Cooler Master Masterbox MB520 soğutması nasıl?

frtna33

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar bu yaz Haziran ayında bir sistem topladım ve kasa olarak konu başlığında da belirttiğim gibi Cooler Master Masterbox MB520 modelini seçtim.

Ancak bir sorunum var, bu kasayı kullanan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Sorunum ise kasanın içinde MSI RX580 Armor ekran kartı takılı ancak kart 85 üstü derecelere bile çıktığını gördüm ve fan sesi cidden aşırı fazlaydı. Şimdi benim anlamadığım bu kartta mı sorun var yoksa kasa gerçekten kötü bir kasa mı (soğutma açısından)? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
MB520'nin hava akışı neredeyse MB511 kadar iyi. Ön panelin yanında bulunan boşluklar büyük ve yeterli. Dilerseniz hava akışını daha da iyileştirmek için üste fan takabilirsiniz.
MB520 model kasanıza sahibim. Yazdığınızın aksine ön panelden hiç memnun değilim, fanların hava çekmesini engelliyorlar. Çıkarıp test ettiğimde CPU ve GPU'da oyununa göre 5-10°C farklılık oluşuyor:

1577744437171.png
1577744458211.png

NOT: Bu değerler ısı durumu stabilleştiğinde çekilmiştir, ±1°C oynar.

Şuradaki durum aynen MB520 için de var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu tarz şeylerde gerçekten çok pimpirikliyimdir, doğru test yaptığımdan emin olabilirsiniz. Hele daha çok ısınan bileşenler takılıysa bu fark daha da açılıyor. Bu sorun için çok dertliyim. Bana nasıl bir çözüm sunabilirsiniz? MB511 modelinin ön paneli mesh yapıda. Sadece ön panelini elde etme şansım var mı?

Arkadaşlar merhaba. Yeni konu açmak istemedim. Ön kapağı takınca işlemci ve ekran kartı sıcaklıkları on derece yükseliyor, bu sebeple kapağı söktüm şimdilik. Fakat böyle de çok çirkin. Ön kapağın yan kısımlarındaki filtreleri keserek çıkarsam yerinden, sizce toparlar mı durumu? Ya da 511'in mesh ön ızgarasını satın alabiliyor muyum ayrı şekilde. Çok kötü yahu bu haliyle.

@Vuh üst mesajımda gördüğün gibi aynı dertten ben de muzdariptim. Ön kapak sökülü olması dışında yapabileceğin birşey yok. Takılı duracaksa öndeki 3 fan muhakkak PSU'ya bağlı ve %100 devirde dönüyor olsun. Aylardır ön panel sökülü kullanıyorum. 3-4 haftada bir tozunu alarak yola devam ediyorum. Hele bu yaz aylarında ön paneli takmanı hiç tavsiye etmem.

@Vuh üst mesajımda gördüğün gibi aynı dertten ben de muzdariptim. Ön kapak sökülü olması dışında yapabileceğin birşey yok. Takılı duracaksa öndeki 3 fan muhakkak PSU'ya bağlı ve %100 devirde dönüyor olsun. Aylardır ön panel sökülü kullanıyorum. 3-4 haftada bir tozunu alarak yola devam ediyorum. Hele bu yaz aylarında ön paneli takmanı hiç tavsiye etmem.

İkinci el fiyatlarını araştırmanın vakti gelmiş de geçiyor o zaman :D Teşekkür ederim hocam, buradan da kasayı araştırıp bu konuya denk gelecek arkadaşlara sesleneyim. Almayın. Hava akışı birincil önceliğiniz olmasa dahi almayın. Hem sisteminiz daha yüksek sıcaklıkta çalışıyor hem fan sesiniz artıyor. Ne gerek var?

Geri
Yukarı