Çözüldü Ryzen 5 2600 Aşırı ısınma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MithatY28

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Hukuk Öğrencisi
Merhaba değerli üyeler, ben bilgisayarımı alalı topla 1-2 ay falan oldu. İlk başlarda çok güzeldi oyunda işlemci 70 dereceyi geçmiyordu geçinip gidiyorduk. Lakin dünden itibaren aşırı bir ısınma söz konusu. Bilgisayar oturduğu yerden 80 dereceye kadar çıkıyor. Bu konu hakkında ne yapabilirim? İşlemci modeli AMD Ryzen 5 2600

1594020334499.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Önce bir işlemci fanını kontrol et. Hatta kasanın yan kapağını açıp tüm donanımları kontrol et yerli yerinde mi sağlam mı diye. Senden habersiz kasa darbe almış olabilir. Ondan sonra güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimi kısmındaki sistem soğutma ilkesini hepsini edilgen yap. Çıkmadan önce eğer yüksek performansta ise dengeliye al öyle çık. Kasanın arka kısmı duvara en az 15cm uzaklıkta olmalı. Tüm bunlara dikkat edersen ısı düşecektir. Kasayı kapalı kısımlara koyma.
Merhaba değerli üyeler, ben bilgisayarımı alalı topla 1-2 ay falan oldu. İlk başlarda çok güzeldi oyunda işlemci 70 dereceyi geçmiyordu geçinip gidiyorduk. Lakin dünden itibaren aşırı bir ısınma söz konusu. Bilgisayar oturduğu yerden 80 dereceye kadar çıkıyor. Bu konu hakkında ne yapabilirim? İşlemci modeli AMD Ryzen 5 2600.

Eki Görüntüle 608700

Masaüstümü laptop mu?

Core Performance Boost açık mı ve sıcaklık arttığı için normal artış. Core Performance Boost kapatın BIOS'tan. Termal macun değiştirin.

Önce bir işlemci fanını kontrol et. Hatta kasanın yan kapağını açıp tüm donanımları kontrol et yerli yerinde mi sağlam mı diye. Senden habersiz kasa darbe almış olabilir. Ondan sonra güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimi kısmındaki sistem soğutma ilkesini hepsini edilgen yap. Çıkmadan önce eğer yüksek performansta ise dengeliye al öyle çık. Kasanın arka kısmı duvara en az 15cm uzaklıkta olmalı. Tüm bunlara dikkat edersen ısı düşecektir. Kasayı kapalı kısımlara koyma.

Çözüm
Termal macun ne zaman değistirdiniz?

Fan stok fan mı?

Overclock yaptınız mı işlemciye?

Bunları kontrol edin olmazsa verdiğim link den undervolt rehberine bakabilirsiniz?

Fan Stok fandır.
İnventustan aldım bildiğim kadarıyla overclock yapıldı.
Termal macunu da aldığım günden beri değişmedim ve dediğim gibi alalı 1-2 ay oldu

Kasanın etrafında hiç bir obje veya duvar yok bilerek açık yere koydum ve dediğiniz ayarları deneyeceğim teşekkürler :)

Fan stok fandır.
İnventustan aldım bildiğim kadarıyla overclock yapıldı.
Termal macunu da aldığım günden beri değişmedim ve dediğim gibi alalı 1-2 ay oldu.

Stok fanla overclock yapılması çok yanlış. Öncelikle yapılan overclock geri alın. Almak istemiyorsanız yeni bir sıvı soğutucu alın. Termal macun değişmenize gerek yok benim verdiğim linke bakmayada. Yeni soğutucu alın ya da overclock geri alın BIOS'dan.

Stok fanla overclock yapılması çok yanlış. Öncelikle yapılan overclock geri alın. Almak istemiyorsanız yeni bir sıvı soğutucu alın. Termal macun değişmenize gerek yok benim verdiğim linke bakmayada. Yeni soğutucu alın ya da overclock geri alın BIOS'dan.
Anlaşıldı çok teşşekkür ederim

Geri
Yukarı