Cooler Master CM690 kasanın fanı çalışmıyor

Hudelfa55

Hectopat
Arkadaşlar Cooler Master CM690 Kasa'm var. Bu kasayı alalı 6 ay oldu. 1 egzoz, 1 üfleme fanı var. Üfleme fanı geldiğinden beri çalışmıyor, ben de bunu çözmek istedim. Acaba sorun ne olabilir? (Kasa yeni değil, 2.el sistem aldım) bu arada elle döndürürken biraz sert bir hissiyatı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan-anakart bağlantısının yapıldığından emin olun. Kablo takılıysa, kabloda ezik veya kopukluk var mı diye kontrol edin.
Kablo baya bir ezilmiş gibi duruyor. İşlemci fanının da kablosu leş gibi bu fanın da. Kabloları bağlayan kişi fırlatıp atmış gibi çok iğrenç kablolamış. Ama sökersem takamam diye çekiniyorum
Fani sokup, yağlayın.
Deneyeceğim. Makina yağı olması gerekiyor değil mi?

Kablo baya bir ezilmiş gibi duruyor. İşlemci fanının da kablosu leş gibi bu fanın da. Kabloları bağlayan kişi fırlatıp atmış gibi çok iğrenç kablolamış. Ama sökersem takamam diye çekiniyorum

Deneyeceğim. Makina yağı olması gerekiyor değil mi?
Fan bağlantısını söküp takmak, fanı yağlamaktan daha kolay emin olabilirsin. 🙂 İki çözümü de sırasıyla deneyin.

Arkadaşlar görüntü de şu.
20200817_082015.jpg
20200817_082024.jpg

Haydaaa, bir şey fark ettim. Egzoz fan sadece anakarta, üfleme fanı sadece PSU ya bağlı.
Ömrümde hiç fan takmadığım için sizleri biraz fazla yoracağım. İlk fotoğraf egzoz fan ve gördüğünüz gibi Anakarta bağlı. İkinci fotoğraf üfleme fanının bağlı olduğu PSU kablosu (artık değil). Üçüncü fotoğraf ise eskiden boş olan ama şimdi olan anakart sys_fan 1 yeri ve üfleme fanı kablosu. Öncelikle hangisine takmam lazım olduğunu anlamadım, ikincisi her iki yerde de çalışmadı :) .
20200817_083518.jpg
20200817_083545.jpg
20200817_083533.jpg

Bilmediğim bir şey ya da yapmamı istediğiniz bir şey veya bir öneri varsa alabilirim. Gün içinde fanı yağlayıp deneyeceğim olmazsa netten ucuza bulduğum bir fan alacağım (almışken tam al demeyin zaten kasayı satacağım hiç yoktan iyidir)

Son düzenleme:
Birinin anakarta, diğerinin PSU'ya bağlanması bir sorun değildir. Sadece PSU'ya bağlı olan son hızda çalışır. Satmayı düşünüyorsanız bence hiç ellemeyin. Bu şekil kullanmaya devam.

Birinin anakarta, diğerinin PSU'ya bağlanması bir sorun değildir. Sadece PSU'ya bağlı olan son hızda çalışır. Satmayı düşünüyorsanız bence hiç ellemeyin. Bu şekil kullanmaya devam.
Satmam 4 ay civarı bir süre sürücek ve beni çok sinirlendiriyor bunlar. Şimdi fanı yağlayınca yine çalışmazsa bozuk demektir, e zaten 1 fan var o da bozuk. Bu sefer kimse almaz diye tahmin ediyorum. (İşlemci fanının da uçları sıkıntılı. 2 defa termal macun sürdüm ikisinde de boğuştum yeminle. Minnacık 2 parça da ben kırdım. Yüksek ihtimal alan kişinin elinde patlicak. Vicdanım el vermez. Fiyatı bi 100 lira fazla yazarım olur biter.)
Snowman işlemci fanı 75 tl, 12cm fan 35 tl. Eğer egzoz fan ile bu üfleme fanları aslında aynı ama taktığımız yere göre görevi farklı ise onu da yenilerim. 145 tl artık gg :)))

Satmam 4 ay civarı bir süre sürücek ve beni çok sinirlendiriyor bunlar. Şimdi fanı yağlayınca yine çalışmazsa bozuk demektir, e zaten 1 fan var o da bozuk. Bu sefer kimse almaz diye tahmin ediyorum. (İşlemci fanının da uçları sıkıntılı. 2 defa termal macun sürdüm ikisinde de boğuştum yeminle. Minnacık 2 parça da ben kırdım. Yüksek ihtimal alan kişinin elinde patlicak. Vicdanım el vermez. Fiyatı bi 100 lira fazla yazarım olur biter.)
Snowman işlemci fanı 75 tl, 12cm fan 35 tl. Eğer egzoz fan ile bu üfleme fanları aslında aynı ama taktığımız yere göre görevi farklı ise onu da yenilerim. 145 tl artık gg :)))

Hocam kimse ikinci el sistem alırken bir fanı bozuk diye almaktan vazgeçmez. Siz yeter ki fanın bozuk olduğunu söyleyin. 20 30 liraya dahi bu ölçüde fanlar bulunabiliyor. Kasanın içine hava alan ve havayı dışarıya veren fanların arasında bir fark yok. Yönünü değiştirip takıyorsunuz olay bitiyor.

Geri
Yukarı