"Çok önemli bir donanım hatası oluştu." ve yeşil ekran

Calmatom

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Dört hafta önce aldığım bir sistem var sistemdeki ekran kartım ASUS Dual Radeon RX 5600 XT. Ekran kartımı aldığım günden beri yeşil ekran sorunu veriyor. Oyunda yeşil ekran verip, reset atıyor sistem. Temiz kurulum yaptım, tüm driverlarımı güncelleştirdim. Ayrıca BIOS güncel.

Yeşil ekran verdikten sonra olay görüntüleyicisine bakardım. Yeşil ekrandan sonra "sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir." Hatası verirdi.

Dün tekrar yeşil ekran verdi ve ilk defa şu hatayı oluşturdu;

Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
Hata kaynağı: Machine check exception.
Hata türü: Cache hierarchy error.
İşlemci apıc kimliği: 3.

Önerebileceğiniz bir tavsiye var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Anakart: ASUS Prime B450M-K / İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 / Ekran kartı: ASUS Dual Radeon RX 5600 XT Evo 6 GB / RAM: XPG 16 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz / SSD: SanDisk Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD / kasa: Corsair Carbide Spec-Delta RGB 650W 80+PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer bir konu var.

Klasik hata değil mi? Driverları silip WHQL sürümü yüklemen gerekiyordu sanırım.
Sürücüm 20.9.1(WHQL).
OC İşlemi uyguladıysanız kaldırın.
Uygulamadım.
Aynı sorunu ben de alıyordum Kermel Power 41 hatası çözüm yolları bunları deneyerek çözdüm.
Bu maddelerdeki, 4 ve 6 haricindeki tüm maddeleri yaptım. 7. maddeyi deneyeceğim muhtemelen. Garanti yolu gözüküyor gibi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizi garantiye yollayın.
Hep ekran kartı sorunu diye düşünmüştüm. Hatta muhtemelen sonuç alamazsam yarın ekran kartını servise götürecektim. Ancak işlemci olma olasılığı da var galiba. Açılan bir konuda arkadaşta sizin dediğin gibi işlemciden kaynaklandığını belirtmiş. Önerinizi dikkate alacağım.

Hep ekran kartı sorunu diye düşünmüştüm. Hatta muhtemelen sonuç alamazsam yarın ekran kartını servise götürecektim. Ancak işlemci olma olasılığı da var galiba. Açılan bir konuda arkadaşta sizin dediğin gibi işlemciden kaynaklandığını belirtmiş. Önerinizi dikkate alacağım.
Ekran kartı sorunu olduğunu sanmıyorum genelde işlemciye hız aşırtma yapıldığında meydana gelen bir sorun. Hız aşırtma yapmadıysanız garantiye yollayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı