Coil Whine Nedir? Coil Whine'siz Ekran Kartı Var Mıdır? Zararlı mıdır?

Yeni aldığım kartta çıktı bu sorun. İşin kötü kısmı yükte değilken oyun oynamazken, internette gezinirken bile kasadan 3-4 metre uzaklıkta dahi duyulabilen bir ses çıkartıyor. Ki kasada da 4 tane fan var ama aradan sıyrılmayı başarabiliyor ses olarak. Garanti değişim de yapmıyor diyorlar, bunu bir sorun olarak görmüyorlarmış.

Yeni aldığım kartta çıktı bu sorun. İşin kötü kısmı yükte değilken oyun oynamazken, internette gezinirken bile kasadan 3-4 metre uzaklıkta dahi duyulabilen bir ses çıkartıyor. Ki kasada da 4 tane fan var ama aradan sıyrılmayı başarabiliyor ses olarak. Garanti değişim de yapmıyor diyorlar, bunu bir sorun olarak görmüyorlarmış.

Ekran kartı AMD ve ses yük olmadığında bile geliyorsa AMD sürücüsünde ki görüntü tekrarı ayarı açık olduğu için olabilir bende öyle.

Merhaba yani bir sistem satın aldım içerisinde ASUS ekran kartı bulunuyor coil whine durumunu yaşamaktayım. Sizin kullandığınız süre boyunca ses çok arttı mı veya bir sorun oluştu mu?

Coil whine yani bobin zırıltısı genelde artmaz. Gpu için diyorum tabi. Ama değişim sebebidir. Rahatsız etmiyorsa sizi boşta ses yoksa değiştirmenize gerek yok, rahatsız ediyorsa değişime gönderin derim. Ama gelen kartda olma ihtimalide yüksek gine. Rogda bile coil whine cıkabiliyor...

Coil whine yani bobin zırıltısı genelde artmaz. GPU için diyorum tabii. Ama değişim sebebidir. Rahatsız etmiyorsa sizi boşta ses yoksa değiştirmenize gerek yok, rahatsız ediyorsa değişime gönderin derim. Ama gelen kartta olma ihtimalide yüksek gine. ROG'da bile coil whine cıkabiliyor...

Rahatız olmamın tek sebebi ekran kartında sorun olması fakat ileride bir sorun çıkartmıyorsa bir sorun olmaz. Kasayı özellikle dinlemez isen kendisini hissettirmiyor çok fazla, fan sesi gibi duruyor. Ses benim için sorun değil.

Merhaba arkadaşlar,

Konunun sahibi olarak, Sosyal'de uzun süredir takılmıyorum. Benden sonra birkaç soru gelince fikrimi paylaşayım dedim. Mevcut coil whine sesinin sonradan ilerleme durumu neredeyse sıfırdır. Kart çalıştıkça, oyun içinde vs. ses dizginlenebilir ama potansiyel sesin daha da üstüne çıkma durumunu ben hiç yaşamadım.

Bu arada dün yeni GPU'ya geçiş yaptım ve Palit JetStream OC RTX 4070 Ti Super aldım. Tahmin edeceğiniz üzere onda da CW var. Zaten kartı alırken coil whine olacağını bilerek satın alırsanız, hiçbir duygusal sorun yaşamazsınız. :)

Özellikle de günümüzdeki ekran kartları çok güçlü ve bobin tıslamasından / cızırdamasından kaçış imkânsız. Bu nedenle de odağınızı buna çevirip de kendi kendinizin tadını kaçırmayın. Çok çok istisnasi ve ekstrem bir ses olmadığı sürece değişim ya da iadeyle uğraşmayın; çünkü yeni gelecek GPU'da da %90 ihtimalle ama az ama çok coil whine olacak. Ekran kartınızı aynı fiyattan bulup, bulamayacak olmanız ya da servislerle uğraşıp, heba olmanız da cabası.

Ayrıca aklınızda bulunsun; elinizdeki PSU'nun stabilitesi ve oynadığınız oyunların optimizasyonları da coil whine'ın şiddetine çok etki ediyor.

Sevgiler, iyi bayramlar...

Merhaba arkadaşlar,

Konunun sahibi olarak, Sosyal'de uzun süredir takılmıyorum. Benden sonra birkaç soru gelince fikrimi paylaşayım dedim. Mevcut coil whine sesinin sonradan ilerleme durumu neredeyse sıfırdır. Kart çalıştıkça, oyun içinde vs. ses dizginlenebilir ama potansiyel sesin daha da üstüne çıkma durumunu ben hiç yaşamadım.

Bu arada dün yeni GPU'ya geçiş yaptım ve Palit JetStream OC RTX 4070 Ti Super aldım. Tahmin edeceğiniz üzere onda da CW var. Zaten kartı alırken coil whine olacağını bilerek satın alırsanız, hiçbir duygusal sorun yaşamazsınız. :)

Özellikle de günümüzdeki ekran kartları çok güçlü ve bobin tıslamasından / cızırdamasından kaçış imkânsız. Bu nedenle de odağınızı buna çevirip de kendi kendinizin tadını kaçırmayın. Çok çok istisnasi ve ekstrem bir ses olmadığı sürece değişim ya da iadeyle uğraşmayın; çünkü yeni gelecek GPU'da da %90 ihtimalle ama az ama çok coil whine olacak. Ekran kartınızı aynı fiyattan bulup, bulamayacak olmanız ya da servislerle uğraşıp, heba olmanız da cabası.

Ayrıca aklınızda bulunsun; elinizdeki PSU'nun stabilitesi ve oynadığınız oyunların optimizasyonları da coil Whine'ın şiddetine çok etki ediyor.

Sevgiler, iyi bayramlar...

Teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı