Compaq mini 110 oyun performansı

İşletim sistemi
Windows 8.1

Cagenes13

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. İlk defa konu açıyorum. Umarım yanlış yere açmadım. Hatalarım olursa kusura bakmayın. Hemen sorunumu anlatıyorum.

Yeni bir laptop aldım ve o gelene kadar elimdeki bu küçük bilgisayarda ufak tefek oyunlar oynayabilir miyim diye merak ettim ve araştırma yaptım biraz. 2000 ile 2005 arasındaki oyunlara baktım ve aynı GPU ile NFS: Most Wanted, Underground2, GTA Vice City gibi oyunları oynattığını gördüm. Ben de hemen indirdim ve sonuç felaket. Tabii ki iyi bir performans beklemiyordum lakin hareket bile edilemeyecek seviyedeydi. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum: Windows 7 kullanırken masaüstünde hiçbir şey yapmasam bile işlemci %100 çalışıyordu. Windows 8 yükledikten sonra bu kullanım düştü arada bir yine yüksek seviyelere gelse de daha iyi halde. İşlemcimde bir problem olabilir mi? Ne şekilde çözebilirim?

Sistem özellikleri:
(HP Compaq mini 110C)

Intel atom işlemci N270.
2 GB RAM.
Windows 8 işletim sistemi.
Intel GMA950 128MB grafik belleği.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi günler. İlk defa konu açıyorum. Umarım yanlış yere açmadım. Hatalarım olursa kusura bakmayın. Hemen sorunumu anlatıyorum.

Yeni bir laptop aldım ve o gelene kadar elimdeki bu küçük bilgisayarda ufak tefek oyunlar oynayabilir miyim diye merak ettim ve araştırma yaptım biraz. 2000 ile 2005 arasındaki oyunlara baktım ve aynı GPU ile NFS: Most Wanted, Underground2, GTA Vice City gibi oyunları oynattığını gördüm. Ben de hemen indirdim ve sonuç felaket. Tabii ki iyi bir performans beklemiyordum lakin hareket bile edilemeyecek seviyedeydi. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum: Windows 7 kullanırken masaüstünde hiçbir şey yapmasam bile işlemci %100 çalışıyordu. Windows 8 yükledikten sonra bu kullanım düştü arada bir yine yüksek seviyelere gelse de daha iyi halde. İşlemcimde bir problem olabilir mi? Ne şekilde çözebilirim?

Sistem özellikleri:
(HP Compaq mini 110C)

Intel atom işlemci N270.
2 GB RAM.
Windows 8 işletim sistemi.
Intel GMA950 128MB grafik belleği.
SSD takın diyeceğim ama bu sisteme SSD takmak pek akıl kârı değil gibi görünüyor. Bu bilgisayarın ekran kartı sadece video izlemek günü kurtarmak vs. için yapılmış olabilir hocam. Counter Strike 1.6'yı deneyin.

SSD takın diyeceğim ama bu sisteme SSD takmak pek akıl kârı değil gibi görünüyor. Bu bilgisayarın ekran kartı sadece video izlemek günü kurtarmak vs. için yapılmış olabilir hocam. Counter-Strike 1.6'yı deneyin.

Hocam sıkıntı şu: İşlemci herhangi bir durumda bile %100 oluyor. Bu problemi aşabilirsem sanırım elle tutulur bir bilgisayar olabilir. Video izleme işini bile yapamıyor yani öyle söyleyeyim ben size. Sadece oyunlarla ilgili bir problem değil. C. S 1.6'yı tavsiyeniz üzerine denedim. Fakat bu oyunda bile kasmalar oluyor. İşlemcinin herhangi bir şeyde 100 kullanıma ulaşmasının sebebi ne olabilir? Ona yönelik bir sürü şey yaptım fakat pek fayda etmedi. Önceden masaüstünde de kasıyordu ve yine%100 kullanım vardı. Şu an masaüstünde normal fakat tarayıcı bile açsam 100 oluyor.

Hocam sıkıntı şu: İşlemci herhangi bir durumda bile %100 oluyor. Bu problemi aşabilirsem sanırım elle tutulur bir bilgisayar olabilir. Video izleme işini bile yapamıyor yani öyle söyleyeyim ben size. Sadece oyunlarla ilgili bir problem değil. C. S 1.6'yı tavsiyeniz üzerine denedim. Fakat bu oyunda bile kasmalar oluyor. İşlemcinin herhangi bir şeyde 100 kullanıma ulaşmasının sebebi ne olabilir? Ona yönelik bir sürü şey yaptım fakat pek fayda etmedi. Önceden masaüstünde de kasıyordu ve yine%100 kullanım vardı. Şu an masaüstünde normal fakat tarayıcı bile açsam 100 oluyor.
Bende Compaq 610 vardı, aynı sorunu bende yaşıyordum. Format attım kaç kere her seferinde daha çok yavaşladı. Siz düşünün bilgisayar kullanmaktan soğudum artık. Sizin sıkıntınız çözülecek gibi görünmüyor maalesef. Bence o bilgisayarı gözden çıkarmalısınız. 🙁

Bende Compaq 610 vardı, aynı sorunu bende yaşıyordum. Format attım kaç kere her seferinde daha çok yavaşladı. Siz düşünün bilgisayar kullanmaktan soğudum artık. Sizin sıkıntınız çözülecek gibi görünmüyor maalesef. Bence o bilgisayarı gözden çıkarmalısınız. 🙁

Hocam açıkçası benim de zaten pek umudum yok ama işte diğer laptop gelene kadar uğraş çıktı bana. Ama sanki bir şeyleri gözden kaçırıyoruz gibi hissediyorum. Onu bulursal her şey hallolacak gibi. Bugün şunu fark ettim: NFS: UG2 oyununa girdiğimde menüye erişmeden hemen önce (bir tuşa basın) GPU %100 kullanılırken işlemci %20 seviyelerindeydi ve FPS 60-70 arasıydı. Menüye girer girmez GPU %10-20 arasına düşüyor ve işlemci %70 civarlarında çıkıyor. FPS de 5-7 civarlarında geziyordu. Tabii ki biliyorum bu tür şeyler menüden anlaşılmayabilir fakat burada GPU kullanımı çok dikkatimi çekti. GPU kullanımını arttıracak bir şeyler yapabilirsem belki de kısmen de olsa çözebilirim gibi.

Aynı netbook bende de var önerim windows xp ye geçmeniz çünkü xp de bile çoklu işlerde zorlanabiliyor ve satın alındığında geldiği işletim sistemi windows xp home du ben de win 7 kurunca cpu hep %100 deydi xp pro ya geçince baya rahatladı netbook.

Geri
Yukarı