Çok fazla format atmak bilgisayara zarar verir mi?

Rip Van Winkle

Decapat
Yer
Saint Denis
Son 2 haftada 2 kere format atmak zorunda kaldım. İlk atışımda bilgisayarın açışı baya hızlanmıştı fakat 2. Açışımı da yavaşladı. Bir kez daha format atmam gerek farklı bir sebepten ötürü. Bir kez daha attıktan sonra bir daha atmayacağım ama bu bilgisayar için ne kadar zararlı?

Son 2 haftada 2 kere format atmak zorunda kaldım. İlk atışımda bilgisayarın açışı bayağı hızlanmıştı fakat 2. açışımı da yavaşladı. Bir kez daha format atmam gerek farklı bir sebepten ötürü. Bir kez daha attıktan sonra bir daha atmayacağım ama bu bilgisayar için ne kadar zararlı?

Zararsiz. Diske veri yukler, siler, sadece diskin omru biraz kisalabilir bu da 2 format ile olacak şey degil. Ne zaman format atmak gerekli olursa o zaman atabilirsiniz.

Bir zararı yok ancak HDD/SSD'nin ömrü çok az kısalabilir. Ama çok çok az. Ortalama bir oyun kurmak format atmaktan 3 kat falan daha çok yer alır zaten. 2 Format ile olacak iş değil o.

Son 2 haftada 2 kere format atmak zorunda kaldım. İlk atışımda bilgisayarın açışı bayağı hızlanmıştı fakat 2. açışımı da yavaşladı. Bir kez daha format atmam gerek farklı bir sebepten ötürü. Bir kez daha attıktan sonra bir daha atmayacağım ama bu bilgisayar için ne kadar zararlı?

Son 2 haftada 15-16 kere format attım bilgisayara en az can sıkıntısından farklı farklı işletim sistemleri denemek için. Çok bir şey olmadı.

Disk'e fazla yazma yapılacağı için diskin ömrü azalabilir. Çok da bir şey olmaz.

Geri
Yukarı