Cooler Master MasterPulse İncelemesi

Yepyeni bir incelemeden herkese merhabalar. :)

Bugün sizlere 3 haftadır kullanmış olduğum Cooler Master MasterPulse isimli kulaklığın incelemesini gerçekleştireceğim. İlk baştan söyleyeyim, ürünü satın almadım. İlk açtığım kutu açılışı konusunda da söylemiştim zaten. Kuzenim bir Cooler Master set dizmek istiyordu. Daha önce MasterMouse Pro L modelini satın almıştı. Şimdi de seti tamamladı ve kulaklık olarak MasterPulse, klavye olarak da MasterKeys Pro L RGB modelini aldı ancak 3 haftalığına tatile gitti. Ben de ona ürünler bende dursun hem incelerim hem de güvende olur dedim. O da kabul etti. Şimdi tatilden döndü zaten. Birkaç gün içinde buluşup ona geri vereceğim.

Bildiğiniz gibi Cooler Master "Master" serisi adı altında birçok model çıkarmaya başladı. MasterMouse, MasterKeys, MasterWatt, MasterBox...
Bugünde MasterPulse serisinin, kafa üstü kulaklıkları arasında ki giriş modelini inceleyeceğim. MasterPulse modelinin bir üst versiyonu, MasterPulse Pro ve MasterPulse Maker modelleri. Pro modeli ile normal modeli arasında ki farklar ise, Pro modelinde 7.1 dijital surround ses desteği ve kulaklığın dış tasarımında ki aydınlatma seçenekleri. Maker modeli ise kablosuz yapıda bir kulaklık ancak piyasada satılan bir yer görmedim.

Şu anda kullanmış olduğum MasterPulse modelinin fiyat etiketi, 200-300 TL arasında indirimler ile birlikte gidip geliyor. İncelemeyi yazmış olduğum zamanda 200 TL'ye Hepsiburada gibi sitelerde mevcut. MasterPulse Pro modelinin fiyatı ise 400-450 TL arasında gidip geliyor.

Kısaca kutu tasarımından ve teknik detaylardan bahsedip, asıl önemli olan kullanıcı deneyimi kısmına değinmek istiyorum. Kulaklığın kutusu hoş duruyor. Görünce zaten "iyi bir kulaklık çıkacak" izlenimini veriyor sizlere. Kutuyu açtığımızda, ilk olarak kulaklığı görüyoruz zaten. Ardından içinden garanti belgesi ve kulaklık hakkında ufak bir kitapçık çıkıyor. Ekstradan da 3.5mm tek Jack girişini ayıracak olan kablo çıkıyor. Eğer masa üstü bilgisayarınızda kullanmak istiyorsanız, bu kablo önemli. Yoksa mikrofonu ile sesi ayıran kablo olmazsa, ya sesi ya da mikrofonu kullanabilirsiniz sadece.

Kulaklığın herhangi bir yazılımı yok. 44mm sürücülere sahip. Frekans aralığı ise 20 ile 20.000Hz. Empedans değeri 50 ve ses şiddet ise 118 desibel. Kendi kablosu 1.2 metre, ekstradan da ayrıştırıcı kablo var. O baya kısa zaten. Mikrofonu da Omni-Directional. Türkçe'ye çevirdiğimiz zaman "Çok Yönlü" demek oluyor. Bu da dışarıdan gelen seslerin de mikrofona yansıyacağı anlamına geliyor. Ki öyle gerçekten. :)
Ben daha önce HyperX Cloud Core modelini kullanıyordum biliyorsunuz. Keza hala onu kullanıyorum. Ondan gayet memnunum. MasterPulse modelini kullanmadan hemen önce onu kullandığım için ve ikisi de birbirine çok yakın fiyatlarda olduğu için, karşılaştırma yapacağım elbette.

Tasarım ve Ergonomi:
Benim bir kulaklıkta en çok önem verdiğim kısım, ergonomik yapısıdır. Rahatlığa düşkün bir insanımdır ve kullandığım her şeyde rahat etmem, benim için önemlidir. Deneyimlerimden bahsetmem gerekirse, biraz büyük ve şık duran bir yapısı var kulaklığın. 3 hafta boyunca MasterPulse modelini kullanınca, bir an Cloud Core gözüme küçük geldi valla. Kulaklığın kafa bandı dediğimiz üst kısmında, süspansiyonlu bir yapı mevcut. Hiçbir ayar yapmadan, rahatça yerleşiyor. Kafanız uzun ve geniş olsa da, kısa ve ince olsa da hemen kafa yapınıza uyuyor. Üst kısmında ki materyalde oldukça sağlam ve rahat zaten. Kullandığım süre boyunca kafamda hiç ağrı hissetmedim hatta öyle söyleyeyim. :)
Kablosu standart modellerde ki gibi değil. Birbirine dolaşmayan, yassı bir yapısı var. Kablosunun üstünde sesi açıp kıstığınız ve mikrofonu açıp kapatabileceğiniz bir kumanda kısmı mevcut. Kablosu, yukarıda yazdığım gibi 1.2 metre. Cloud Core modeline göre baya kısa. Genel bir kulaklık olarak baktığımız zamanda bence kısa. Keşke ayrıştırıcı kablo uzun olsaymış biraz. Kendi dahili kablosu mobil ve konsollar için uygun uygun yapılmış belli ki ama biraz uzakta ki masa üstü bilgisayarlar için yetersiz kalabilir.
Kullanılan malzeme yapısı biraz metal biraz da kaliteli plastik. Cloud Core modeline çok benziyor bu konuda. O model de metal ve plastik malzemeden yapılma idi. MasterPulse modelin kulak yastıkları ise sentetik deriden yapılma. Kulağınız gayet iyi bir şekilde çevreleyip içine alıyor. Kulak yastıklarının içinde ki sürücüyü örten, ismini tam olarak bilmediğim, ince, kotona benzeyen bir yapı var. Bu kısım çok ince gerçekten ve kulağınızın bir kısmı sürücüye temas ediyor. Bu belli bir süre sonra, sürücüye değen kısımlarda ağrıya sebebiyet veriyor. Cloud Core modeline baktığımda ise biraz daha kalın bir yapı var bahsettiğim kısımda. Bu yüzden Cloud Core ile kullanırken kulağım hoparlöre pek temas etmiyor. Cloud Core ile aralıkısız 3-4 saat kullanabilirken, bu modelde aralıksız 2 saat kullanabildim. Belki benim kulak yapımdan kaynaklı bir şeydir orasını bilmiyorum. Dışarıdan gelen sesleri yalıtma konusunda oldukça iyi. Son ses müzik dinlerken ya da video izlerken yanımda konuşan kişinin dediklerini anlayamadım çoğu zaman. Tabii her kulaklıkta olduğu gibi az miktarda dışarıya ses veriyor ancak toplu taşımada ya da sessiz ortamlar olmadığı sürece pek duyulmuyor.

Gelelim belki de Cooler Master MasterPulse modelinin tasarım olarak en öne çıkan ve diğer modellerden farklı kılan özelliğine. Bass FX teknolojisi! Bass FX teknolojisini özetlemek gerekirse, normalde MasterPulse modelinin yan tarafında ki dış kısım, kapalı olarak geliyor ancak dış kısmı kapalı yapan kapak, mıknatıslı bir yapıda ve takıp çıkarılabiliyor. Bir kulaklık almak isteyen bir kullanıcı, kapalı yapılı da olsa, açık yapılı da olsa, bu modeli tercih etmesine imkan kılıyor. Ses tarafında ne gibi farklar doğurduğunu, Bass FX teknolojisinin ne kadar fark ettirdiğini ses performansı kısmında değineceğim.

Bu kapakları çıkararak, açık yapıda kullanıyorsunuz diyelim. Bir müddet sonra kapalı yapıda kullanmaya karar verdiniz. Kapakları nereye koyduğunuzu unutmuş veya kaybetmiş olabilirsiniz. Hiç üzülmeyin çünkü kapaklar 3D yazıcı ile yazılıp, kullanılabiliyor. En güzel yanı da, kapağın tasarımını istediğiniz şekilde basabilmeniz. Gerçekten çok hoş olmuş bence. Cooler Master'ın sitesinde 3D yazıcı ile yazılmış, farklı tasarımda ki kapaklar mevcut. Bağlantısını buraya bırakayım.
10 Ways to Stylize Your Headsets Like No Other - Cooler Master MakerHub

Ses Performansı:
Cooler Master MasterPulse modelinin iddialı olduğu noktalardan biri de, ses performansı. İsminde ki Pulse kelimesi, İngilizce nabız demek. Burada da kulaklığın ses performansı konusunda ipucu verilmiş. MasterPulse modelinin, özellikle müzik performansı oldukça başarılı. Adından da anlaşılacağı üzere Bass performansı fiyatına göre çok iyi. Gayet kuvvetli ve temiz çıkıyor. Burada da kulaklığın öne çıkarılan "Bass FX" teknolojisi ne kadar efektif ondan bahsedelim. Kulaklığın dış tarafında ki kapaklar, kapalı olduğu zaman, sesler kulaklığa hapsediliyor ve dışarı ile olan bağlantıyı kesip, yalıtımı daha iyi hale getiriyor. Açık olduğu zaman sesler daha özgür oluyor ve yalıtım daha aza indirgeniyor. Genellikle açık yapıda kullandığımı söyleyebilirim. Ki şahsi olarak kullandığım Cloud Core modeli ise kapalı yapıda.
Kapakların açık ya da kapalı olması, özellikle Bass performansı konusunda gerçekten etkili oluyor. Daha elektronik müziklerde, sesi kuvvetli rock parçalarda, özellikle fark ettiriyor. Açık yapıda iken Bass'ların daha kuvvetli ve daha canlı olduğunu söyleyebilirim. Şunu da belirtmek istiyorum, özellikle Bass'ların değil de vokal seslerin ön plana çıktığı kulaklıkları tercih eden birisi olarak, bu kulaklığın ses dağılımından gayet memnunum. Bass seslerin vokal sesleri boğduğu ve bastırdığı kulaklıkları gerçekten hiç sevmem. Bu kulaklıkta Bass'lar çok kuvvetli olmasına rağmen, vokal sesler hiçbir şekilde ezilmiyor ve gayet düzgün bir şekilde ses verebiliyor. Mid sesler ise standart bir seviyede kalıyor. Yani bu kulaklığın asıl yorumu, Bass ve tizleri önemsediğini gösteriyor. Kulaklığın ses şiddeti ise gerçekten yüksek. Video izlerken son seste dinleyemiyorum hatta. Cloud Core modelinden daha yüksek bir seviyede olduğunu söyleyebilirim.
Tabii o kadar müzik performansından bahsettik ama bu kulaklık bir oyuncu kulaklığı. Oyun performansı haliyle daha önemli. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, kulaklıkta 7.1 özelliği olmamasına rağmen gayet çevreleyici ve iyi bir seviyede sonuç veriyor. Rainbow Six: Siege, Friday 13th Game, Metro 2033 Redux, Dishonored ve DOOM oyunlarında test ettim. Her oyunda da beklentilerimi karşıladı. Yalnız şunu söylemeliyim ki, PlayStation 4 modelinde denediğimde, aynı Cloud Core modelinde de olduğu gibi, düşük ve standart diyebileceğim bir sonuç aldım. Bugüne kadar konsolda kullandığım bir sürü kulaklık var. Neredeyse hepi aynı sonucu verdi. Bunlar arasında telefonların içinden çıkan kulak içi kulaklık da var, Cloud Core, MasterPulse gibi modeller de var. Eğer önceliğiniz konsol ise, onun için özelleştirilmiş modellere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Mikrofon Performansı:
Kulaklığın mikrofonu ise, beklediğim gibi pek iyi değil. Mikrofon, kulaklığın sol tarafında, gizlenmiş bir şekilde konumlandırılmış. Yani alışık olduğumuz şekilde, dışarıya uzanan bir yapıda değil. Omni-directional yani "Çok Yönlü" bir mikrofon var. Yani etraftan gelen sesleri de alıyor.
Konsolda ve mobilde test ettiğimde iyi sonuçlar aldım. Bilgisayarda ise Skype gibi görüşmelerde iş görüyor ancak şunu söylemeliyim ki Cloud Core'dan sonra MasterPulse modeline geçince, arkadaşlarım mikrofon kalitesi olarak bariz fark olduğunu söyledi. Yani mikrofon önemli ise, bu konuda Cloud Core daha öne çıkıyor. Ne çok iyi ne de çok kötü kısacası. Vasatın üstüne çıkamayan bir konumda diyebilirim yani. Büyük bir beklentiniz yoksa işinizi görecektir.

Artılar:
+Malzeme Kalitesi
+Ergonomik Tasarımı
+Kablo Yapısı
+Ses Performansı
+Bass FX teknolojisi
+3D Yazıcı ile Kapakların Yazılabilmesi

Eksiler:
-Mikrofon daha iyi olabilirdi
-Kablosu biraz daha uzun olabilirdi

Kulaklığa puanım ise, 10 üzerinden 8.
Bir incelemenin daha sonuna geldik. Umarım bilgi verici ve keyifli bir yazı olmuştur. Birkaç gün içerisinde de Cooler Master MasterKeys Pro L RGB klavyesinin incelemesi gelecek.
İyi sosyaller dilerim... :)

Kutu Görünümü
kulaklık 1 (2).jpg

İlk açılış
kulaklık 2 (2).jpg

Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi (Vektron Elektronik)
kulaklık 3 (2).jpg

Tasarım:
Kulaklık 1.jpg

Kulaklık 2.jpg

Kulaklık 3.jpg

Kapalı Yapıda
Kulaklık 5.jpg

Kapağı Kaldırıyoruz
Kulaklık 6.jpg

Açık Yapıda
Kulaklık 4.jpg

İnceleme çok güzel olmuş elinize sağlık. Ben de bir zamandır arayış içindeydim. Laptop kullandığım için kablo boyu sıkıntı değil gibi geliyor. Performansı ve fiyatı da düşünüldüğünde benim için değerlendirilebilir bir ürün. En çok da kapak olayını sevdim . Farklı bir havası var. :)

İnceleme çok güzel olmuş elinize sağlık. Ben de bir zamandır arayış içindeydim. Laptop kullandığım için kablo boyu sıkıntı değil gibi geliyor. Performansı ve fiyatı da düşünüldüğünde benim için değerlendirilebilir bir ürün. En çok da kapak olayını sevdim. Farklı bir havası var. :)
Eğer mikrofon çok önemli değilse 200 TL bütçede alınabilecek en iyi modellerden biri olur. İncelemede de dediğim gibi ses olarak Cloud Core modelinden daha iyi.

İyi ve detaylı olmuş inceleme. Hayırlı olsun diyemesekte ellerine sağlık. :) Artık 200 300 TL bandında önereceğimiz bir kulaklık gibi görünüyor. Özel olarak iyi mikrofon isteyen kişiler Cloud Core alabilir.

Sanırım Cloud Stinger modelinden daha iyi. Öyle mi?

İyi ve detaylı olmuş inceleme. Hayırlı olsun diyemesekte ellerine sağlık. :) Artık 200 300 TL bandında önereceğimiz bir kulaklık gibi görünüyor. Özel olarak iyi mikrofon isteyen kişiler Cloud Core alabilir.

Sanırım Cloud Stinger modelinden daha iyi. Öyle mi?
Mikrofon kısmı hariç her şeyi ile daha iyi.

Benim bilgisayarımda tek jak girişi var burada tek jak ile sadece mikrofon yada sadece kulaklığı kullanabileceksiniz demişsin bütüb tek jaklılarda böylemidir

Normal kasalarda iki tane Jack girişi var. İncelemede onu söylemek istedim. Hem mikrofonu hem de kulaklığı kullanabilirsiniz evet.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı