Çok çekirdekli işlemciler

kasilis01

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar. Performans verilerini Passmark'ın benchmark sitesinden varsayacağım. Nereden duydum hatırlamıyorum, bir yerlerden aklımda kalmış. Oyunlar için çok çekirdek önemli değil, oyunlar henüz çok çekirdeklere destek vermiyor o yüzden AMD'nin 8 çekirdekli işlemcileri bir işe yaramıyor. Intel'in az sayıda ve güçlü çekirdekleri daha çok iş yapıyor gibisinden bir şeyler hatırlıyorum. Ne derece doğrudur? Ayrıca konuyu Visual Studio, Netbeans, Eclipse, Matlab vb. derleyici ve yorumlayıcılar açısından değerlendirirseniz de sevinirim.

Bkz:
AMD FX-8350 Eight-Core 9156 puan almış(8 çekirdek)
Intel Core i7-3770K 9607 puan almış(4 çekirdek)

Ne alakası var, yani hiç bir şeyin fazlası zarar değildir. Evet AMD'nin 8 çekirdekli işlemcisinin oyunlarda anlamı yok, ancak fazladan çekirdeği var. Bu demek değildir ki illa Intel alacaksın. :D

Intel'de 6 çekirdek var. E bu ne işe yarıyor o zaman? Intel'de az olan bir şey var AMD'ye göre, oyunlarda nasıl iyi performans versin. Aradaki fiyat farkına bak hele.

Sadece oyunlarda gereksiz. Çöp forumlardaki çöpten adamları kale almamalısın.
Çoklu program kullanımında farkını gösterecektir işlemci sayısı.
2 işlemciyi karşılaştırırken sahip olduğu değerlerden çok güvenilir sitelerdeki tarafsız test sonuçlarına bakmalısın.

CPU Value'ye göre bak bir de. Fiyat/Performans olarak hep AMD var. 3570K yerine FX6 alıp ekran kartını yükseltmek daha mantıklıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Programcılar için genelde Intel tavsiye edilir. Tıpkı Nvidia'da Cuda vs. varsa, Intel'e de has böyle şeyler var sanırım ama amaç oyunsa AMD almak F/P açısından çok iyi oluyor.

- - - Güncellendi - - -

Örneğin bin tl bütçen var. Intel i5 3570k + HD7850 O.C modelini anca alırken, AMD alırsan FX-6200 + HD7950 alınabilir.

Eğer çekirdek bakımdan istiyorsan, AMD FX6100'de seni tatmin edecektir zira 6 çekirdek. Ve günümüz şartları için çok çok yeterli. Eğer bütçeniz düşük ise FX4100 bile çok iyi bir seçimdir, şahsen kullanan arkadaşlarım var programdan programa alt+tab yapıyorlar, daha kastığına şahit olmadım.

Not: Programlar photoshop ve oyunlardır.(BF3,Metro gibi.)

Oyunlar da çok çekirdek desteği sunuyor arkadaşlar... Her oyun sunmuyor olabilir ama oyunların çok çekirdek desteği var, hem de bal gibi.

Yahu en başta konsolları ele alalım. PS3 6 çekirdekli, XBOX 360 3 çekirdekli...

AMD'nin dediği güzel bir söz var:

"Artık ihtiyacımız olandan çok daha fazla performans elimizde."

AMD says “enough”

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı