Dikkat eksikliği ve 1 haftalık concerta tecrübesi

siluette

Hectopat
18 yaşındayım. 1 hafta önce psikiyatriste gittim. Önceden zaten internetten kendime bir nevi tanıyı koymuştum, 12.sınıfım yaklaşık yazdan beri doğru düzgün ders çalışmıyorum, tüm konular yarım yamalak kalıyor, okulda zaten 2-3 yıldır ders dinleyemiyorum, tamamen dalgın değilim ama hiçbir zaman o düzen oturmadı, ya konunun başı kaçıyor ya ortasını anlamayınca gidiyor. Bunların aynısını anlattım zaten direk DEHB belirtileri vardı, hiçbir test vs. yapmadan benim dediklerimden concerta 36mg yazdı. Arada içer rahat rahat dersime bakarım diye düşündüm, ilaca başlamadan önce 0 anksiyete, 0 kaygı, 0 stres, 0 öfke vardı.

İlacın ilk günü girdiğim denemeden normalde 50-55 netten bir anda 36 nete düştüm Türkçem normalde 23-24 netten aşağı düşmezken bir anda 10 nete düştüm sorulara tekrar baktığımda soru kökünü okumayı unuttuğum sorular olmuş. Şu an 1 hafta geçti önceden günde 15 dk masa başında otururdum dikkatim dağılıp, sıkılıp kalkardım. Şimdi her gün 4 saat oturabiliyorum ama 4 saatte 150 soru çözebildim, artık daldığımda tam dalıyorum, her şeye takıyorum, gün içinde aklıma yaptığım bir şey takılıyor yarım saat düşünüyorum. Bilerek tamamen bilgisayar, telefon bıraktım sadece ilacın etkisi geçtiğinde bakıyorum dopamin değerlerimi bozmamak için ama ilaç bana çok ters etki etti.

Acayip bir öfke ve stres başladı, sınıfta insanlara baktıkça bile stres oluyorum adamlar 70-80 net olup okula gelmeyip, gelincede derste uyuyanlar var diye kendime düşük zekalı muamelesi yapıyorum, 20 kişilik sınıfta 50 netle en kötü bendim şimdi iyice düştüm, daha AYT-TYT konularını bırak anlam bilgisi sorusunu bile yapamıyorum. Yurt dışında vyvanse, adderall vs. kullanılıyor DEHB tedavisinde ergenlikten sonra concertadan daha etkiliymiş hem de yan etkisi daha azmış ama ne yazık ki Türkiye'de yasak. İlaçtan sonra nasıl net düşebilir onu anlamadım.

Dikkat eksikliği olan veya benzer durumlar yaşayanlar yazarsa sevinirim, belirtileri detaylı sorarsanız cevaplarım, öneriniz varsa da yazabilirsiniz. Artık kaygı, stresten saçım dökülmeye başladı o yüzden bunu yazıyorum.

18 yaşındayım. 1 hafta önce psikiyatriste gittim. Önceden zaten internetten kendime bir nevi tanıyı koymuştum, 12.sınıfım yaklaşık yazdan beri doğru düzgün ders çalışmıyorum, tüm konular yarım yamalak kalıyor, okulda zaten 2-3 yıldır ders dinleyemiyorum, tamamen dalgın değilim ama hiçbir zaman o düzen oturmadı, ya konunun başı kaçıyor ya ortasını anlamayınca gidiyor. Bunların aynısını anlattım zaten direk dehb belirtileri vardı, hiçbir test vs. yapmadan benim dediklerimden concerta 36mg yazdı. Arada içer rahat rahat dersime bakarım diye düşündüm, ilaca başlamadan önce 0 anksiyete, 0 kaygı, 0 stres, 0 öfke vardı.

İlacın ilk günü girdiğim denemeden normalde 50-55 netten bir anda 36 nete düştüm Türkçem normalde 23-24 netten aşağı düşmezken bir anda 10 nete düştüm sorulara tekrar baktığımda soru kökünü okumayı unuttuğum sorular olmuş. Şu an 1 hafta geçti önceden günde 15 dk masa başında otururdum dikkatim dağılıp, sıkılıp kalkardım. Şimdi her gün 4 saat oturabiliyorum ama 4 saatte 150 soru çözebildim, artık daldığımda tam dalıyorum, her şeye takıyorum, gün içinde aklıma yaptığım bir şey takılıyor yarım saat düşünüyorum. Bilerek tamamen bilgisayar, telefon bıraktım sadece ilacın etkisi geçtiğinde bakıyorum dopamin değerlerimi bozmamak için ama ilaç bana çok ters etki etti.

Acayip bir öfke ve stres başladı, sınıfta insanlara baktıkça bile stres oluyorum adamlar 70-80 net olup okula gelmeyip, gelincede derste uyuyanlar var diye kendime düşük zekalı muamelesi yapıyorum, 20 kişilik sınıfta 50 netle en kötü bendim şimdi iyice düştüm, daha AYT-TYT konularını bırak anlam bilgisi sorusunu bile yapamıyorum. Yurt dışında vyvanse, adderall vs. kullanılıyor dehb tedavisinde ergenlikten sonra concertadan daha etkiliymiş hem de yan etkisi daha azmış ama ne yazık ki Türkiye'de yasak. İlaçtan sonra nasıl net düşebilir onu anlamadım.

Dikkat eksikliği olan veya benzer durumlar yaşayanlar yazarsa sevinirim, belirtileri detaylı sorarsanız cevaplarım, öneriniz varsa da yazabilirsiniz. Artık kaygı, stresten saçım dökülmeye başladı o yüzden bunu yazıyorum.

Normalde kan testi ve psikiyatrik testler olmadan tanı koyamaz ve ilaç yazamazlar, ilacı azaltarak bırakmanızı ve başka bir hekime görünmenizi tavsiye ederim. Doktorunuz fazlasıyla baştan savma davranmış, ilacın dozajı da fazla geliyor olabilir bünyenize. Dediğim gibi size önerim başka bir doktora görünmeniz.
Dehb bozukluk sadece ilaçla geçebilen bir durum değil, ilaçla birlikte terapi seansları alarak azaltılabilen bir rahatsızlık.

36mg oldukça düşük bir doz ortalama bünyelere göre, dozajlama olarak kilo başına 1 mg gibi bir hesap yaparız ancak üst dozlarda kalp etkileri yüksek olduğu için eskiden 72mg maksimum dozdu artık 54mg maksimum doz, kilonuz eğer 54'ün üstündeyse doz fazladır demek pek doğru olmaz.
Concerta'nın etken maddesi olan metilfenidat stres ve öfke problemleri yaşamanıza sebep olması muhtemeldir, genelde zaten tek ilaç olarak değil de anti-depresan türevi ilaçlarla birlikte kullanılır.
Yurt dışında bahsettiğiniz ilaçların etken maddesi farklı olarak amfetamin, yapısal olarak metilfenidatla çok benzer moleküller ancak suistimal edilmesi çok daha yüksek bir madde ve bağımlılığa daha yatkındır. Yan etkileri de daha fazladır. Eskiden yasaldı ancak sonradan suistimal edildiğinden toplatıldı.
Tavsiyem sigara, kahve, çay gibi içeceklerden uzak durmanız kullanıyorsanız azaltmanız ve bırakmanız hatta çünkü stres yapıcı etkisini arttırır. Her gün kullanıyorsanız hafta sonları ara verip almamanız veya kendinize uygun şekilde tolerans gelişmemesi ve bağımlığın oluşmaması için aralıklı kullanmanız.
Bir sonraki gidişinizde doktorunuza bu durumdan bahsetmeniz muhtemelen anti-depresan veya asnkiyolitik gibi yan etkileri azalatacak ilaçlar reçete edecektir.

36mg oldukça düşük bir doz ortalama bünyelere göre, dozajlama olarak kilo başına 1 mg gibi bir hesap yaparız ancak üst dozlarda kalp etkileri yüksek olduğu için eskiden 72mg maksimum dozdu artık 54mg maksimum doz, kilonuz eğer 54'ün üstündeyse doz fazladır demek pek doğru olmaz.
Concerta'nın etken maddesi olan metilfenidat stres ve öfke problemleri yaşamanıza sebep olması muhtemeldir, genelde zaten tek ilaç olarak değil de anti-depresan türevi ilaçlarla birlikte kullanılır.
Yurt dışında bahsettiğiniz ilaçların etken maddesi farklı olarak amfetamin, yapısal olarak metilfenidatla çok benzer moleküller ancak suistimal edilmesi çok daha yüksek bir madde ve bağımlılığa daha yatkındır. Yan etkileri de daha fazladır. Eskiden yasaldı ancak sonradan suistimal edildiğinden toplatıldı.
Tavsiyem sigara, kahve, çay gibi içeceklerden uzak durmanız kullanıyorsanız azaltmanız ve bırakmanız hatta çünkü stres yapıcı etkisini arttırır. Her gün kullanıyorsanız hafta sonları ara verip almamanız veya kendinize uygun şekilde tolerans gelişmemesi ve bağımlığın oluşmaması için aralıklı kullanmanız.
Bir sonraki gidişinizde doktorunuza bu durumdan bahsetmeniz muhtemelen anti-depresan veya asnkiyolitik gibi yan etkileri azalatacak ilaçlar reçete edecektir.
77 kiloyum o anlamda bi sıkıntı olacağını sanmam zaten kahve, sigara falanda kullanmıyorum, ilacı dün ilk kez içmedim saat 2'ye kadar yatıp sonrada akşama kadar dizi izledim, acayip bir rahatlama oldu ilacı içmeyince yani cidden çok yoruyor beni ilaç ,ciddi psikolojimi bozuyor. Tek iyi yönü artık derse 3-4 saat oturabiliyorum ama çalışırkende ciddi kaygılıyım, çok eksiğim olduğunu ve yapamıyacağımı düşünüyorum hep, soruyu yanlış yapınca moralim çok bozuluyor.

Belkide sadece placebo etkisindendir bilemiyorum, bırakırsamda sanki onsuz verimim düşermiş gibi hissedebilirim. İlaca başlamadan önce deli gibi yemek yerdim günde üç öğün falan, artık unutuyorum yemek yemeği bazen bayılacakmış gibi oluyorum genelde kullandığımdan beri günde bir öğün yemek yiyorum.

İştahsızlık çok sık rastlanan bir yan etkisi bu yüzden sabahları kahvaltı ettikten sonra içmenizi tavsiye ederim.
Stres ve anksiyeteyi tetiklemesi oldukça muhtemel bir durum maalesef.
Ancak biraz kendinize güveniniz geldiğinde konuları öğrenmeye başladığınızda giderek azalacağını düşünüyorum. Çalışmayı bırakmayıp devam etmelisiniz. Düşüler çıkışlar elbet olacaktır. Tıp fakültesini kazandığım sene ben de çok dibi de gördüğüm oluyordu ancak başardım, başarıya giden yol dümdüz bir rampa değil inişler çıkışlar çok zaten birçok insan bu seviyelerde pes ediyor.
Çalışmanız için sizi kırbaçlayan bir etki yaratması beklenen bir durum zaten bu ilacın etkisi de zaten dikkati dağılan çocukların başladığı işleri bitirebilmesi gibi durumlar için keşfedildi.
Çok teşekkürler hocam uzun uzun yazdığınız için, böyle çalışmaktansa çalışmamak daha mı iyi bilemiyorum, kendimi hem gerizekalı hemde ilaç kullanan akıl hastaları gibi hissediyorum. Ailemde zaten bana şımarık,tembel muamelesi yapıyor bu psikiyatri olaylarından sonra, zaten genel olarak ekonomi, sınav sistemi, gelecek kaygısı var birde üstüne bu ilacın yaptığı stresi istemiyorum kısaca her anlamda zor durumdayım hocam, sağolun tekrardan.
Normalde kan testi ve psikiyatrik testler olmadan tanı koyamaz ve ilaç yazamazlar, ilacı azaltarak bırakmanızı ve başka bir hekime görünmenizi tavsiye ederim. Doktorunuz fazlasıyla baştan savma davranmış, ilacın dozajı da fazla geliyor olabilir bünyenize. Dediğim gibi size önerim başka bir doktora görünmeniz.
Dehb bozukluk sadece ilaçla geçebilen bir durum değil, ilaçla birlikte terapi seansları alarak azaltılabilen bir rahatsızlık.
Doktoru aradım geri arayacakmış, 3 hafta sonra kontrolüm vardı belki erkene alır. Baştan savma olayını bende anlamış değilim, oturduğum şehirdeki en iyi doktor diyorlar, bundan önce başka bir özel hastaneye gittim adam antidepresan yazıp gönderdi ondan sonra bu kadın çok daha profesyonel geldi ama bilmiyorum, diğer randevuda iyice açıklıcağım kendimi belki farklı bir yol izler. Şuanlık arada kullanacağım sadece doğru olur mu bu?

77 kiloyum o anlamda bir sıkıntı olacağını sanmam zaten kahve, sigara falanda kullanmıyorum, ilacı dün ilk kez içmedim saat 2'ye kadar yatıp sonra da akşama kadar dizi izledim, acayip bir rahatlama oldu ilacı içmeyince yani cidden çok yoruyor beni ilaç, ciddi psikolojimi bozuyor. Tek iyi yönü artık derse 3-4 saat oturabiliyorum ama çalışırkende ciddi kaygılıyım, çok eksiğim olduğunu ve yapamıyacağımı düşünüyorum hep, soruyu yanlış yapınca moralim çok bozuluyor.

Belkide sadece placebo etkisindendir bilemiyorum, bırakırsamda sanki onsuz verimim düşermiş gibi hissedebilirim. İlaca başlamadan önce deli gibi yemek yerdim günde üç öğün falan, artık unutuyorum yemek yemeği bazen bayılacakmış gibi oluyorum genelde kullandığımdan beri günde bir öğün yemek yiyorum.

İştahsızlık çok sık rastlanan bir yan etkisi bu yüzden sabahları kahvaltı ettikten sonra içmenizi tavsiye ederim.
Stres ve anksiyeteyi tetiklemesi oldukça muhtemel bir durum maalesef.
Ancak biraz kendinize güveniniz geldiğinde konuları öğrenmeye başladığınızda giderek azalacağını düşünüyorum. Çalışmayı bırakmayıp devam etmelisiniz. Düşüler çıkışlar elbet olacaktır. Tıp fakültesini kazandığım sene ben de çok dibi de gördüğüm oluyordu ancak başardım, başarıya giden yol dümdüz bir rampa değil inişler çıkışlar çok zaten birçok insan bu seviyelerde pes ediyor.
Çalışmanız için sizi kırbaçlayan bir etki yaratması beklenen bir durum zaten bu ilacın etkisi de zaten dikkati dağılan çocukların başladığı işleri bitirebilmesi gibi durumlar için keşfedildi.

Çok teşekkürler hocam uzun uzun yazdığınız için, böyle çalışmaktansa çalışmamak daha mı iyi bilemiyorum, kendimi hem geri zekalı hem de ilaç kullanan akıl hastaları gibi hissediyorum. Ailemde zaten bana şımarık, tembel muamelesi yapıyor bu psikiyatri olaylarından sonra, zaten genel olarak ekonomi, sınav sistemi, gelecek kaygısı var bir de üstüne bu ilacın yaptığı stresi istemiyorum kısaca her anlamda zor durumdayım hocam, sağ olun tekrardan.

Doktoru aradım geri arayacakmış, 3 hafta sonra kontrolüm vardı belki erkene alır. Baştan savma olayını bende anlamış değilim, oturduğum şehirdeki en iyi doktor diyorlar, bundan önce başka bir özel hastaneye gittim adam antidepresan yazıp gönderdi ondan sonra bu kadın çok daha profesyonel geldi ama bilmiyorum, diğer randevuda iyice açıklıcağım kendimi belki farklı bir yol izler. Şu anlık arada kullanacağım sadece doğru olur mu bu?

Hmm anladım, tabii doktorunuz daha iyisini bilir illaki, benim gittiğim tüm farklı doktorlar kan testi istiyordu en başında o yüzden yazmıştım.
Siz ilaçlarınızı olması gerektiği gibi kullanmaya devam edin bence, doktorunuz zaten sizinle görüşecekmiş, görüşmenizde başınıza gelenleri eksiksiz anlatırsanız yardımcı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı