Cooler Master GM27-FQS monitör mü bozuk yoksa sistem mi?

Voiljin

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
Konuya giriş yapmadan önce eski sistem özelliklerini ve upgrade edilmiş sistem özelliklerini yazıyorum;

Eski sistem:
Anakart: ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi)
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
RAM: Team T-Force xtreem ARGB white 16 GB (2x8GB) 4000MHz.
GPU: RTX3080 (NVIDIA son driver güncellemesi yapılı)
PSU: XPG Core Reactor 650W Gold.
Monitör: Cooler Master GM27-FQS

Upgrade edilmiş yeni sistem:
Anakart: ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi II.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
RAM: Corsair Vengeance RGB RT 32 GB (2x16 GB) DDR4 3600MHz CL16.
GPU: RTX3080 (NVIDIA son driver güncellemesi yapılı)
PSU: XPG Core Reactor 650W Gold.
Monitör: Cooler Master GM27-FQS

Sadece anakart ve RAM değişti.

Problem:
Anlatacağım konu eski sistemde de başıma geldi 2-3 kere fakat çok önemsememekle birlikte, ilerleyen günlerde RAM problemi yaşadığım için problemin RAM'ler ile alakalı olduğunu düşünmüştüm. Dün gece itibarıyla sistemi yukarıda özellikleri yazılı şekilde yükselttim fakat bugün aynı problemi tekrar yaşadım.

Bu nedenle problemin monitörden kaynaklandığını düşünüyorum ama emin olamıyorum.
Kullanım sırasında birden ekran bozulmaya ve anlaşılamaz hale geliyor. Hiçbir sebep yokken birden bozuluyor fakat sistem çalışmaya devam ediyor. Aşağıya problemin video linkini de bırakıyorum. 2 ekran kullanıyorum ve diğer ekranda problem yok, bu durumu videoda da görebilirsiniz.

Problem sonrası bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor ama, her şey videoda detaylı görünüyor.

Sizce problem nedir tam olarak? Eğer monitörde ise; bu durumu Sinerji Bilgisayar'a nasıl anlatacağım? Ne yapacağımı bilemiyorum, her türlü tavsiyelerinize açığım.

YouTube video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Saint Lucia hocam ne dersin bu duruma ?

Hocam ne dersin bu duruma?

Hımm. Arada kaldım biraz. Üstüne düşmek gerekiyor.
Monitörde sanki sinyal kaybı var ve görüntü veremiyor gibi duruyor. @P R O F O U N D hocam sizinde yorumunuzu merak ediyorum.
Buna sistemde sebep olur. Ekran kartı sürücüsünün uyumsuzluğunun bile bunu yaptığına şahit oldum. Fakat aynı sistem bir monitöre daha bağlı ve çalışıyor.
Doğal olarak monitöre gidiyor düşünce. Sana hak veriyorum.
Ama neden yeniden başlatınca çalışıyor? Konu burada karışıyor. 🤔
Sinerji'ye bunu mail atabilirsin. İncelemelerini isterim. Tabii ürün stokta yok.
@Cooler Master Türkiye ekibi konuyu görürse onların da yorumunu merak ediyorum.

Hımm. Arada kaldım biraz. Üstüne düşmek gerekiyor.
Monitörde sanki sinyal kaybı var ve görüntü veremiyor gibi duruyor. @P R O F O U N D hocam sizinde yorumunuzu merak ediyorum.
Buna sistemde sebep olur. Ekran kartı sürücüsünün uyumsuzluğunun bile bunu yaptığına şahit oldum. Fakat aynı sistem bir monitöre daha bağlı ve çalışıyor.
Doğal olarak monitöre gidiyor düşünce. Sana hak veriyorum.
Ama neden yeniden başlatınca çalışıyor? Konu burada karışıyor. 🤔
Sinerji'ye bunu mail atabilirsin. İncelemelerini isterim. Tabii ürün stokta yok.
@Cooler Master Türkiye ekibi konuyu görürse onların da yorumunu merak ediyorum.

@Cooler Master Türkiye ekibi uzun zamandır ölü taklidi yapıyor burada, onlardan bir ses çıkacağını hiç sanmıyorum.

Sinerji'ye mail attım, destek kaydı oluşturmamı istediler oluşturdum. Cevap vermelerini bekliyorum, bakalım ne diyecekler. Güncelleme gelirse buradan paylaşırım

@Cooler Master Türkiye ekibi uzun zamandır ölü taklidi yapıyor burada, onlardan bir ses çıkacağını hiç sanmıyorum.

Sinerji'ye mail attım, destek kaydı oluşturmamı istediler oluşturdum. Cevap vermelerini bekliyorum, bakalım ne diyecekler. Güncelleme gelirse buradan paylaşırım

Sistemde tek monitör olarak bağlıyken de yapıyor mu bunu?
Parazitlenme tarzı bir sorun.
Monitör kapanıp karıncalanıyor mesela sana benzer bir konu mevcut. Çözüldü denmemiş. Fakat sorunun alanı geniş. Umarım monitör değildir.
CM ekibine de katılıyorum. Yoklar piyasada.

Sinyal kaybı olsa sürekli olur ama arkadaş sistemi yeniden başlattığında sorun çözülüyor.
Eğer kullanırken karşılaşılan bir hataysa büyük ihtimal sistem kaynaklı bir sorundur çünkü bligisayarlar kullanılırken monitörlere göre daha çok değişime uğrar. Örneğin işlemci kullanımı %10'dan %20'ye çıkar ve bu bir değişimdir.

Başka bir sistemde denediniz mi?

Merhaba, monitörde sorun olup olmadığı en iyi şekilde başka bir pc ye bağlı olunca anlaşılır veya sizin pc ye başka monitör bağlayınca. Istanbulda mısınız?

Selam,

Evet İstanbulda'yım fakat bu sorun ara sıra meydana gelen bir sorun. Eğer videoyu izlediyseniz, problem yaşandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatınca hiç bir sorun olmadan kullanmaya devam edebiliyorum.

Dolayısıyla monitörde 7/24 problem yaşamadığım için sorunu nasıl tespit edebiliriz bilmiyorum.

Ek olarak; bilgisayarımda zaten 2 monitör kullanıyorum, videoda da görüleceği üzere Cooler Master monitörümde bozukluk varken kullandığım 2.monitör sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Sinyal kaybı olsa sürekli olur ama arkadaş sistemi yeniden başlattığında sorun çözülüyor.
Eğer kullanırken karşılaşılan bir hataysa büyük ihtimal sistem kaynaklı bir sorundur çünkü bligisayarlar kullanılırken monitörlere göre daha çok değişime uğrar. Örneğin işlemci kullanımı %10'dan %20'ye çıkar ve bu bir değişimdir.

Başka bir sistemde denediniz mi?
Problem 7/24 yaşanmadığı için bir daha ne zaman problem yaşayacağımı kestiremiyorum. Dolayısıyla başka bir sistemde denesem bile 24 saat başında beklemem lazım ki "acaba problem olacak mı" diye.

Sistemde problem varsa eğer, videoda da görüleceği üzere Cooler Master monitörde görüntü bozulmuşken, diğer monitörde neden problem yok peki ?

Sistemde tek monitör olarak bağlıyken de yapıyor mu bunu?
Parazitlenme tarzı bir sorun.
Monitör kapanıp karıncalanıyor mesela sana benzer bir konu mevcut. Çözüldü denmemiş. Fakat sorunun alanı geniş. Umarım monitör değildir.
CM ekibine de katılıyorum. Yoklar piyasada.

Açık konuşmak gerekirse; sistemi 2 yıldır kullanıyorum ve bu problem Cooler Master monitörü satın aldıktan sonra yaşamaya başladım. Monitörü alış sürecime sende yakından hakim olmuştun zaten hocam.

Aynı sistemi monitörü almadan önce 1,5 sene kadar kullanıyordum ve problem yaşamamıştım hiç bu şekilde

Sorun monitörden diye düşünüyorsanız Sinerji mağazaya veya Vektron teknik servise görürebilirseniz uzun zaman kullanımda test edebilirler.
Çok mantıklı bir çözüm, bende o sırada istifa edip yazılımsal operasyonlarımı sonlandırayım bu bahaneyle. E sonuçta bir dünya para verdiğimiz monitörü sırf servise verdik diye, dönene kadar kullanabilmek için aynı parayı harcayıp başka monitör alınmaz şimdi.

Uzun zaman kullanımı/testi bitince de tekrar bir iş bulup çalışmaya başlarım :D

Problem 7/24 yaşanmadığı için bir daha ne zaman problem yaşayacağımı kestiremiyorum. Dolayısıyla başka bir sistemde denesem bile 24 saat başında beklemem lazım ki "acaba problem olacak mı" diye.
Video kaydı alabilirsiniz hocam.
Sistemde problem varsa eğer, videoda da görüleceği üzere Cooler Master monitörde görüntü bozulmuşken, diğer monitörde neden problem yok peki ?
Örnek veriyorum; ekran kartınız çift monitöre uyum sağlamakta zorlanıyor olabilir. Sonuçta NVIDIA kontrol panelinden çoklu ekran ayarını aktif ediyorsunuz ve bu durumda ekran kartınızda yada anakartınızın PCI-E yuvasında bir sıkıntı varsa optimizasyon sorunu doğruyor olabilir.

Geri
Yukarı