Cooler Master MasterFan 120 ile Gamepower Air Turbine arasındaki benzerlik

Ben Cooler Master ürünlerini seven ve kullanan birisiyim. Şimdi burada Gamepower için "çalmış" gibi bir ifade kullanamam. Şahsi görüşüm: Hazır bir yapı olduğu ve buna standart şekilde marka basıldığı yönündedir. Bu durumda üzerindeki markadan bağımsız şekilde kaliteyi neye göre ayırt edeceğiz? Çünkü mevcut hal dahilinde Gamepower marka üründen de Cooler Master'ın performansını almamız doğaldır? Hayatım boyunca Gamepower marka bir ürün kullanacağımı sanmıyorum. Ama bu konuda bir marka algısı var gibi duruyor.

Ben Cooler Master ürünlerini seven ve kullanan birisiyim. Şimdi burada Gamepower için "çalmış" gibi bir ifade kullanamam. Şahsi görüşüm: Hazır bir yapı olduğu ve buna standart şekilde marka basıldığı yönündedir. Bu durumda üzerindeki markadan bağımsız şekilde kaliteyi neye göre ayırt edeceğiz? Çünkü mevcut hal dahilinde Gamepower marka üründen de Cooler Master'ın performansını almamız doğaldır? Hayatım boyunca Gamepower marka bir ürün kullanacağımı sanmıyorum. Ama bu konuda bir marka algısı var gibi duruyor.
Gamepower, Darkflash, Snowman, Rampage gibi bu tür markaları kullandım.
Kullanan insanları da tanıyorum, bu konuda altta kalacak tarafları yok.
Çevre birimleri ya da bu tür fan gibi şeylerde gayet başarılılar, bir sıkıntı yok.
Eksik olacak kısımları malzeme kaliteleridir, kaliteli değil de ucuz plastiktir.
Bunun bize bir etkisi olmuyor pek zaten, ürün ile elleşmiyoruz performansları gayet yeterli.
Biraz daha yüksek bütçe marka ürünler ile de pek farkları yok, tercih edilebilir.
Amaçları ucuz olmaları zaten, bu tür markaları donanım konusunda tercih etmememiz yeterli.

Gamepower, Darkflash, Snowman, Rampage gibi bu tür markaları kullandım.
Kullanan insanları da tanıyorum, bu konuda altta kalacak tarafları yok.
Çevre birimleri ya da bu tür fan gibi şeylerde gayet başarılılar, bir sıkıntı yok.
Eksik olacak kısımları malzeme kaliteleridir, kaliteli değil de ucuz plastiktir.
Bunun bize bir etkisi olmuyor pek zaten, ürün ile elleşmiyoruz performansları gayet yeterli.
Biraz daha yüksek bütçe marka ürünler ile de pek farkları yok, tercih edilebilir.
Amaçları ucuz olmaları zaten, bu tür markaları donanım konusunda tercih etmememiz yeterli.
Şu konuda zaten marka olarak değerlendiremeyiz. Hazır kalıp ürünler üzerine etiket basılması söz konusu. Corsair marka bir soğutucu ile Rampage marka bir soğutucuyu ele alsak ve tasarım farklarını görebilsek, tamamdır.

Marka algısı olduğu kesin, ancak anladığım kadarıyla bu iki ürün aynı değil.

Her neyse, ama şunu söyleyebilirim ki eğer aynı ürün olsaydı bile "geyimpavır cöphtür" diyecek bir kitle olacaktı.

Merhabalar.

Mevcut konuda aşağıya iki adet link bırakacağım. Forumda genellikle Rampage ve DARK gibi markaların benzerliklerine dem vuran durumları not düşerdik ancak dün denk geldiğim ve bugün konu açacağım hususta fikirlerinizi almak isterim.

Aynı zamanda @Cooler Master Türkiye'yi de konuya etiketlemek istedim.

Eki Görüntüle 753206
Link: Cooler Master Mfl-b2dn-183pa-r1 Masterfan Mf120 Halo Argb 120mm Kasa Fanı 3'lü Paket | Trendyol

Eki Görüntüle 753207
Link: GamePower Air Turbine 3in1 A-rgb Rgb Fan Set Kit 3x120mm Sessiz Kasa Fanı | Trendyol
Bence burda çakallığı satıcı yapmış. Cooler master fotoğraflarındaki yazıyı silip gamepower diye satmaya çalışıyor. Ürün ayni ürün değil. Aradaki 50 tl fark için gamepower alınmaz.

Bu gördüğünüz fotoğrafta Cooler Master fanını GamePower fanının üstüne koydum ve opaklığı %50 yaptım, aradaki benzerliği bu şekilde anlayabilirsiniz. Aslında aradaki tek fark logo.
fan.png

IMG_20201128_141417.jpg

Bu ürünün kendi sitesindeki resimleri.

IMG_20201128_141446.jpg

Bu da ürünün incehesap üzerindeki resimleri.
Gördügünüz gibi trendyol daki satıcının çakallığı tamamen. Ürünün vida yerlerindeki titreşim engelleyiciler bile farklı. Ürünün cfm degeri ve db degerlerinden bahsetmiyorum bile. @Cooler Master Türkiye yi suçlamadan önce biraz araştırılsaydı keşke.

Eki Görüntüle 754812
Bu ürünün kendi sitesindeki resimleri.

Eki Görüntüle 754813
Bu da ürünün incehesap üzerindeki resimleri.
Gördügünüz gibi trendyol daki satıcının çakallığı tamamen. Ürünün vida yerlerindeki titreşim engelleyiciler bile farklı. Ürünün cfm degeri ve db degerlerinden bahsetmiyorum bile. @Cooler Master Türkiye yi suçlamadan önce biraz araştırılsaydı keşke.
Suçlama? Ben konu içerisindeki ironiden söz ettim ve ürün bazlı yaklaştım. Zaten burada bir hedef gösterme durumu olsaydı, Cooler Master'a da etiket olarak yer vermezdim değil mi? Amacım bir yanlış ya da etik dışı durum varsa satıcının da bilgilenmesi yönündedir. Keşke sizde peşin hüküm sunmak yerine konuyu anlamaya çalışsaydınız.

Son düzenleme:
Suçlama? Ben konu içerisindeki ironiden söz ettim ve ürün bazlı yaklaştım. Zaten burada bir hedef gösterme durumu olsaydı, Cooler Master'a da etiket olarak yer vermezdim değil mi? Amacım bir yanlış ya da etik dışı durum varsa satıcının da bilgilenmesi yönündedir. Keşke sizde peşin hüküm sunmak yerine konuyu anlamaya çalışsaydınız.

Yukaridaki yorumlarda Cooler Master'i kınayanlari da siz okusaydiniz keşke hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı