Çözüm Oyun Oynarken Bilgisayarınızın Uyku Moduna Girmesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaan Arslan

Kilopat
Yer
Çankaya, Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Eğer normal, gündelik işlerinizde sorun yoksa, sadece oyunlarda bilgisayarınızın uyku moduna geçmesi tarzında bir sorun yaşıyor iseniz; yapmanız gereken güç profillerinizde varsayılan ayarlara geri dönmek. Zira büyük olasılıkla yanlış yapılandırılmış güç profillerinin bir sonucu içerisinde bulunmaktasınız. Denetim masasına girelim :

adsz1be.jpg

Buradan ise ''Güç Seçenekleri'' isimli kısma giriş yapalım :

adsz2zj.jpg

Ben dengeli isimli güç profilini kullanıyorum. Siz de seçili, yani kullandığınız güç profilinin sağ tarafındaki ''Plan ayarlarını değiştir'' kısmına tıklayın :

adsz3ig.jpg

Ekranda gördüğünüz ''Bu plan için varsayılan ayarları geri yükle'' kısmına tıklayalım. Bu seçenek bizi seçili planının herhangi bir değişikliğe maruz kalmamış olan, ilk halini geri yükler :

adsz4r.jpg

Yaptığımız değişikliğe onay isteyen soruya da cevap verdikten sonra, artık oyun oynarken uyku moduna geçme sorununuzu çözmüş bulunmaktasınız.

Oyun oynarken uyku moduna girme diye bir şeyi de ilk defa duyuyorum. Bu sorunu yaşayn kişinin ekran kartı aşırı ısınıyordur ve ekran kapanıyordur. Arkadaş olaydan o kadar uzak ki "uykuya giriyor" sanıyor. Asıl kendisi uyuyor fakrında değil....

Ben de öyle düşünmüştüm. Ama sorunu olan kişi Power düğmesine tekrar bastığında kaldığı yerden devam ettiğinden bahsediyordu. Herhalde Gamepad'den falan oynuyor. O yüzden uyku moduna giriyor olabilir. O yüzden güç profillerini varsayılana çekmesi mantıklı olabilir diye düşündüm.

Hadi olmadı fan çıkışı kapanırsa bilgisayar kendisini kapatır bunu yaşadım ama oyun oynarken uyku moduna girmesi garip geldi.

images.jpg

Benim bilgisayarım da oyun oynarken entegre slipmode diyordu. PSU'nun 24 pinli anakart güç kablosunu yer kaplamasın diye kıvırıp takmış idim elektrik akımımı doğru gelmiyordu? Yoksa anakartaki pinlerlemi temas etmiyordu? Cıkarttım serbest bir şekilde taktım sorun yok şu an deneyin 100/100 PSU'dan kaynaklı eğer RAM'leriniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Recep bey in sunmus oldugu program ile test edin RAM'dan değil ise kesin PSU'dan.

aynı olay benim bilgisayardada var
Güc seceneklerimi sifirlasim
driverleri tekrar guncelledim
Bilgisayar oyunu actikdan 2.3 dk sonra uyku moduna geciyor
Bilgisayar isinmasi gorulmuyor
Tekrar acma tusuna bastigimda oyun kaldigi yerden devam ediyor fakat cok surmeden tekrar uyku moduna aliyor

Merhabalar. burada yazan herşeyi denedim fakat oyun oynarken pc hala uyku moduna giriyor. Sistem yetersiz diyecem oda değil. FORZA HORİZON 5 gibi bir oyunu sorunsuz oynatırken Goat Simulatör gibi 3 gb ve daha düşük grafiği olan oyunda bu sorun var. Bir kaç oyun dışında her oyunda bu sorun var. Bu sorunu yaşayıp çözebilen varsa rica etsem çözüm yolunu paylaşabilir mi?

Geri
Yukarı