Concerta dikkat eksikliği ilacı mı?

Hocam size çok kısa kendimden vs bahsetsem yardımcı olur musun?
Yönlendirme yaparım seve seve ancak hem tecrübe azlığı hem de internet ortamı sebebiyle fazla sağlıklı olmayacaktır. Özellikle Çocuk Ergen Ruh Sağlığı, oldukça özelleşmiş vakalar bakan bir bölüm. Siz anlatın yine de elbette.

Yönlendirme yaparım seve seve ancak hem tecrübe azlığı hem de internet ortamı sebebiyle fazla sağlıklı olmayacaktır. Özellikle çocuk ergen ruh sağlığı, oldukça özelleşmiş vakalar bakan bir bölüm. Siz anlatın yine de elbette.

Yok yok şöyle bahsedeyim tavsiye değil yorumunuz çok değerli olur benim için :)

Odaklanma sorunum var oldukça fazla, e-spor ile uğraşıyorum takım antrenmanlarında odaklanma, iş hayatımda özellikle örneğin heyecanlanma yönetici bir şey anlatırken onu deli gibi dinliyorum ama bak dinlediğimi biliyorum ama ne diyorsa %30'unu anlıyorum 2 dakika sonra dediğini yaparken unutmuş gibi oluyorum kaygı sıkıntısı yaşıyorum. Ama odaklanma büyük sorun benim gibi kullanan arkadaşım var ritalin kullanıyor iyi geliyor iş yerinde bende denedim 1 kere iyi geldi fakat doktor kontrolü olmadan almak istemiyorum ama yazdırmakta istiyorum bak gene ikilemde kaldım :) hocam nasıl yazdırabilirim bunu psikiyatride bugün randevum var inan aşırı istiyorum bu sorunu halletmeyi hayatımda büyük problem yaşatıyor :(

Yok yok şöyle bahsedeyim tavsiye değil yorumunuz çok değerli olur benim için :)

Odaklanma sorunum var oldukça fazla, e-spor ile uğraşıyorum takım antrenmanlarında odaklanma, iş hayatımda özellikle örneğin heyecanlanma yönetici bir şey anlatırken onu deli gibi dinliyorum ama bak dinlediğimi biliyorum ama ne diyorsa %30'unu anlıyorum 2 dakika sonra dediğini yaparken unutmuş gibi oluyorum kaygı sıkıntısı yaşıyorum. Ama odaklanma büyük sorun benim gibi kullanan arkadaşım var ritalin kullanıyor iyi geliyor iş yerinde bende denedim 1 kere iyi geldi fakat doktor kontrolü olmadan almak istemiyorum ama yazdırmakta istiyorum bak gene ikilemde kaldım :) hocam nasıl yazdırabilirim bunu psikiyatride bugün randevum var inan aşırı istiyorum bu sorunu halletmeyi hayatımda büyük problem yaşatıyor :(
Hocam şöyle söyleyeyim. Dikkat toplama, önünüzdeki işe odaklanma, beynin önemli bir işlevi. Beyin bu işlevini özellikle dopamin üzerinden gerçekleştiriyor. Bizim DEHB Spektrumu diye tanımladığımız bozukluklara sahip kişilerde, henüz tam aydınlatılamamış sebeplerden dolayı, özellikle dikkati odaklamayla ilgili beyin bölgelerinde dopamin mekanizmalarında sıkıntı olduğunu biliyoruz. Ritalin/concerta gibi ilaçların içindeki metilfenidat, dopaminin hücrelere geri alınmasını azaltarak ortamdaki miktarı arttırıyor. Yani sizin toplum ortalamasına göre az olan dopamininizi, normal seviyelere çekiyor.

DEHB, şu açıdan gerçek bir “hastalık” değil. Dikkat toplama, aslında insandan insana farklılık gösteren, kişilik özelliklerine benzeyen, küçük yaşlardaki alışkanlıklarla bir ölçüde geliştirilebilen bir beceri. Nasıl herhangi iki insanın nezaketi, çeşitli konulardaki zekası, çeşitli duygularla baş edebilme gücü farklıysa; herhangi iki insanın önündeki işe odaklanabilme miktarı ve yöntemi de farklı. Kimisi kısa süreler odaklanır, 20-5-20-5 gibi çalışma metotlarına uygundur, kimisi bir odaklandı mı saatlerce iş yapabilir. Birisi diğerinden daha doğru değildir.

Bozukluk nerede devreye giriyor peki? Aslında bu noktada, bizim toplumsal beklentilerimiz devreye giriyor. Toplum olarak biz insanlardan kendilerini kontrol etmesini, sakin ve sağlıklı ilişkiler kurmasını, uzun saatler ders çalışmasını veya iş yapmasını bekliyoruz. Bu sebeple, dikkat mekanizmalarındaki kişisel farklılıklar belirli bir seviyeyi aştığında, kişi toplumsal işlevini kaybetmeye başlıyor. Küçük çocuklar hiperaktivite ve kısa süren ilgileri yüzünden sağlıklı ilişkiler kuramıyor, bu da gelişimlerini tehdit ediyor. Daha büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler ise ders çalışma, bir becerinin pratiğini yapma, uzun süre iş yapma gibi durumlarda sorun yaşarlar.

Bu noktada önemli olan, ilaca gerçekten ihtiyacınız olup olmamasıdır. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa, gereksiz yere ilaç almış olursunuz ki bunu çok istemeyiz. Metilfenidatın çok büyük yan etkileri yok ama yine de gereksiz yere kullanılan her ilaç bir risktir.

Hocam şöyle söyleyeyim. Dikkat toplama, önünüzdeki işe odaklanma, beynin önemli bir işlevi. Beyin bu işlevini özellikle dopamin üzerinden gerçekleştiriyor. Bizim dehb spektrumu diye tanımladığımız bozukluklara sahip kişilerde, henüz tam aydınlatılamamış sebeplerden dolayı, özellikle dikkati odaklamayla ilgili beyin bölgelerinde dopamin mekanizmalarında sıkıntı olduğunu biliyoruz. Ritalin/concerta gibi ilaçların içindeki metilfenidat, dopaminin hücrelere geri alınmasını azaltarak ortamdaki miktarı arttırıyor. Yani sizin toplum ortalamasına göre az olan dopamininizi, normal seviyelere çekiyor.

Dehb, şu açıdan gerçek bir “hastalık” değil. Dikkat toplama, aslında insandan insana farklılık gösteren, kişilik özelliklerine benzeyen, küçük yaşlardaki alışkanlıklarla bir ölçüde geliştirilebilen bir beceri. Nasıl herhangi iki insanın nezaketi, çeşitli konulardaki zekası, çeşitli duygularla baş edebilme gücü farklıysa; herhangi iki insanın önündeki işe odaklanabilme miktarı ve yöntemi de farklı. Kimisi kısa süreler odaklanır, 20-5-20-5 gibi çalışma metotlarına uygundur, kimisi bir odaklandı mı saatlerce iş yapabilir. Birisi diğerinden daha doğru değildir.

Bozukluk nerede devreye giriyor peki? Aslında bu noktada, bizim toplumsal beklentilerimiz devreye giriyor. Toplum olarak biz insanlardan kendilerini kontrol etmesini, sakin ve sağlıklı ilişkiler kurmasını, uzun saatler ders çalışmasını veya iş yapmasını bekliyoruz. Bu sebeple, dikkat mekanizmalarındaki kişisel farklılıklar belirli bir seviyeyi aştığında, kişi toplumsal işlevini kaybetmeye başlıyor. Küçük çocuklar hiperaktivite ve kısa süren ilgileri yüzünden sağlıklı ilişkiler kuramıyor, bu da gelişimlerini tehdit ediyor. Daha büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler ise ders çalışma, bir becerinin pratiğini yapma, uzun süre iş yapma gibi durumlarda sorun yaşarlar.

Bu noktada önemli olan, ilaca gerçekten ihtiyacınız olup olmamasıdır. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa, gereksiz yere ilaç almış olursunuz ki bunu çok istemeyiz. Metilfenidatın çok büyük yan etkileri yok ama yine de gereksiz yere kullanılan her ilaç bir risktir.

Öncelikle vermiş olduğun bilgi ve uzunca yazıp aydınlatman için çok teşekkür ediyorum sana mübarek günde Allah senden razı olsun kardeşim.

Bozukluk sürekli devrede diyebilirim ama en çok vurduğu yerler iş yerinde birisi bir şey anlatırken kafam da diyorum ki bak bunu iyi dinlemen gerek odaklan diyorum odaklanamıyorum :D

Bir de heyecan sorunu da var bu da otomatik mideyi bozuyor :) yani ihtiyacım var bayağı takımla problemler yaşıyorum.

Şimdi en önemli şey hocam şu ben odaklanamıyorum vs. anlatacağım fakat etkisiz bir ilaç yazar mı yoksa bu problemin ana maddesi ritalin mi yazarlar direk?
Nasıl yazdırabilirim daktır help me :D

Öncelikle vermiş olduğun bilgi ve uzunca yazıp aydınlatman için çok teşekkür ediyorum sana mübarek günde Allah senden razı olsun kardeşim.

Bozukluk sürekli devrede diyebilirim ama en çok vurduğu yerler iş yerinde birisi bir şey anlatırken kafam da diyorum ki bak bunu iyi dinlemen gerek odaklan diyorum odaklanamıyorum :D

Bir de heyecan sorunu da var bu da otomatik mideyi bozuyor :) yani ihtiyacım var bayağı takımla problemler yaşıyorum.

Şimdi en önemli şey hocam şu ben odaklanamıyorum vs. anlatacağım fakat etkisiz bir ilaç yazar mı yoksa bu problemin ana maddesi ritalin mi yazarlar direk?
Nasıl yazdırabilirim daktır help me :D
Skorlama testleri var onlara ve hikayenize göre karar veriyorlar hocam. Ritalin yazma endikasyonlarını bilmiyorum maalesef. Ama bu kadar etkileyen bir sorununuz varsa yazarlar bence.

Geri
Yukarı