Cooler Master Devastator 2 İncelemesi

Bugün, yaklaşık iki hafta gibi bir sürede kullandığım, Cooler Master Devastator 2 klavye-fare setini inceleyeceğim. En baştan söyleyeyim, yaptığım incelemelerin çoğunda, olabildiğince detaya girdiğim için, yazı biraz uzun olabiliyor. Şimdi bir de 2 tane ekipmandan bahsedeceğim için, daha da uzun olacak. Eğer fazla uzun olmuşsa, şimdiden özür dilerim. :)

Fiyat:
Genellikle sona atılan fiyat kısmından, ilk başta bahsetmek istiyorum.
Şu anda piyasada, 160 TL civarında bulabiliyorsunuz bu seti. Oyuncu ekipmanlarına baktığımız zaman, fiyatının çok yüksek olmadığını görebilirsiniz. Yani bu set, giriş seviyesinde yer alıyor. Diğer üst seviyede ki modeller ile karşılaştırma yapmak, pek doğru olmaz o yüzden. Bunun da altını çizeyim dedim.

Kutu:
Ürünün kutu tasarımı hoşuma gitti ancak kocaman bir kutusu var gerçekten. Hem klavye hem de fare olacağı için içinde, baya bir büyük olmuş. Kutunun içinden ekipmanlar hariç pek bir şey çıkmıyor. Ufak bir tane kılavuz çıkıyor o kadar. Özelliklerinden falan bahsediyor. İlk başta bir kenara atmıştım ancak klavyenin aydınlatmasının ilk başta nereden açacağımı çözemediğim için, kılavuza bakmak zorunda kaldım. Aydınlatmanın nereden açıldığını, klavyeden bahsettiğim zaman söyleyeceğim.

Klavye:
Cooler Master Devastator 2 setinin öne çıkardığı asıl ekipman, klavye aslında. Yani bu seti alırken önceliğiniz klavyede. Birazcık teknik özelliklerden bahsedeyim. USB bağlantısı ile tak-çalıştır şeklinde çalışıyor bu klavye. Yani herhangi bir yazılımı bulunmuyor. Aynı zamanda klavyenin üstünde herhangi bir makro tuşu yok. Eğer klavyenin üstünde makro tuşu isteyenler varsa, başka bir ürüne yönelmeleri gerekir.
Klavyenin ağırlığı 980 gram. Neredeyse 1 kilo diyebiliriz ancak ağırlığını pek hissettirmiyor. Zaten masanın üstünde duracağı için çok da sorun değil. Klavye, biraz büyükçe bir klavye. Eskiden kullanmış olduğum Logitech K345 setinin klavyesinden daha büyük en azından. Klavyenin sağ tarafında numerik tuş takımı bulunuyor. Ben bu kısmı pek kullanmasam da, bu tuş takımını isteyen kullanıcılar da oluyor.
Klavyenin kablosu gayet yeterli bir uzunluğa sahip. Örgülü kablo değil, plastik yapı kullanılmış kabloda. Örgülü olmamasına rağmen, gayet kaliteli ve hoş bir his uyandırıyor. Kablo konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Klavyenin üst kısmında multimedya tuşları mevcut. Günlük kullanım da ben pek kullanmasam da, gayet düzgün bir şekilde çalışıyor. Cihazda teknik anlamda herhangi bir sorun yok kısacası.
Klavyenin tek renkli bir aydınlatması var. Mavi, yeşil ve kırmızı olarak değişiyor. Ülkemizde sadece kırmızı aydnlatmaya sahip modeli bulunuyor. Yani başka renge sahip bir aydınlatma yok klavyede. Klavyenin aydınlatmasını aktif etmek için, sağ üst tarafta bulunan, "SCR LK" tuşuna basmanız gerekiyor. Yalnız bir konuda umduğumu bulamadım. Eğer aydınlatmayı açmazsanız, tuşların harfleri çok silik duruyor, hangi harfin hangi tuş olduğunu seçemeyebiliyorsunuz. Klavyenin tuşları hem biraz sessiz hem de sesli. Yani ortalama bir ses çıkarıyor.
Klavyeyi kullanırken en çok hoşuma giden olay, klavyenin tuşlarının çok güzel bir his vermesi idi. Zaten klavyede Mem-Chanical anahtar çeşidi kullanılmış. "Bir dakika? Mem-Chancial? O da ne?" dediğinizi duyar gibiyim. Cooler Master bu klavyede farklı bir yola başvurmuş. Mem-Chanical, Membrane ve Mechanical kelimelerinden oluşuyor. Membrane zarlı, Mechanical da mekanik demek. Mem-Chanical hem zarlı hem de mekanik klavye demek oluyor o zaman. Ayrıca mekanik klavyeler için de yazmış olduğum bir makale mevcut zaten. Oradan daha detaylı bakabilirsiniz.

Peki bu "Mem-Chanical" dediğimiz olay nasıl oluşuyor?
Klavyede kullanılan tuşların altında gene plastik ve zarlı bir yapı var ancak tuşların kendisi mekanik anahtarlardan esinlenerek yapılmış.

Peki bu bize ne kazandırıyor?
Klavyede ki tuşlar, mekanik klavyelerde ki gibi bir hissiyat verebiliyor. Eğer mekanik klavyelerin adını az çok duymuşsanız, verdiği o güzel hissiyatı da biliyorsunuzdur. Bu klavye de tamamı ile aynı olmasa da, mekanik klavyelere benzer ve çok hoş bir hissiyat sunuyor. Ayrıca Mem-Chanical anahtarların başka bir avantajı da var. Standart zarlı klavyelere göre daha uzun ömürlere sahip. Yani daha dayanıklı. Bu konuda da oldukça beni oldukça sevindirdiğini söyleyebilirim.

Fare:
Gelelim fareye. Dediğim gibi bu Cooler Master Devastator 2 setinin en çok öne çıkardığı nokta klavyesi ancak faresi de iş görür seviyede. Çok yüksek bir performans beklemeyin tabii ki fareden. Giriş seviyesi için iş görür bir fare. 100 TL altında aldığınız, adı sanı belli olmayan markalardan, çok daha kaliteli ve iyi bir fare.
Farenin de aynı klavyede olduğu gibi, sadece kırmızı aydınlatması var. Renk değiştiremiyorsunuz. Fareyi taktığınız zaman hep yanıyor. Hiç sönmüyor. Klavyede istediğiniz zaman kapatıp, istediğiniz zaman açabiliyordunuz. Gece yatarken farenin kırmızı kırmızı yanması hoş oluyordu gerçekten. :)
Farenin de kablosu gayet yeterli bir uzunluğa sahip. Fare de örgülü kablo değil, plastik yapı kullanılmış. Örgülü olmamasına rağmen bu farede gayet kaliteli ve hoş bir his uyandırıyor. Kablo konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Fare optik bir sensör kullanıyor. Sensörün ne olduğunu bilmiyorum. Sitede de, kılavuzda da ne olduğu yazmıyor. Ben normalde Steelseries Rival 300 faresini kullanıyordum. Sensör olarak günlük kullanımda pek fark hissetmedim. İlk başta alışamadım ancak zaman geçtikçe alıştım fareye. Tabii ki de kalkıp Rival 300 ile kıyaslayacak halim yok. Birisinin fiyatı ne kadar diğerinin fiyatı ne kadar.
Farede 3 tane DPI seçeneği mevcut. Farenin orta kısmında bulunan, DPI değiştirme butonu ile rahatça 1000-1600-2000 DPI arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Özellikle bir farenin farkını ortaya çıkardığı ve farklı çeşitten olan oyunları denedim. Kullanım süresince daha çok Battlefield 1, Overwatch, Rainbow Six Siege, Dead By Daylight ve Metro 2033 Redux gibi oyunları oynadım. Özellikle DPI değiştirme butonu Battlefield 1'de çok işime yaradı. Sniper aldığım zaman 1000 DPI ile, taramalı bir silah aldığım zamanda 2000 DPI'da kullandım ve geçiş yaparken çok daha rahat ettim bu tuş sayesinde. Farede de makro tuşu yok. Baş parmağınızın geldiği yerde iki tane medya tuşu var. Birisi önceki sayfa, diğeri de sonraki sayfa. Farenin boyutu biraz küçük ve hafif. G300S'den az daha büyük ancak daha rahat. Rival 300 gibi büyük bir fareden buna geçince, alışma sürecim çok kolay olmadı. Rival 300 kocaman bir fare çünkü. Ayrıca Rival 300 ile boyut olarak da karşılaştırma için fotoğraflar mevcut. Aşağı kısımda bulabilirsiniz. Farenin biraz terlettiğini söyleyebilirim. Genel olarak zaten elim çabuk nemlenir ve terler ama yüzük ve baş parmağımı koyduğum noktalarda farklı bir yapı var. Silikon tarzında bir yapı bu. O kısımlar biraz fazla terledi. Tabii odamın içi de baya sıcak. Bunun de etkisi büyük tabii.

Artı ve eksi yönlerinden kısaca bahsetmek gerekirse:
  1. +Klavyesi fiyatını sonuna kadar karşılıyor.
  2. +Hoş ve şık bir aydınlatmaya sahip
  3. +Fiyatına göre oldukça kaliteli.
  4. +Klavyenin tuşları çok hoş bir hissiyat veriyor.
  5. +Mem-Chanical anahtar yapısı kullanılmış.
  6. +Rakiplerine kıyasla ekstradan bir fare mevcut.
  7. +Farenin DPI değiştirme tuşu oyunlarda önemli bir yer katıyor.

1. -Fare biraz ter yapıyor.
  2. -Sadece fare almak istiyorsanız, bu fiyata daha iyi fareler mevcut.
  3. -Aydınlatma açık olmadığı zaman klavye de ki tuşlar pek gözükmüyor.
  4. -Benim için önemli olmasa da, herhangi bir yazılımı ya da makro tuşu yok.

Özetlemek gerekirse, fiyatının sonuna kadar hak eden, giriş seviyesi bir set var karşımızda. Umarım bahsetmediğim yerler yoktur. Varsa, şimdiden sizden özür diliyorum. Cooler Master Devastator 2 setine benim puanım, 10 üzerinden 7. Faresi bir tık daha iyi olsaymış 8 olabilirdi. Başka bir zamanda, başka bir inceleme de tekrardan buluşmak dileği ile. Esen kalın. :)

Not: Fotoğraflar geç yüklendiği için onları hemen yükleyemeyeceğim. Merak etmeyin fotoğraflar da olacak konuda. :)
Not 2: Anlayamadığım bir şekilde fotoğrafları yüklerken hata veriyor. Fotoğrafların boyutları 1MB'dan az olmasına rağmen hata alıyorum. Umarım fotoğrafları yükleyebilirim.

Fotoğraflar:
Kutusu
kutu 3.jpg

Kutu İçi
kutu içi 2.jpg

Klavyenin İlk Hali
Klavyenin ilk hali 2.jpg

Klavyenin Aydınlatması (Işık Açık)
Klavyenin aydınlatması (ışık açık) 2.jpg

Klavyenin Masada Duruşu
Klavyenin masada aydınlatmalı duruşu 2.jpg

Steelseries Rival 300 ve Setin İçinden Çıkan Fare
Rival 300 ve fare 2.jpg

Ben kullanmıyorum ama kardeşim kullanıyor. Hala çalışıyor açıkçası. Bir problemi yok. Fiyata bağlı olarak öneririm. :)

Tabii ki beklentileriniz ne derecede bilmiyorum ama, dolar kurunun bu kadar yüksek olduğu, birçok modelin fahiş fiyatlara satıldığı bir dönemde bu fiyat bence çok iyi bu set için. Ben ilk kullandığım zaman fiyatı 160 TL imiş zaten. Çok iyi. :D

Dediğim gibi beklentilerine bağlı. Ben inanılmaz rekabetçi bir oyuncu değilim. Overwatch, Apex, R6 falan oynarken pek problem yaşamadım ama senin bileceğin iş tabii.

Geri
Yukarı