Comodo firewall dosyası 60 GB

HaWlI KuLlANIcI

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce böyle bir konu açılmış ancak kimse cevap yazmamış. Yabancı kaynaklardan da pek bir şey bulamadım.
Windows 10 ISO dosyasını düzenledim ve o esnada Windows Defender'ı tamamen sildim.
Sonra hiç riske atmamak için Comodo firewall, Kaspersky ve Malwarebytes (koruması kapalı) kullanmaya başladım.
Diğer virüs programları hiçbir sorun çıkarmazken Comodo firewall yüzünden sürekli bilgisayarım donuyor. Fare dahi hareket etmiyor yani.
Çakışma desem Kaspersky'ı kapattığımda yene aynı sorun oluyor. Açık olan tek şey Comodo firewall olduğunda bile aynı şey oluyor. Bu sadece belli başlı uygulamalarda oluyor.
Bugün sistemimde çok az yer kaldığını fark ettim.
Dosyaları teker teker ararken Comodo'nun bu cmddata dosyasını buldum.

Ekran Alıntısı.PNG

Yaşadığım sorunlar ile bu dosyanın bir ilişkisi olabilir düşüncesi ile yukarıda detaylı bir şekilde yaşadığım diğer sıkıntıları açıkladım.

Silmeyi henüz denemedim.
Yardımcı olan hocalarıma şimdiden teşekkürler.

Bir bakalım, neyin nesiymiş: )

Evet, bende de var, ancak bendeki 96 MB'tan ibaret. Sürekli artan bir şey olduğunu düşünsek, veri tabanı olabilir belki. Tarama günlükleri olduğunu düşünmüyorum o kadar yer tutmaz onlar. Şu da olabilir, sistemdeki her işlemin, olayın kaydını tutmuştur belki, zararlı bir etkinlik tespit ettiğinde geri döndürmek için. Muhtemelen böyle, aynı şikayetin Webroot için de olduğunu hatırlıyorum çünkü.

Comodo'nun forumuna bir sorayım, cevap gelirse bilgilendiririm.

EKLEME
Daha önce bunun hakkında açılmış bir konu zaten varmış: Large cmddata file - Install / Setup / Configuration Help - CIS

Moderatörün bana hususen verdiği yanıt:
It is not supposed to be that big, you need to uninstall and install again. Primarily it stores file tracking information, and over time if you don't purge the file list it will grow in size.
Makine çevirisi: O kadar büyük olmaması gerekiyor, kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz gerekiyor. Öncelikle dosya izleme bilgilerini depolar ve zamanla dosya listesini temizlemezseniz boyutu büyür.

Ayrıca kendim eklemek istediğim bir husus daha var: Sisteminizde o kadar güvenlik yazılımı bulunması zaten baştan doğru değil. Sadece Kaspersky kalsın, geri kalanını artıklarını da temizleyerek kaldırın, gerek yok. Çakışarak sisteminizi daha kötü noktaya sürükleyebilir, sonuçta hepsi de yüksek yetkilere sahip. Vücutta tek baş olur.

Son düzenleme:

Evet, bende de var, ancak bendeki 96 MB'tan ibaret. Sürekli artan bir şey olduğunu düşünsek, veri tabanı olabilir belki. Tarama günlükleri olduğunu düşünmüyorum o kadar yer tutmaz onlar. Şu da olabilir, sistemdeki her işlemin, olayın kaydını tutmuştur belki, zararlı bir etkinlik tespit ettiğinde geri döndürmek için. Muhtemelen böyle, aynı şikayetin webroot için de olduğunu hatırlıyorum çünkü.

ekleme
Daha önce bunun hakkında açılmış bir konu zaten varmış: Large cmddata file - Install / Setup / Configuration Help - CIS

Ayrıca kendim eklemek istediğim bir husus daha var: Sisteminizde o kadar güvenlik yazılımı bulunması zaten baştan doğru değil. Sadece Kaspersky kalsın, geri kalanını artıklarını da temizleyerek kaldırın, gerek yok. Çakışarak sisteminizi daha kötü noktaya sürükleyebilir, sonuçta hepsi de yüksek yetkilere sahip. Vücutta tek baş olur.

Hocam çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim.

Hocam Windows Defender'ın kalıntısı bile kalmadığından birazcık araştırmıştım.
Ayrı olarak firewall yüklemem gerektiğini anladım ama Kaspersky'ın böyle bir özelliğinin olup olmadığını bilmiyordum. Bende garantiye almak için Comodo kullandım.

Comodo'yu şimdi kaldırdım.
Malwarebytes'ı da tarama için kullandığımdan sadece ihtiyacım olduğunda açıyorum zaten.

Not: Comodo'yu sildikten sonra yeniden başlatmamı istedi. Başlatmadan önce o dosyayı kontrol ettim 85 GB olmuş.

Evet, bende de var, ancak bendeki 96 MB'tan ibaret. Sürekli artan bir şey olduğunu düşünsek, veri tabanı olabilir belki. Tarama günlükleri olduğunu düşünmüyorum o kadar yer tutmaz onlar. Şu da olabilir, sistemdeki her işlemin, olayın kaydını tutmuştur belki, zararlı bir etkinlik tespit ettiğinde geri döndürmek için. Muhtemelen böyle, aynı şikayetin Webroot için de olduğunu hatırlıyorum çünkü.

EKLEME

Hocam destan yazmışsınız be...

Alanı azaldı mı?
Sadece görünürde olabilir O, daha önce yaşamıştım.
Bir dosya 53GB gözüküyordu ama diskte yer kaplamıyordu.

Hocam az önce C: Diskimde yaklaşık 80 GB alan vardı.comodo Firewall'ı şimdi kaldırdım ve şu anda 166 GB boş alan var.

Normal bir Windows 10 kullanmamamla alakalı bir durum sanırım.

Geri
Yukarı