Cooler Master Devastator 2 Uzun Kullanım İncelemesi

Yaklaşık 1 sene boyunca kullandığım Cooler Master Devastator 2 seti, hadi bakalım.

1. Tasarım

Tasarım hakkında çok söylenebilecek bir şey yok aslında. Normal klavyelerde görebileceğiniz sıradan tasarımlı bir klavye. Multimedya tuşları mevcut bu benim için büyük bir artı. Klavyede herhangi bir "Cooler Master" imgesi mevcut değil. Caps, Numlock ve "Klayve ışığı açık mı hacı" diye gösteren bir Mavi Led aydınlatma mevcut. Ufakta olsa bileğinizi koyabileceğiniz yerde mevcut.

2. Mem-Chanical Özelliği

Şöyle söyleyeyim, temeli membran ama dış kısmı mekanikten fırlama. Şöyle resimle izah edelim.
IMG_20191007_181819.jpg

İşte böyle. Mekanik klavye hissi beklemeyin ama bence hiç fena değil. Tuşların basımı oldukça güzel.

3. Ses

Sesi ne Blue Switch, ne de Red Switch sesi. Ortaya karışık yani. Yani ne tavuk döner, ne de et döner diyebiliriz :D

4. Anti-Ghosting ve N-Key Rollover var mı?

Hayır maalesef yok. Olsa çok güzel olurdu. Klavye 4'üncü tuştan sonra sapıtmaya başlıyor. Aynı anda 3 tuşa basılabiliyor. Daha fazla aynı anda basılabilse ve Anti-Ghosting olsa çok iyi olurdu.

5. Peki ya ıŞıQlı MıŞıQlı mı?

Mavi bir ışıklandırması mevcut. Gerçi kırmızısı falanda varmış ama sanırım Türkiye de yok. Keşke RGB olaymış. Ama olsun hiç yoktan iyidir. Yalnız ışıklı mışıklı demişken, gece ışığı pek yeterli değil. Işığı görebilmeniz için neredeyse 90 derece klavyeye bakmanız lazım. Hele sabah hiç göremiyorsunuz.

6. Peki ya malzeme kalitesi?

Plastikte değil, metalde değil. Tam kıvamında. Eh işte diyebiliriz. Çok bir şey beklemeyin. 120 liraya aldığım klavyeden bahsediyoruz.

7. Klavye bitti, Mouse nasıl?

Çok anlatılacak bir şey yok. Yine mavi ışıklı, dandik Preo Mouse kullanmaktansa, bunu kullanmanız daha iyi olacaktır. İddasına göre 5 milyon basım ömrü var ama mouse yavaştan cortlamaya başladı 5 milyon olduğunu sanmıyorum. Malzeme kalitesi ise, klavye gibi eh işte.

8. Uzun Kullanım Kalitesi

"Cooler Master olum bu yapar" dedim ama pek öyle olmadı. Klavyeyi takıyorum, sanarsın C4, diğer bütün USB bağlantısını kesiyor ara sıra. Mouse ise "Eh işte hacı takılıyoruz" modunda. Yavaştan cortluyor hissiyatı geldi bana. Ama klavyeden daha iyi olduğu kesin.

9. Sonuç

Her ne kadar biraz gömsemde, ben klavyeden ve mausdan memnunum. Artı eksilerden bahsedip konuyu bitirelim.

Artıları(+)

1.
"Cooler Master" olması :D
2. Mem-chanical hissiyatı çok güzel.
3. Mause gayet hızlı ve güzel iş görüyor.
4. Multimedya tuşları mevcut.

Eksileri(-)

1.
Klavye ışığı yeterli değil.
2. Anti-Ghosting ve N-Key Rollover özelliği yok.
3. Klavye ve Mause cortlamaya başladı 1 senede, dandik Incayı bile 2 sene kullanmışımdır.
4. Klavyede bazen Shift tuşu işlemiyor.
5. Klavyede sadece mavi ışık mevcut. RGB veya yazılım dubstep yapayım yok maalesef.

Genel Not: 6/10

"Cooler Master" işte. Şimdiki fiyatı 250 TL olmuş almayın. İncelemem buraya kadardı. Biraz amatör oldu kusuruma bakmayın. Son olarak klavye ve mausu görelim. Kalitesiz çıkmış sanırım, telefon gece ışığında pek iyi değil kusuruma bakmayın.
klavye.jpg

IMG_20191007_184801.jpg

Son düzenleme:
@M3ric Teknoloji biraz şans işi hocam. 400 liraya aldığın klavye 1 ayda cortlayabiliyor, 50 TL'ye aldığın klavye 2 sene geçiyor halen taş gibi çalışıyor. Klavye ve Mouse genel anlamda gayet iyi. Fiyat olarak şu an hak etmiyor o konuda haklı olabilirsiniz.

Konu biraz hort olacak ama, an itibariyle klavye rahmetine kavuştu. 5500 TL'lik sistemden aldığım klavyeyi kullanıyorum şimdi.

Konu biraz hort olacak ama, an itibariyle klavye rahmetine kavuştu. 5500 TL'lik sistemden aldığım klavyeyi kullanıyorum şimdi.
En sevmedigim "hakli cikmak" durumu bu tur seyler. Olmasa daha iyi diyorum ama ne yazik ki Cooler Master gibi vasat firmanin da yapacagi urun bu kadar oluyor iste. Bazen mecburiyetten urunlerini kullandigimiz oluyor ama bu siniftaki markalarin sadece ucuz urunlerini gecici olarak, o anlik isim gorulsun amacli, daha sonra kaliteli bir sey alana kadar kullanma amacli almak gerek. Kullandigim klavye - fare geceyarisi falan bozulur diye evde hep ucuz bir takim olur. Onlarda 15 TL'lik fare ile en ucuzundan klavye olur. Cooler Master benim gozumde bu siniftan cikamadi henuz.

Son düzenleme:
@M3ric
Hocam yalnız şöyle bir şey var, bana hiç bir şey dayanmıyor :D Gidip HyperX klavye de alsam, Razer alsam gene bir şey değişmez çünkü dediğim gibi bir şey dayanmıyor bana maalesef :( Ama şimdi mouse çalışıyor. Cooler Master'ın kötü olduğunu düşünmenizin sebebi nedir?

@M3ric
Hocam yalnız şöyle bir şey var, bana hiç bir şey dayanmıyor :D Gidip HyperX klavye de alsam, Razer alsam gene bir şey değişmez çünkü dediğim gibi bir şey dayanmıyor bana maalesef :( Ama şimdi mouse çalışıyor. Cooler Master'ın kötü olduğunu düşünmenizin sebebi nedir?
F/P olarak hep kotu urunler uretmesi. Konuda gecen set 250 TL falan su an sanirim. Dortte bir fiyatina satilanlardan cok farkli degil maalesef. Ben sizin kadar uzun sureli kullanmadim ama showroom'da bir kac dakika denemistim. Benim alacagim bir urun degil. Biraz da bundan yillar oncesinden kalan bir onyargi sanirim. Cooler Master urunleri o zamanlar tam "Cin mali" idi. Ondan olsa gerek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı