Comnet vs Gıbırnet vs Tbtnet

Merhaba

- Sosyalde sıkça internet servis sağlayıcılarının vermiş olduğu hizmet kalitesi hakkında bilgi talep eden üyeler ile karşılaşıyorum. Bu bilgi talebine yardımcı olacağına inanarak modem arayüzü üzerinden yapmış olduğum ping testleri ile eşit şartlarda yapmış olduğum çeşitli hız testlerini sizler ile paylaşmak istiyorum.
- Bu test sonuçları tamamen kendi şahsi deneyimimin sonucudur. Belirttiğim düşünceler ise yaşadığım deneyimler sonucu benimsediğim görüşlerdir.
- Yaklaşık 7 Aylık Gıbırnet, 3 Aylık Comnet ve 1 aylık Tbtnet deneyimim sonrası belli başlı veriler topladım ve bu veriler eşliğinde edindiğim kullanıcı deneyimini sizlere anlatmak istiyorum. Bu 3 İSS öncesi sırasıyla; Türk Telekom, Türknet ve Netspeed adlı sağlayıcılardan hizmet aldım.

Ping Testi:

GIBIRNET
--- google.com ping statistics ---
20 packets transmitted, 20 packets received, 0% packet loss,
0 duplicate(s), time 19033.63 ms.
Round-trip min/avg/max = 18.55/19.04/19.83 ms.

--- vie.valve.net ping statistics ---
0 duplicate(s), time 19048.61 ms.
Round-trip min/avg/max = 37.62/38.59/39.91 ms.

COMNET
0 duplicate(s), time 19032.97 ms.
Round-trip min/avg/max = 22.06/22.36/23.05 ms.

0 duplicate(s), time 19048.37 ms.
Round-trip min/avg/max = 35.57/36.17/38.30 ms.

TBTNET
4 packets transmitted, 4 packets received, 0% packet loss
round-trip min/avg/max = 22.3/22.5/22.7 ms

4 packets transmitted, 4 packets received, 0% packet loss
round-trip min/avg/max = 46.9/47.4/47.8 ms

Nperf üzerinden yapmış olduğum test sonuçları:

GIBIRNET

GıbırNET-NPerf.png

NOT: Bu duruma bir açıklık getirmek istiyorum. Mevcutta Türk Telekom altyapısı (VAE) üzerinden hizmet alıyorum. Gıbırnet, Türk Telekom'un düzenlemiş olduğu bir kampanya sebebiyle altyapı çalışması yaptığı bölgelerde bir hız artırımına gitmiş. Bu sebeple Gıbırnet'te benim 35Mbps'lik paketimi 41Mbps'e yükseltti. Değerlerdeki yüksekliğin sebebi bu. Öncesindeki değerler Comnet ve diğer servis sağlayıcılar ile aynıydı. (Ping değeri alıntıdaki değer ile aynıydı.)

COMNET

Comnet-NPerf.png

TBTNET

3352257767174071-woQk5zh3.png

- Bu test sonrası kendi düşüncelerimden bahsetmek istiyorum. Hız testleri arasındaki en temel fark Tbtnet'te yaşadığım ping sorunudur. Bu konuda Tbtnet'den bilgi talep ettim lakin geri dönüş olmadı. Bu konudaki tahminim Tbtnet'in, Kocaeli merkezli bir yerel firma olduğudur. Lakin bu ping değerlerinde olağanüstü bir artış hissetmedim. Ping değerleri Valve sunucularında daha yükseklik olduğu doğru lakin CS:GO üzerinden 30 ila 40 arası değerlerde hep oyun oynadım. Önceki servis sağlayıcılarında bu değer 30-35 arasıydı.

Müşteri Hizmetleri:

- Bu konuda söyleyebileceğim tek şey Gıbırnet'in ilgisidir. Bu konuda beni gerçekten şaşırttılar. SNR değerlerimin düşüklüğü sebebi ile derdimi anlatmak için kıvranırken sözümü bile tamamlamama izin vermeden Türk Telekom saha ekibini yönlendirdiler ve saha ekibi sorunun Türk Telekom'da olduğunu söyledi, problemi çözdüler. SNR değerim 7-8 arasından 21-22 değerine çıktı. Bu sorun Netspeed'de de mevcuttu lakin onlar bu konuda hiçbir şey yapmadılar. Modemi test et kabloyu test falan idi falandı. Saha ekibi talep etmeme rağmen göndermemekte direttiler. Bu arada özellikle upload SNR değerindeki düşüklük sebebiyle kesintiler oluyordu. Bu sebeple upload 2.5Mbps ile sınırladılar. (Netspeed)

Cat6.JPG

-Comnet konusunda bahsedeceğim şey geceleri yaşadığım hız düşüklüğüydü. Lakin Comnet müşteri hizmetlerinin internetteki algısı sebebiyle korkudan şikayetin üstüne bile gidemedim. Modeme gelen hız değerlerimin sıkıntısız olduğu, probleme dair daha açık veriler paylaşmam istendi. Lakin ben başkalarının yaşadığını iddia ettiği sorgusuz sualsiz servis sonlandırma korkusuyla şikayetin üstüne gitmedim. Bu arada bu sorun Tbtnet'e geçiş ile birlikte çözüldü.

-Tbtnet müşteri hizmetlerine sistem üzerinden ping değerleri hususunda mesaj attım lakin bir geri dönüş yapılmadı. Sistem değerlerimi test edip şikayeti kapatmış. Bunun harici bir sorunum olmadığından şuan müşteri hizmetlerini değerlendiremiyorum.

56.JPG

Genel Değerlendirme:

-Ben sırasıyla Türk Telekom, Turknet, Netspeed, Gıbırnet, Comnet ve Tbtnet internet servis sağlayıcılarından hizmet aldım. Bunlardan açık ara en memnun kaldığım Gıbırnet oldu. Açık ara en kötüsü tahmin edeceğiniz gibi ;) Lakin bunu açıkça belirtmek istemiyorum. Çünkü hem yakın dostlarımın tecrübeleri hem de yakın zamanda yaptığı altyapı çalışmaları sebebiyle ciddi bir düzelme yönünde olduklarına inanıyorum. Hatta öyle ki ben de bir ümit, sokağımda fiber altyapı çalışması yapmaları yönünde bir dilekçe ilettim.

- Turknet ve Netspeed üzerinden almış olduğum hizmet hakkındaki düşüncelerimi merak edenlere birkaç sözüm olacak. TurkNet benim için gerçek bir hayal kırıklığıydı. Türk Telekom sonrası adeta çölden cennete düşmüştüm. Lakin sonra ne oldu. Üst üste gelen zamlar. Tamam eyvallah öderiz lakin bir anda Türknet'in sükse yapması ve bu gelişimi müşteri hizmetlerini kaldırarak ödüllendirmeleri (!) beni Netspeed'e geçmeye zorlayan etmen oldu. ADSL müşterisi iken VDSL'e geçtim. Lakin internet erişimi sağlayamıyorum. Modem ışığı kırmızı yanıyor. Durumu mecburen yazılı olarak iletiyorum lakin en ufak bir çözüm sunmadılar. 15 gün internetsiz kaldım. Bu sorun Netspeed'e geçiş ile çözüldü.
Netspeed'de ise bahsettiğim SNR sorunu çözümü konusunda başarılı bir hizmet sunamadılar. Lakin sizinle konuşan bir Allah'ın kulunun varlığı bile Netspeed'i, Türknet'e tercih edişim için tek başına yeterli bir sebep. Netspeed müşteri hizmetleri ilgililer lakin saha ekibini gönderme konusundaki direnmeleri bende olumsuz bir algı oluşturdu.

- Şu an Tbtnet kullanıcısı olarak taahhütsüz 35/6 Mbps sınırsız internete 1 yıl sabit ücret garantisi ile 65 TL'lik bir ücret ödüyorum. Bu değerlendirmelerim sonucunda şu anki niyetim 3 ay sonunda herhangi bir olağanüstü durum olmaması durumunda kalıcı olarak Tbtnet'te kalacağım. Bir sorun olursa eski dostum Gıbırnet'e geri döneceğim.

-Bu arada verilerden de göreceğiniz üzere eğer Tbtnet gibi yerel bir İSS kullanmayacaksanız alacağınız hizmetin kalitesini büyük oranda altyapı belirliyor. Ping ve hız değerlerinde büyük değişiklikler olmuyor. Burada tabi müşteri hizmetlerinin kalitesini de unutmamak lazım.

-Şimdi diyeceksiniz ki bu pinti manyağın derdi ne ki 6 servis sağlayıcı değiştirmiş. Bunun sebebi ne pintilik ne de psikopatlık, bunun adı Technopatlık;) Ben hayatım boyunca hep bu tür deneyimlerden haz aldım. İnsanlar sizden bilgi talep ettiğinde onlara nesnel sonuçlar, şahsi tecrübeler ile yaklaştığınız taktirde onların nezdinde takdir edilmiş olursunuz. Ama gerçekten yoruldum. Tbtnet ya son ya da sondan bir önceki durak olacak. Altyapım 67Mbps'e kadar hız destekliyor. Lakin o seviyede hıza ihtiyaç duymadığımı deneyimledim. (Comnet'ten 100Mbps'lik paket satın almıştım.) Bu sebeple geçiş yapacak olursam Gıbırnet'in 35Mbps'lik paketine geçiş yapacağım.

-İlginiz ve sarf ettiğiniz zaman için teşekkür ederim.
Bedirhan Enes / Bedirates​

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen altyapı ile alakalı bu işler su iyi bu iyi demek imkansız zaten altyapıların %80 i telekom maalesef diger altyapılardan birindeyseniz eger düşünmeyin hemen geçin

Tamamen altyapı ile alakalı bu işler su iyi bu iyi demek imkansız zaten altyapıların %80 i telekom maalesef diger altyapılardan birindeyseniz eger düşünmeyin hemen geçin
Altyapında olağan dışı bir sorun yoksa hepsinin sağladığı hizmet birbirinden farklı. Yurt dışı omurgaları birbirinden farklı oluyor. Şu iyi bu iyi diye yorum elbet yapılabilir.

Boş yorum yapan sizsiniz. Ben altyapıların nerde iyi olduğunu bildiğimi iddaa etmiyorum. Sizin gönderdiğiniz ilk mesajı okuduğumda "Altyapınız iyi olduğu sürece markanın önemi yok" algısı çıkıyor ki bu doğru değil.
Bu algıyı sen çıkartmışsın bilmediğin altyapı ile ilgili hangi hizmeti ovebilirsin su iyi bu iyi diyebilirsin yazdığım şey gayet açık ve net

Geri
Yukarı