[Çözüm] Hiper Yönetici Çalışmadığından Sanal Makine Başlatılamadı Hatası

BilgisayarKurdu

Technopat
Katılım
27 Ocak 2012
Mesajlar
19.075
Çözümler
32
Beğeniler
22.371
Yer
İstanbul/Üsküdar
Evet arkadaşlar hatayı aşağıda görebilirsiniz. "Hiper yöneticisi çalışmadığından "XXX" sanal makinesi başlatılamadı yazıyor.

22.jpg


Dilerseniz hatanın çözümüne geçelim. Öncelikle BIOS menümüzden Advanced Menü ("Gelişmiş Ayarlar - CPU Configirute)" ayarlarına geliyoruz.
Buradan sanallaştırma teknolojisini "Enabled" pozisyona çekiyoruz. AMD işlemci kullanılan UEFI desteksiz bir BIOS görüyoruz.

22.jpeg


Yine ASUS markasına ait Intel işlemci kullanılan UEFI destekli bir anakarttan da görüntü paylaşalım;

1.jpg


Ardından F10 ile kaydedip yeniden başlatması için komut veriyoruz. BIOS'dan BIOS'a tuşlar farklılık gösterebilir, genelde sağ altta hangi tuşun hangi işleve sahip olduğu belirtilir.

Bilgisayarımız yeniden başladıktan sonra arama çubuğuna "Windows Özelliklerini Aç veya Kapat" yazıyoruz, çıkan nesneye tıklayıp aşağıdaki pencereye ulaşıyoruz. Burada Hyper-V sekmesinin içerisine giriyor ve "Hyper-V Hypervisor" seçeneğini aktif ediyor, tabiri caiz ise "Tikliyoruz".

25.jpg

Bu işlemi yaptıktan sonra Hypervisor için gerekli kurulum aşaması gerçekleşecek ve kısa bir süre sonra yeniden başaltma için yönlendirileceksiniz. Yeniden başlatmayı unutmuyoruz, atlamayalım bu aşamayı.

26.jpg


Bilgisayarımız açıldıktan sonra tekrar ilgili makineye gelip bağlan diyoruz ve gördüğünüz gibi artık bağlanabiliyoruz. Aşağıdaki ekran "Sanal makine konumu ve isimi" arasındaki uyuşmazlıktan ötürü gelmekte. Yani problem kesinlikle çözüldü, artık Hypervisor çalışıyor ve sanal makineyi çalıştırmamıza mani olmuyor.

A.jpg

Sanal Makinenin çalıştığına dair asıl görseli de yükleyelim hazır önümüzde açık pozisyondayken;

111.jpg
 
Son düzenleme:


Yukarı