Çözüldü OpenCore Catalina 10.15.5 Siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

spookslam

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
OpenCore Catalina 10.15.5 imajını Technopat'tan indirdim. Etcher ile USB'ye flash'ladım. Buradaki rehberden gerekli BIOS ayarlarını yaptım. BIOS'ta USB'yi, yani kurulum yapacağım belleği göremiyorum. Secure Boot'u hem açarak hem kapatarak denedim. Ya açınca ya da kapatınca, şimdi tam olarak hatırlamıyorum, bellek 2 Partition şeklinde görünüyor. Legacy USB desteğini kapattığımda da belleği göremiyorum. Açınca görüyorum ama asla kuruluma geçmiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bilgisayar parçalarım;
Ryzen 3600.
MSI B450M Mortar.
RX 5700 XT.
Corsair 2x8 Vengeance 3000MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Verdiginiz linkteki dosyalar ve Boot-arg ayari ile tekrar denedim ve bu kez kuruluma gecebildim.
Klasörü direkt attım orijinali silip ama yine siyah ekranda kaldı. Bu arada amdzen olan .plist dosyası verdiğiniz klasörde yoktu. Öyle bir seçenek uygulayamadım dolayısıyla.

Ben bir dosya vermedim. USB'ye imajı yazdırdıktan sonra iki işlemci markasının hem mobil hem de masaüstü modelleri için belirli configler olur. Config.plist'i silip, amdzen isimli olanın adını config olarak değiştirmeniz lazımdı.

config

Siz en iyisi direkt şu config'i indirin, EFI/OC içerisindeki config.plist'in yerine bunu kullanın ve tekrar deneyin.

Rehberimin sadece kurulum aşamasına bak, disk seçimleri bazı kullanıcılarının kafasını karıştırabiliyor.

Rehberimin sadece kurulum aşamasına bak, disk seçimleri bazı kullanıcılarının kafasını karıştırabiliyor.
Sizde OCatalina cikmis. Ben "Catalina" adini vermistim diske. Ama boot menusunde bu isimle bir secenek bulamamistim.
Bastan tekrar yukledim. Yine son asamada Catalina secenegi cikmiyor.

İlk kurulumda 3-4 dakika içerisinde sistem kapanıp yeniden başlıyor, macOS Installer geliyor, macOS Installer de 10-15 dakika sürdükten sonra diskinizin adı gelmiyor. Aynen böyle oluyor değil mi? Yoksa siz 3-4 dakika içerisinde sistem kapandıktan sonra disk adınızın gelmediğini mi söylüyorsunuz? Boot'da değil, OpenCore'da bu arada.

İlk kurulumda 3-4 dakika içerisinde sistem kapanıp yeniden başlıyor, macOS ınstaller geliyor, macOS ınstaller de 10-15 dakika sürdükten sonra diskinizin adı gelmiyor. Aynen böyle oluyor değil mi? Yoksa siz 3-4 dakika içerisinde sistem kapandıktan sonra disk adınızın gelmediğini mi söylüyorsunuz?
Hayir. 3. kez USB bellekten Boot etmek gerekiyor. Ilkinde dediginiz gibi 3-4 dakika yukleyip yeniden basliyor. Yine USB'den Boot ediyorum. 15-16 dk yukleyip yine yeniden basliyor. Bu kez de yine USB'den Boot ediyorum ama en basa donmusum gibi menude kurulmus bir sey yok. Siliniyor sanki kurulan her sey otomatik olarak.

Kurulum yaptığın disk GPT mi? BIOS ayarlarını sıfırlayıp, sadece AMD IOMMU ve Secure Boot kapatmayı dene.

1591998449656.png

1591998455662.png

1591998462688.png

Kurulum yaptığın disk GPT mi? BIOS ayarlarını sıfırlayıp, sadece AMD IOMMU ve Secure Boot kapatmayı dene.

Eki Görüntüle 590131
Eki Görüntüle 590132
Eki Görüntüle 590133
Evet. MiniTool ile kontrol ettim. Hard disk GPT. Ve belirttiğiniz ayarlarla tekrar yükledim. Yine 3. kez USB bellekten boot ettiğimde hiçbir şey kurulmamış gibi menüde isimini verdiğim mac sistemi görünmüyor. Ancak Windows'u boot edebiliyorum.
Bu arada Mac kurduğum belleğin bölümleri de resimdeki gibi. Bir garip geldi.

Dosya Ekleri

• GPT.PNG
    GPT.PNG
    2,9 KB · Görüntüleme: 120
  • USB Bellek.PNG
    USB Bellek.PNG
    3,9 KB · Görüntüleme: 53
İmajı USB'ye en baştan yazdır, bahsettiğim config'i indir ve klasördekini sil. Sonra alan ayıracağın diski Windows'da seç ve Disk Yönetimi'nden birimi küçült diyerek ayır. Küçülttüğün alanı bırak, Paragon Partition Manager ile(Community Edition öneririm) o alanı seçip Apple HFS'ye formatla. Kuruluma geldiğinde Disk İzlencesi'nden sadece ayırdığın alanın üstüne sağ tıkla ve APFS'ye çevir/formatla'yı seç. İşlem bitince Disk İzlencesi'nden çık ve kurulumu dene. Diskini orada göreceksin.

Bunlar attığım rehber linkinde mevcut, bakabilirsin istersen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı