Ryzen 5 2600 ısınma problemi

Bende de 1.5 aylık bir sistem var işlemcim sizinki ile aynı. Büyük oyunlarda aynı sorunu yaşıyorum bende 80-82 yi görüyor kasanın cam kapağını açtığımda bu değer 72 lere düşüyor sorun kasa tasarımın olabilir. Kasanın üzerinde hava delikleri olmadığı için içerdeki havanın yeteri kadar kadar atılamadığını düşünüyorum ama öncelikle güzel kule tipi bir soğutucu alarak deneyeceğim.
Selam,

Mb520 gayet yeterli bir tasarıma sahip diye düşünüyorum. Ön kısmın yanları açık sonuçta ve hava alabiliyor. Belki kasa fanları yetersiz kalıyordur.

Ryzen 5 2600 işlemcim var. Stok fan ile birlikte Battlefield 5 vs. gibi oyunlarda 80-82 dereceyi buluyor 5 dakika içinde. Sorun ne olabilir? Hava akışı demeyin lütfen kasanın hava akışı yeterli duruyor. İşlemci fanının tam olarak oturduğunu nasıl kontrol ederim?

Kasam: Cooler Master MB520, önde 3 tane ve arkada 1 tanex fanı mevcut.

Not: Sistemi 3 aydan beri kullanıyorum.
Bence stock fanı tam oturtamadınız çıkarıp geri takmanızı tavsiye ederim.

Stok soğutucusunu söküp yerine arctic cooler esport 34 duo taktım, sıcaklık aida64 10 dk stres testinde 92 derece iken 70 dereceye düştü

fark 22 derece.

Stok soğutucu galiba yaz aylarında yeterli olmuyor. Sistemi ilk topladığımda ilkbahar aylarıydı ve sıcaklıklar gayet güzeldi yükte 60-65 dereceleri geçmiyordu. Ama yaz aylarında Battlefield V ' de 84 dereceleri gördüm. Sizin gibi düşünüp kasada bulunan 4 fana 2 fan daha ekledim ama fark olmadı.

Bugün Termal macun yeniledim sıcaklık değerlerim değişmedi halen bir gariplik var . R5 2600 ün bu kadar sıcak çalışmaması lazım. Geriye kalan ya kasa yapım iyi değil ya da stock soğutucu bu kadar soğutuyor ancak stock soğutucu ile daha düşük sıcaklık değerlerini görenler var sorun bizim kasalarda olabilir mi ? ( Kasa : Sharkoon TG4)

Bugün Termal macun yeniledim sıcaklık değerlerim değişmedi halen bir gariplik var . R5 2600 ün bu kadar sıcak çalışmaması lazım. Geriye kalan ya kasa yapım iyi değil ya da stock soğutucu bu kadar soğutuyor ancak stock soğutucu ile daha düşük sıcaklık değerlerini görenler var sorun bizim kasalarda olabilir mi ? ( Kasa : Sharkoon TG4)
Valla bende 2 ay falan uğraştım fan aldım fan yönlerini değiştirdim, kasa kapaklarını çıkarttım, en son pes ettim. Daha uğraşmıyorum en fazla 80 derecelere çıkıyor oda çok çok kötü bir değer değil. Bence ne kadar kötü olmasa da iyi de değil stok soğutucu. Bide Voltaj düşürme muhabbetleri var istersen göz at ben başkalarının yaptığı voltajları denedim ama crash yedi sistem her denememde. Onunda üstüne fazla gitmedim ama voltaj düşürüp biraz olsun ısınmasını engelleyenler var.

Aida64 10 dakikalık ryzen 5 2600 1.0 volt sabit voltaj 3.4 ghz sabit frekans arctic cooloer esports 34 duo değerlerim:

Phanteks p400s ön kapağı kapalı.

stabilitytest.png

Phanteks p400s ön kapağı açık.
stabilitytest-kapaksız.png

Boşta değerler:
boşta.PNG
1.10volt sabit voltaj
3.7 ghz sabit frekans değerleri

stabilitytest-3.7@1.10v.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla bende 2 ay falan uğraştım fan aldım fan yönlerini değiştirdim, kasa kapaklarını çıkarttım, en son pes ettim. Daha uğraşmıyorum en fazla 80 derecelere çıkıyor oda çok çok kötü bir değer değil. Bence ne kadar kötü olmasa da iyi de değil stok soğutucu. Bide Voltaj düşürme muhabbetleri var istersen göz at ben başkalarının yaptığı voltajları denedim ama crash yedi sistem her denememde. Onunda üstüne fazla gitmedim ama voltaj düşürüp biraz olsun ısınmasını engelleyenler var.
Voltaj işlerine girmek istemiyorum açıkcası ya bende böyle kullanacağım stok soğutucuyu değiştirene kadar .
Aida64 10 dakikalık ryzen 5 2600 1.0 volt sabit voltaj 3.4 ghz sabit frekans arctic cooloer esports 34 duo değerlerim:

Eki Görüntüle 441944

Phanteks p400s ön kapağı açık.
Eki Görüntüle 441945

Boşta değerler:
Eki Görüntüle 441951
1.10volt sabit voltaj
3.7 ghz sabit frekans değerleri

Eki Görüntüle 441980
Hocam değerlerin harika yani ben güç tuşuna bastığım an bu değerleri çoktan geçmiş oluyor , şu an bu mesajı yazarken sadece chrome da bu sekme açık başka bir arka plan uygulamam açık değil ve 50 derece.

3.4 ghz stok hızı ile 3.7 ghz arasında oyunda 1 fps bile farketmedi.

1 volt sabit voltaj verebilirsiniz sorun olmaz, ben günlük kullanıyorum sorun olmuyor.

stok fanda bende de sizin değerlere yakın değerler almıştım, bu işlemciler sıcak çalışıyor galiba, serinlik her daim iyidir tabi, çok kafaya takılıyorsa ekstra soğutucu alınabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı