Çok ısınan chipset yüzünden SSD bozulur mu?

muhammedxzz

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
James Donkey JD240 SSD
Çok ısınan chipset yüzünden SSD bozulur mu?
Benim kullandığım eski PC de anakartım bozulmuştu babam tamire verdi fakat bir parça olmadan tamir edilmiyormuş aradan 1 veya 2 ay geçti ben de bu zaman içerisinde evdeki eski DDR2 anakart ile eski 2 çekirdek işlemciyle bir kasa yapayım dedim. Bozulan anakarta takılı olan ekran kartını SSD'yi güç kaynağını ve RAM'i takıp çalıştırdım ve kullanmaya başladım bu 2 ayın sonunda babam eski bir bilgisayarcıdan benim eski anakartla aynı sokete sahip 2. el bir anakart aldı. Tüm parçaları takıp sistemi çalıştırdım ve kullanmaya başladım ilk gün hiçbir sorun yoktu fakat odada oluşan sıcak havadan PC'nin bayağı ısındığını anladım. PC'yi kapadım görüntü gitti fakat kasa hâlâ çalışıyordu. Ben de güç tuşuna basılı tutup kapadım. Sonraki gün PC'yi çalıştırdım açıldı ve birdenbire mavi ekran verdi. Kasanın kapağını açıp baktığımda Chipset'in üzerindeki pasif soğutucu elle dokunulmayacak derecede ısınmıştı babama söyleyince bunun normal olmadığını ve yarın geri vereceğini söyledi, ben de parçaları tekrar diğer DDR2 anakarta takıp çalıştırdım fakat PC ilk önce otomatik onarıma alındı sonra da siyah ekranda kaldı biraz bekledikten sonra mor bir ekran ve mouse geldi (görsel 1)

16541906570986913795647453996486.jpg

Fakat Shift+F10 yapıp CMD'yi açmaktan başka bir şey yapamıyorum, CMD'ye diskpart yaptım böyle kaldı (görsel 2)

16541906946202267202269650219132.jpg

BIOS'ta falan SSD görünüyor fakat CMD, SSD'yi görmüyor evdeki diğer HDD'ye Windows kurdum ve SSD'yi HDD'nin yanına taktım PC'yi açtım Windows disk yönetiminde SSD görünmüyor maalesef, ama BIOS ve boot menü de görünüyor zar zor aldık o SSD'yi, inşallah bozulmamış olsun ya.

Chipset ile alakalı bir şey değildir bu, JD'ler birdenbire bozulabiliyor. Ortada hiçbir sebep yokken hem de, chipsetler çoğu zaman ısınırlar zaten. Pasif soğutucu bloğunun ısınması gayet normal.

JD SSD'lerde fiziksel bileşen arızası ihtimali epey yüksek. İyi değil bu modeller.

Yeni konular

Geri
Yukarı