Çoğul kelimelere gelen -de/-da eki

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
12
Daha fazla  
@Akif Bir şey soracağım bu tekil ve çoğul şahıslara gelen "de, da" eki bitişik yazılıyor değil mi? Geçen bir moderatör arkadaşınız "bende" şeklinde yazmıştım "ben de" diye değiştirmişti. Bitişik yazılması gerekmiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğulluk veya tekillikle ilgisi yok. Bulunma halindeki -de eki bitişik yazılır. Örneğin: "Kalemin bende."

Dahi anlamındaki -de ise ayrı yazılır. Örneğin: "Ben de geleceğim."

Temele inmeye çok gerek yok. Şuradaki örneklere baksanız yeterlidir diye düşünüyorum: -de/-da eki konusunda çok kısa bir Türkçe dersi

Basite indirilirse: Cümleden -de ekini çıkardığınızda anlam bozuluyorsa bitişik yazmalısınız; bozulmuyorsa -ama belki biraz değişiyorsa- ayrı yazmalısınız.

Aitlik bildiren de da birleşik yazılır.
Örn: Arabalarda bulunan şanzıman...
Oyuncağınız bizde kalmış.

Bana kalırsa Türkçenin en kolay yönü ekler.

Her dilin bir zorluğu var. Mesela ben Almancada artikellerden nefret ediyorum.

Türkçe de aslında bu kadar zor değil, ne için bu kadar zorlanıyorsunuz anlamıyorum :D Kelime ağızdan çıkarken bile fark ediliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kelimede bulunan ekler çıkarılınca anlam bozuluyorsa bitişik, bozulmuyorsa ayrı yazılır demişti hocamız. Gerçi asla iyi bir sözelci olamadım :)

@Mert Özel isimlere gelen ekler kesme işareti ile ayrılmıyor diye biliyorum. "Almanca da" sözcüğünde araya kesme işareti gelmez. Ava giderken avlandın kısaca. Yanlışsam düzeltin.
Özel isimlere gelen -de, -da ekleri de kesme işaretiyle ayrılır, eğer aitlik eki bildiriyorsa.
Örneğin: Bayram'da annemlere gideceğim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı