Çok asosyal olmak

Hocam ben aileme psikoloğa gitmek istediğimi söyledim neden diye sordular bende anlattım yaşadığım şeyleri sonra beni yaklaşık 3 aydır sosyalleşeyim diye 8 tane kursa yolladılar. Her gün arkadaşın var mı diye soruyorlar beni gruplara itmeye çalışıyorlar ama olmuyor işte.

Çok anlamlı yazmışsınız sayenizde biraz da olsa moralim düzeldi teşekkürler:)

Ne demek brom dediğim gibi moralini yükset tut yeter.

Ben de senin gibiydim okuldayken mesela ders boş olur herkes dışarıda voleybol oynamaya çıkardı ben sınıfta kalırdım 1 saat öğlen arası vardı herkes dışarıda futbol voleybol oynarken ben sınıfta takılırdım sonra tabii göze batmaya başladım beni de kolumdan tutup götürmeye çalıştılar ben istemedim yani onlar da zaten birkaç kez ısrar ettikten sonra pes ettiler. Böyle yapmamda kendimce haklı sebeplerim vardı ilk başta hiçbirini tanımadığım için çekinmiştim sonra baktım diğer sınıflarla birlikte oynuyolar ben de dikkat çekmeyi sevmediğim için gitmeyim dedim hem voleybolda pek iyi değilim topa falan vuramam rezil olurum diye düşündüm. Bir kere dışarı çıkıp bankta diğerlerini izleyim dedim onda da 4 5 kişilik arkadaş grubu gelip beni kaldırdı. İnsanlardan iyice soğudum artık kimseye güvenmiyorum ve arkadaş olmak istemiyorum.

Selam, 16 yaşındayım yani lise 3'e gidiyorum. 16 yıllık hayatımda toplasanız 5-6 tane arkadaşım olmuştur. Arkadaş olduğum adamlar da benim gibi asosyal oldukları için onlarla da pek sağlıklı bir ilişkim yoktu. Çok öz güvensizim ve bu yüzden kimse benimle konuşmuyor. En arka sırada oturuyorum önümde oturanları arada bir dinliyorum. Hepsinin sevgilisi bir sürü dostu var her hafta geziyorlar. Benim bırakın sevgiliyi daha bir kızla iletişimim yok. Sınıfta herkes bir şeyler yapıyor ben ise sıramda boş boş oturuyorum. Her hafta bir yerde buluşuyorlar ve beni kimse çağırmıyor. Bir gazla konuşmalara dahil olmaya çalışıyorum kimse bana cevap dahi vermiyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? Varsayalım düzeltemedim üniversitede de bunlar mı olacak? Psikoloğa falan gitmeli miyim?
nerde oturuyon

Haklısınız çocuk ne haber bir şeylerine bir şey yaptıklarım diye giriyor sınıfa ve adamlar gülüp cevap veriyor. Özel okula gidiyorum belki de bu yüzden bendeki adamlar böyledir.

Özel okul zengin ergenlerle dolu oluyor çoğu zaman ben özel okulda samimiyet olduğuna inanmıyorum. Devlet liselerinde bu pek olmuyor tabii şansa bağlı bende senin gibiyim daha önce hiçbir kızla sevgili olmayı bırak bir kıza bile mesaj atmadım ilgi alanlarımız aynı olan bir arkadaş buldum oda oyun oynuyordu bende sonra diğer erkeklerde iyi kötü sohbete katıldı şu an fazlasıyla samimiyiz benim de toplasan 4 5 arkadaşım yok sizin sınıfta böyle birileri yoksa mecburen alışacaksınız hocam teneffüslerde kitap falan okuyun en kötü en azından meşgul olun ergen ucubeler sizin yanınıza gelip size uzaktan bakıp aralarında bir şeyler deyip size gülmesin.

Selam, 16 yaşındayım yani lise 3'e gidiyorum. 16 yıllık hayatımda toplasanız 5-6 tane arkadaşım olmuştur. Arkadaş olduğum adamlar da benim gibi asosyal oldukları için onlarla da pek sağlıklı bir ilişkim yoktu. Çok öz güvensizim ve bu yüzden kimse benimle konuşmuyor. En arka sırada oturuyorum önümde oturanları arada bir dinliyorum. Hepsinin sevgilisi bir sürü dostu var her hafta geziyorlar. Benim bırakın sevgiliyi daha bir kızla iletişimim yok. Sınıfta herkes bir şeyler yapıyor ben ise sıramda boş boş oturuyorum. Her hafta bir yerde buluşuyorlar ve beni kimse çağırmıyor. Bir gazla konuşmalara dahil olmaya çalışıyorum kimse bana cevap dahi vermiyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? Varsayalım düzeltemedim üniversitede de bunlar mı olacak? Psikoloğa falan gitmeli miyim?

Bende biraz ümitsizim üniversite konusunda ama üniversitede ergenler azalıyor çoğu insan olgun oluyor lisede alkol içmek sigara içmek gibi şeylerin havalı olduğunu düşünen kitle azaldıkca etrafın normal insanlarla dolmaya başlar.

Son düzenleme:
İstanbul.

Özel okul zengin ergenlerle dolu oluyor çoğu zaman ben özel okulda samimiyet olduğuna inanmıyorum. Devlet liselerinde bu pek olmuyor tabii şansa bağlı bende senin gibiyim daha önce hiçbir kızla sevgili olmayı bırak bir kıza bile mesaj atmadım ilgi alanlarımız aynı olan bir arkadaş buldum oda oyun oynuyordu bende sonra diğer erkeklerde iyi kötü sohbete katıldı şu an fazlasıyla samimiyiz benim de toplasan 4 5 arkadaşım yok sizin sınıfta böyle birileri yoksa mecburen alışacaksınız hocam teneffüslerde kitap falan okuyun en kötü en azından meşgul olun ergen ucubeler sizin yanınıza gelip size uzaktan bakıp aralarında bir şeyler deyip size gülmesin.

Bende biraz ümitsizim üniversite konusunda ama üniversitede ergenler azalıyor çoğu insan olgun oluyor lisede alkol içmek sigara içmek gibi şeylerin havalı olduğunu düşünen kitle azaldıkca etrafın normal insanlarla dolmaya başlar.
LGS puanım iyiydi gittiğim özel okulda ilk başta kendilerini çok övdü aileme devlet okullarının pis olduğundan bahsetti birde yüksek bir burs verince dediler gönderelim. Şuan istanbuldaki iyi liselere gidebiliyorum fakat zaten mezun olmama şunun şurasında 1 sene kalmış gitsem hiçbirşey değişmez. Artık sende bende üniversitede toparlarız. Eğer iyi bir üniversite kazanırsak etrafımızdaki adamlarda iyi olur herhalde.

İstanbul.

LGS puanım iyiydi gittiğim özel okulda ilk başta kendilerini çok övdü aileme devlet okullarının pis olduğundan bahsetti bir de yüksek bir burs verince dediler gönderelim. Şu an İstanbul'daki iyi liselere gidebiliyorum fakat zaten mezun olmama şunun şurasında 1 sene kalmış gitsem hiçbir şey değişmez. Artık sende bende üniversitede toparlarız. Eğer iyi bir üniversite kazanırsak etrafımızdaki adamlarda iyi olur herhalde.

Okul değiştirmeyin zaten hocam değiştirseniz daha da kötü olabilir siz konuşmayın onlarla kendi halinizde takılın onlarla konuşmaya çalışdıkça sizinle daha çok dalga geçerler sizin bahsettiğiniz gibi kişiler daha ergenler büyük ihtimalle takmayın derslerinize odaklanın bence.

Selam hocam bende 16 yaşındayım Sakarya spor lisesinde okuyorum 16 yıldır bende asosyalim ilk 7 8 yıl buna alışmak gerçekten zor oldu sosyal olmak için yırtındım ama şu anda 16 yaşındayım ve inanın ben asosyal olmaktan mutluyum bir bilgisayarım olsun yayın yapacağım yakında bilgisayar toplayacağım yayın yapacağım diğer asosyal insanlarla buluşacağım şunu unutmayı asosyal insanlar terbiyeli olduğu için asosyaldir sınıfımda anneni si lafı normal bir kelimeye getiren alttabaka insanlarla muhatap olmaktansa hiç konuşmuyorum derste arkamdan laf ediyorlar duyuyorum ama inanın bir sene sonra bu dangalakların hepsi sanayide alttabaka olarak çalışacaklar.

Okul değiştirmeyin zaten hocam değiştirseniz daha da kötü olabilir siz konuşmayın onlarla kendi halinizde takılın onlarla konuşmaya çalışdıkça sizinle daha çok dalga geçerler sizin bahsettiğiniz gibi kişiler daha ergenler büyük ihtimalle takmayın derslerinize odaklanın bence.

Yapmadığım hareketleri yapmışım gibi alay ediyorlar o bu yoruma katılıyorum.

Uzun ama işine yarayabileceğini düşündüğüm bir cevap vereceğim.

Ortak ilgi alanların olmayan insanlara sakın yönelme ilk olarak, bu seni çok yanlış yerlere sürükleyebilir. Kızları ise sakın takma, bu ergenlik dönemlerinde çoğu flört, sevgili diye şeylerle kafayı bozmuş hayattaki tek derdi tırnağının kırılması olan çocuklardan ibaret.

Şimdi gelelim öz güven konusuna, cidden öz güvensiz olduğunu düşünüyorsan bunu kazanmanın onlarca yolu var. Kafa yapını değiştirmek, özellikle son dönemlerde biz erkekler arasında fazlaca yaygınlaşan vücut geliştirme ve milletin dilinden düşmeyen ve bu ikisiyle bağlantılı olan "glow up" konusu. Ve tabii ki gençliğin ateşinden kaçma. Maalesef dünya da iyi insanlar kazanmıyor, terbiye veya efendilik dediğimiz kavram artık alay edilecek bir şey haline geldi. Biraz asi olmayı falan dene, bir şey kaybetmezsin.

Son olarak, insanlara karşı mesafeli yakınlığı sakın. Sadece cidden güvendiğin ve bir sorunda üstüne çıkıp laf dinletebileceğin insanlara karşı samimi davran.

Geri
Yukarı