Yabancı kelimelere getirilen ekler nasıl düzeltilmeli?

lisra

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba dün moderatör ekibi tarafından yazım kurallarına uymadığım için bir uyarı puanı aldım ancak bu konuda doğru kullanıma dair bir kaynak göremedim. Bu konuda sizden bilgi istiyorum. Öncelikle uyarı aldığım mesajı ve düzenlenmiş halini göstermek istiyorum.
Benim yazmış olduğum ve uyarı yediğim mesajım.

Tiny os gibi kırpılmış windows 10 buildlerini de düşünebilirsiniz

Sonrasında moderatör ekibi tarafından düzenlenen mesaj.

Tiny OS gibi kırpılmış Windows 10 Build'lerini de düşünebilirsiniz.

Öncelikle değiştirilen yerlere bakınca "tiny OS" ismi "tiny OS" ile değiştirilmiş ancak normalde bu işletim sisteminin doğru yazılışı "tinyos" şeklinde, burada özel ismi yanlış yazmışım ancak moderatör de ayrı yazmış. Operating System kısaltması da büyük harflerle yazılır ve evet düzenleme doğru, bu konuda düzeltme için teşekkür ederim. Keza Windows yazarken de baş harfi küçük olmuş o da aynı şekilde hatalı kullanım.

Ancak anlamadığım konu "buildlerini" neden "Build'lerini" olarak düzenlendi? Build özel bir isim değil, Türkçeye derleme olarak çevirebiliriz, Türkçede kesme işareti sadece özel isimlere getirilir. Örneğin "Windows'a" kullanımı doğru ancak bu kelime neden büyük harfle başlıyor ve kesme işareti ile ayrılıyor? TDK'nin yabancı kelimelerle ilgili yaptığı tek paylaşım Yabancı özel adlara ekler nasıl getirilir? – Türk Dil Kurumu. Burada da sadece özel isimlerden bahsediyor. Bu konuda ben doğru kullanıma dair bir kaynak göremedim eğer siz biliyorsanız benimle de paylaşır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı