Çözüm BIOS Ekranında Donma Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CanSen

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Aircraft Engineer
Merhaba arkadaşlar,

Uzun süren araştırmalar sonunda yeni bir sistem topladım. RAM tercihi olarak da Skylake Sistem toplama rehberindeki Kingston DDR4 16GB(4x4) HyperX Predator 3000MHz model ram'leri tercih ettim. Sistemi kurduktan sonra ilk açılışta BIOS ayarlarına girip XMP aktif etmek istediğim sırada BIOS ekranı dondu ve bilgisayarı yeniden başlattım. BIOS ayarlarını default yapıp işletim sistemi kurmaya başladığım sırada bilgisayar tekrar dondu. BIOS sürümünde hata olduğunu düşünerek EZ Flash ile BIOS'u son sürümüne güncelledim ama sorun giderilmedi. Basitçe bilgisayarı açıp BIOS ekranında default ayarlarda XMP aktif değilken hiçbir işlem yapmadan beklediğimde bile 2-3 dakika sonra ekran dondu. Anakart pilini çıkarıp tekrar taktım, kurulumda bir sorun olmadığını görmek için bütün parçaların bağlantılarını kontrol ettim ama herhangi bir sorun tespit edemedim. RAM'lerde sorun olduğunu düşünerek 4'lü kitin sadece iki tanesini anakartın manual kitabında belirtildiği gibi uygun DIMM slotlarına takarak donma problemini giderebildim ve Windows 8.1 Pro x64 işletim sistemini kurdum. Şu an sistemi stabil 2x4 yani 8GB 2133MHz olarak çalıştırabiliyorum. RAM'lerin tamamını taktığımda birkaç dakika sonra bilgisayar donuyor Windows reset atıyor. 16GB Kit'i aktif bir şekilde kullanamıyorum.

İşlemci: Intel Skylake Core i5 6600K 3.5GHz 6MB Cache LGA 1151
Anakart: Asus Z170 Pro Gaming Intel Z170 1151 Soket DDR4
Bellek: Kingston DDR4 16GB(4x4) HyperX Predator 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram
Ekran Kartı: Asus STRIX GTX970 OC 4GB 256Bit GDDR5
HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM 64 MB
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB 500-500MB/s SSD
İşlemci Soğutucu: SilverStone Tundra Serisi TD03-LITE
Kasa: Aerocool Strike-X Xtreme 600W "Devil Red" Edition

Sadece bellekleri değil bütün sistemi Teknobiyotik.com iştiraki olan Akortek Bilişim servisine yolladım. RAM'lerde sorun olduğunu bildirip dağıtıcı firma ile görüşüp birebir RAM değişimi yapmışlar. Yaklaşık 20 gün sonra evime gelen kargoda sadece 4 adet ram vardı. Ben servise bütün sistemimi yolladığım halde evime küçücük bir kutuda 4 adet ram yolladılar. Teknik servisi tekrar aradım bir hata olduğunu kasayı göndermeyi unuttuklarını söylediler :D Bu noktadan sonra Akortek Bilişim'in ne kadar yalancı bir firma olduğunu zaten anlamıştım. Bir sonraki gün kasayı yani bütün sistemi evime gönderdiler. Kargoyu teslim aldım. Teslim notunda tüm sistemin test edildiği yeni RAM'lerin çalıştığı konusunda bir not vardı. Ama kargoda hasar almasın diye sistemden ayrı gönderdiğim ekran kartının hiçbir şekilde açılıp sisteme takılmadığını farkettim. Çünkü kendi evimde ekran kartını sardığım Türk Hava Yolları bantı hiçbir şekilde bozulmamıştı. Yani dağıtıcıdan aldıkları yeni RAM kitini benim sistemimde değil kendilerine ait başka bir test sisteminde kullanmışlar. Bunu müşteri hizmetlerindeki arkadaşa defalarca söyleyip hatanın kendilerinde olduğunu söylediğimde "Sisteminize başka ekran kartı takıp test etmişlerdir" gibi saçma bir cevap aldım. Aylar önce aldığım sorunlu bir sistem hala aynı şekilde çalışıyor. Size bir tavsiyem olsun bir daha Teknobiyotik.com veya Akortek Bilişim firmalarından alış veriş yapmayın.

Anakartın ve ram aynı seninle benım sıstemım sadece oyunlarda donuyor :) çözümünü bulamadım bir turlu oyunlardada 10 sanıye donuyor sonra duzelıyor yada alt tab yapınca duzelıyor wın 10 kurdum yok win 7 kurdum yok bır turlu cozum bulamadım

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı