuz çözülür. Forum olarak yeni gelişmelerden haberdar etmenizi bekliyoruz.

@Recep Baltaş
Ekran kartının değişim veya iadesi verildi. Servis ile alakalı bir durum kalmadı.
Şu an Eksen Bilgisayar üzerinden iade ödemesi bekliyorum.

Servis çevresel seslerin olduğu ortam içinde 4K çözünürlükte 60 FPS değerlerine çıkmadığı için itiraz ettim zaten.
Zaten şu zaman da bile 1080 Ti tek başına 4K çözünürlük için yeterli olmuyor.
Bu sebeple ben 2K monitör kullandığım için en azından benim gördüğüm rahatsızlığı onlarda görebilsinler diye 2K ve yüksek FPS ile test yapmalarını talep etmiştim.
Benim çektiğim videoları size paylaşırım. 1080P çözünürlükte ne kadar bu sorunu yaşadığı mı?
Bu arada ASUS PG279Q monitörüm için de para iadesi alıyorum. Panel değiştirme bile yaptılar ama aydınlık ortam ve siyah olmayan görüntü üzerinde bile sürekli gözle görülür sarı ve beyaz renkte ışık sızması olduğu için.
Bugün monitörün servis raporunu hepsiburada.com merkezine yolladım.
Bir hafta veya on gün içinde 8.810 TL para dönüşü olacak hesabıma.
Yeni bir ekran kartı ve monitör almak biraz uzun sürecek gibi fiyatlar yüzünden. :)

MSI markası için siz de biliyorsunuz yurt dışı üzerinden onay ve sonuç geliyor. Servisin çektiği video üzerindeki hatalar ve seslere rağmen sonradan kabul edildi. İlk başta sorun yok. Sonra kabul edilebilir seviye denildi. Sonra bu durum üzerinde duran birisi olduğumu görünce gereken inceleme ve test sonuçlarını gönderip yeni sonuç geldi.

MSI markası kötülemek istemiyorum. MSI ürünlerine güveniyorum. Her marka için donanımsal sorun oluyor. Üretim hatası veya bir parçanın sorunlu olmasından kaynaklı.
Ancak MSI markası destek durumu ülkemiz için çok zayıf. Bu konu için bir çözüm bulmaları lazım.
Bence Ülkemize verilen destekten alakalı ürünlerin arkasında pek durma taraftarı değiller gibi.

Not olarak şunu belirteyim. Örnek olarak ASUS markası desteğini kötüleyen çok kişi var. Ancak ülkemiz için söylüyorum. Destek üzerinde duran ve gelişmeye çalışan tek marka olarak görüyorum.

Yaşadığın sorunlar için üzüldüm. Umarım sorunsuz ve daha sağlam ürünler ile oyun keyfini yaşamaya devam edersin.
Servis konusuna gelecek olursam. 2010 senesinden beri Asus ürünleri kullanırım, öncesinde Sony kullanırdım. Telefon, monitör, laptop hepsi Asus. Telefonda arıza oldu, 3 gün içinde sorun tespit edilip bana yenisinin gönderileceğini bildirdiler. Bir 2 gün daha bekledim ve yeni telefonum elime geçti.
Monitörde de parlaklık sorunu vardı, 6 ay sonra farkedebilmiştim. Servise gönderdim yine, 1 hafta içerisinde yenisini gönderdiler. 1 yıl oldu sorunsuz kullanıyorum. Canlı destek olayına hiç girmek istemiyorum, tüm sorunlarımda gayet net ve açıklayıcı şekilde destek oldular.
Laptop'umda da sorunlar vardı, şantiyede ROG serisi laptop kullanıyorum, doğal olarak daha hızlı yıpranıyor. Ekran kartım çalışmamaya başladı ve servise gönderdim (alalı 2 yıl olmuştu) yurtdışından geleceğini bildirdiler ve 12 günde laptopum yeni gibi bana gönderdiler. 6 ayda bir bakıma gönderirim.
Size tavsiyem, Asus'tan şaşmayın. Belki benim şansıma böyle oldu hep ama 8 yıldır sorun yaşamadım hiç.

Ekran kartı parası hesabıma geçti.
5.000 TL şuan hesapta.
Monitörün para iadesini hafta içi hepsiburada.com hesabıma gönderecektir.
Toplam bütçe 8.810 TL olacak.
İnşallah en kısa zamanda yeni ekran kartı ve monitör almak mümkün olur.

Ekran kartı parası hesabıma geçti.
5.000 TL şu an hesapta.
Monitörün para iadesini hafta içi hepsiburada.com hesabıma gönderecektir.
Toplam bütçe 8.810 TL olacak.
İnşallah en kısa zamanda yeni ekran kartı ve monitör almak mümkün olur.
Konuyu hortlatmış gibi olmayayım ama bende de Coil Whine var. DotA 2 & BF 1 girince ötüyor kart bildiğin. Aynı kartı kullanıyorum MSI GTX 1080 Ti Trio. Oyun seslerinden falan rahatsız olmuyorum fakat fanlarda da ufak gıcırdama var. Alalı 15-16 gün falan oldu iade hakkımda yok. Aldığım yere söylediğimde İstanbuldaki MSI servisine göndermem için kargo numarası verdiler. Ve şey dediler biraz ısrarcı olabilirseniz falan dediler onlarda biliyorlar bu MSI TR'nin nasıl sıkıntılı olduğunu: İD Şimdi benim düşüncem şu, ben 2 hafta sonra falan 2K monitör alacağım. Kartın zaten 2 yıl garantisi var. Ben yeni 2000 serisi ekran kartlarını beklesem, o kartlar çıktıktan sonra garantiye versem kartı. Yani diyelim 3 ay sonra Coil Whine sorunu yüzünden garantiye verdim, ve sorunlu çıktı kart. Para iadesi gene alabiliyor muyum yoksa sadece değişim mi veriyorlar?

Ekran kartı coil whine sorunu yaşadığınız için zamanı uzatmadan servise gönderin.
Belli bir süre geçince kabul etmemek için bahane üretiyorlar.
Ben şuan sadece asus ekran kartı almak için bekliyorum.
Asus ROG Strix GTX 1080 Ti OC veya ROG Poseidon 1080 Ti modeli 5.000 TL altına olduğu zaman alacağım.
Mat Bilgisayar üzerinde geçen hafta vardı. Ancak güvenemedim.
Penta garantili fiyatı 4.750 TL olarak. Şuan stoklarında yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı