Çoğu zaman alaya alınıyorum

Konu şu ki herhangi bir ortamda konuşma esnasında yazdığım hiçbir şey ciddiye alınmıyor, sorun bende mi değil mi anlamadım. Sorunun ne olduğunuda tam olarak bilmiyorum, keşke bende olsa ve kendimi düzeltsem. Şimdi bir örnek vereceğim, Discord'da arkadaşımla konuşurken ondan benim için bir şey yapmasını istedim. Random attı, bende istediğim şeyi yapacak mı diye bekliyorum. Sonra durumunda gördüm ki LoL'e girmiş Şampiyon Seçiminde .) Abartıyor muyum bilmiyorum ama çok kafaya takıyorum, kimle konuşmaya başlasam işim var diyerekten ya da bu arkadaş gibi sessizce oyuna girerekten sıvışıyor. Bu durum gerçekten beni çok üzüyor. .(
18 yaşından küçük veya o civarlarda biri olduğunu düşünüyorum ve sen de çevrendekilerin sana yaptıklarını ciddiye alma. Yani sana değer vermiyorlarsa senin de onlara değer vermene, kendini çabalamana ve onların eleştirilerini veya dedikleri herhangi bir şeyi ciddiye almana gerek yok. Onlara bu durumdan rahatsız olduğunu söyle ve yine ciddiye almazlarsa çevreni değiştir. Çevreni değiştirmek kolay değil normalde de fakat çevren seni üzüyorsa o ortamda bulunmanın herhangi bir anlamı yok.

Çevreni değiştir. Veya sende onlara takıl. "sen çok mu düzgün yazıyon len " veya "ben senin her dediğini yaptım bir kere de sen yardımcı ol la"vs gibi. Seni üzmek gibi bir amaçları varsa tabii ki de onlardan uzak dur. Ama ben ve arkadaşlarım arada birbirimize böyle yapıyoruz. Ve bazen çok komik oluyor. Ve tam olarak ne dedin ki? Belki ona saçma gelmiştir.
Saçma gelse bile bunu çekinmeden söyleyecek bir insan ve de dediğin gibi oluyor genellikle konuşmalar.
18 yaşından küçük veya o civarlarda biri olduğunu düşünüyorum ve sen de çevrendekilerin sana yaptıklarını ciddiye alma. Yani sana değer vermiyorlarsa senin de onlara değer vermene, kendini çabalamana ve onların eleştirilerini veya dedikleri herhangi bir şeyi ciddiye almana gerek yok. Onlara bu durumdan rahatsız olduğunu söyle ve yine ciddiye almazlarsa çevreni değiştir. Çevreni değiştirmek kolay değil normalde de fakat çevren seni üzüyorsa o ortamda bulunmanın herhangi bir anlamı yok.
Çoğu ortamda çevrem bu şekilde davrandığı için sorunu kendimde aramaya başladım. 18 yaşından küçüğüm ve dediğim gibi fazla kafaya taktığım için böyle düşünüyor olabilirim.

Büyük ihtimalle lise ya da daha erken bir dönemdesin. Bu çağlarda benim de bazı sosyal ortamlarda baskın/alfa/lider karakterler tarafından ezildiğimi hissettiğim olmuştur. Bu dönemlerinde insanlar çok acımasız ve düşüncesiz olabiliyor. Daha eşitlikçi, olgun insanlarla ya da anlayışlı ortamlarda iletişimin farklı olacaktır. Benden bir örnek: Sınıftan çıkarken insanlara iyi akşamlar dilediğim için "mal" hakaretine uğramıştım. Mantık çerçevesinde hâlâ anlam veremem ama sanırım gruplaşmaların ve düşmanlıkların olduğu bir sınıfta bunu yapmam baya garip kaçtığından dolayı böyle denmişti.

Verdiğin örnekte senin üzerinden hiçbir sorun olduğunu düşünmüyorum ancak yine de çoğu zaman dediğin için farklı ortamlarda da benzer durumda kaldığını varsayıyorum. Bu ortamlardan birinde, eğer ortamdaki birinin yeterince olgun olabileceğine güveniyorsan (seninle direkt alay eden kişi de olabilir, ortamdaki üçüncü bir kişi de olabilir) özel olarak o kişiyle iletişime geçip neden seninle alay ettiklerini, üzüldüğünü ve sosyal ortama uygunsuz kaçan davranışının ne olduğunu sorabilirsin. Karşı taraf eğer olgunlaşabilirse ciddiyetine ciddi bir cevap verecektir, sonrasında ise elinde bir eleştiri olacaktır. Bu eleştiriyle ne yapacağın sana kalmış. Fakat eğer alay eden kişinin olgun olamayacağını ve bunu sorman halinde daha da seninle dalga geçeceğini düşünüyorsan üstelik ortamdaki diğerleri de sana cevap verecek kadar olgun olamayacak insanlarsa böyle ciddi ve içini açacağın bir konu için onlarla konuşmana gerek yok.

Büyük ihtimalle lise ya da daha erken bir dönemdesin. Bu çağlarda benim de bazı sosyal ortamlarda baskın/alfa/lider karakterler tarafından ezildiğimi hissettiğim olmuştur. Bu dönemlerinde insanlar çok acımasız ve düşüncesiz olabiliyor. Daha eşitlikçi, olgun insanlarla ya da anlayışlı ortamlarda iletişimin farklı olacaktır. Benden bir örnek: Sınıftan çıkarken insanlara iyi akşamlar dilediğim için "mal" hakaretine uğramıştım. Mantık çerçevesinde hâlâ anlam veremem ama sanırım gruplaşmaların ve düşmanlıkların olduğu bir sınıfta bunu yapmam baya garip kaçtığından dolayı böyle denmişti.

Verdiğin örnekte senin üzerinden hiçbir sorun olduğunu düşünmüyorum ancak yine de çoğu zaman dediğin için farklı ortamlarda da benzer durumda kaldığını varsayıyorum. Bu ortamlardan birinde, eğer ortamdaki birinin yeterince olgun olabileceğine güveniyorsan (seninle direkt alay eden kişi de olabilir, ortamdaki üçüncü bir kişi de olabilir) özel olarak o kişiyle iletişime geçip neden seninle alay ettiklerini, üzüldüğünü ve sosyal ortama uygunsuz kaçan davranışının ne olduğunu sorabilirsin. Karşı taraf eğer olgunlaşabilirse ciddiyetine ciddi bir cevap verecektir, sonrasında ise elinde bir eleştiri olacaktır. Bu eleştiriyle ne yapacağın sana kalmış. Fakat eğer alay eden kişinin olgun olamayacağını ve bunu sorman halinde daha da seninle dalga geçeceğini düşünüyorsan üstelik ortamdaki diğerleri de sana cevap verecek kadar olgun olamayacak insanlarsa böyle ciddi ve içini açacağın bir konu için onlarla konuşmana gerek yok.
Dediğin gibi, az çok öyle. Ben 9. sınıfım ve lisedeki hiç kimseyle görüşemediğim için samimiyetim yok. Ortaokuldan sonrasında da pek samimi olduğum biri yoktu, sonrasında kendimi sanala kaptırdım. Tavsiye için teşekkür ederim.

Dediğin gibi, az çok öyle. Ben 9. sınıfım ve lisedeki hiç kimseyle görüşemediğim için samimiyetim yok. Ortaokuldan sonrasında da pek samimi olduğum biri yoktu, sonrasında kendimi sanala kaptırdım. Tavsiye için teşekkür ederim.
Lise birde beni de ezmişlerdi hatta dövmüşlerdi. Sebebi bile yoktu. Kendi halimde biriydim lise birde. Sonraki lise hayatım gayet normal geçmişti fakat neden öyle yaptıklarını hala bilmiyorum. O yaşlardaki çocuklar ve gittiğin lise de kötüyse sessiz, sakin olanı ezerler. Açıkcası toplumumuzda eğitim neden böyle bilmiyorum ama Covid biterse eğer sınıfında konuşmadığın insanlarla konuş ve rahat ol. Eğer ortamını yaratamazsan sınıfını veya liseni değiştir. Okullar normale dönünce ailene anlat durumunu ve sınıfını ya da liseni değiştir. Dünyanın sonu değil. Ben hem taşınma hem devamsızlık yüzünden dört senede dört lise değiştirdim. Ayrıca şu anki arkadaşların sana bir şey katmıyor tam tersine sana olumsuz tarafları var. Kaba olacak fakat onlara karşı ''S... aşağı Kasımpaşa'' kafasında olsan bir şey kaybetmezsin.

19-20 yaşlarına geldiğinde bu durum geçecek ben de aynılarını yaşadım ortamda ciddiye alınmıyordum şimdiki kafam olsa hiç uğraşmadan iletişimimi koparırdım. Biri iyilik isteğine yanıt vermiyorsa yaptığın iyiliklerin en küçüğünü bile suratına vur ve doğru olmadığını bilsende manipüle et çünkü insanlar iyilikten kesinlikle anlamıyor. Anlayan zaten yakın arkadaşın oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı