Çok eski madeni para

Dedemin eskiden hacca gittiğinde aldığı Suudi parası ve eski bir Türk Lirası vardı bende de. Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk vardı kağıt parada fakat hangi yılda olduğunu hatırlamıyorum, 60'larındır galiba. Bir de Hollanda'dan kalma 2 ve 1 euro, bir de 50 cent vardı. Roma parası olabilir belki tam emin değilim fakat kuyumcuya sorabilirsin.

değeri eski olmasıyla alakalı değil madeni ile alakalı gümüş veya altın paralar aşırı değerli fakat çinko ve bakır paraların değeri neredeyse yok dedem bizans döneminden kalma bir para bulmuştu yaklaşık bin yıllık fakat bakırdı oksitlenme meydana geliyorsa para değersiz diyebilirim

Tarihi eserleri bulan, sahip oldukları veya kullandıkları arazide tarihi eser bulunduğunu bilen veya yeni haberdar olan vatandaşlarımızın, bunu en geç üç gün içinde, kendisine en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara, diğer yerlerde ise mülki idare amirlerine bildirmeleri gerekmektedir.

Hocam attığım sitedeki paralara bir bakın isterseniz. Fiyatlarını da gösteriyor.
Roma parası olduğu kesin ön tarafındaki yüz şekli çok benziyor görsellere ancak arka tarafındaki insan figürünü bir türlü bulamıyorum.

Hocam, şaka bir yana bulduğunuz şey çok değerli tarihi eser olma ihtimali taşıyor. Bazı arkadaşlar dalga geçer gibi "Benim de 60'lardan kalma param vardı." vs. yazmışlar ama bu ciddi anlamda antik bir eser gibi. Sizde kalması doğru değil. Devlete başvurmalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı