Coğrafya kader midir?

Kişiye bağlı durum. Eğer Lisede üniversitede kendini geliştirmediysen, sadece okulda verilen eğitimle yetindiysen kaderdir. Lise de yakın bir arkadaşım grafiti sanatına derin bir tutkuyla bağlıydı. Gününün büyük bölümünü grafiti konusunda kendini geliştirmek için harcıyordu. O sıralarda ben ise "bırak bu işleri boş bu işler" tarzında cümleler kuruyordum. O sürekli kendini geliştirdi ben okulun bana verdikleriyle yetindim. Bu gün geldiğimiz noktada, arkadaşım grafiti konusundaki başarısı sayesinde Avusturya viyana da kendi işini kurdu ve her gün şirketlerin duvarlarına, işletmelere, belediyeye ait tesislere grafiti yaparak yüksek paralar kazanıyor. Ben ise hala asgari ücretli iş başvuruları yapıyorum. Üstelik arkadaşım kendini grafiti konusunda geliştirmeye çalıştığı dönemlerde, Avrupa ve Amerika'da bu işle uğraşan insanların imkanlarının yarısına bile sahip değildi. Türkiye'de kalem, boya, defter benzeri araçları bulmak bile zor bir meseleydi. Yani teknik olarak malzeme bulma konusunda coğrafya arkadaşımın kaderiydi, ama bu o'na engel olmadı.

Coğrafya değil de ülkenin insanlarının cahil bir şekilde malum kişilere oy verip onların dini kullanarak halkı daha cahil hale getirmesi kaçınılmaz son. Halkımız şu an koyundan farksız.

Yeni konular

Geri
Yukarı