Cooler Master Masterliquid Lite 120 yüksek CPU sıcaklığı

roracuk

Centipat
Merhaba,

Cooler Master Masterliquid Lite 120 sıvı CPU soğutucusunun performansı incelemelerde izlediğimden oldukça farklı. Özellikle Technopat incelemesinde görünen tam yükte 56 derece değerinin yakınına bile yaklaşamıyor. AIDA64 test sırasında inebildiği en düşük sıcaklık 79 derece ama genellikle 80-81 derecelerinde arada 82-83'lere çıkarak dolaşıyor. Sistem boştayken (0.9-1V arası) en düşük 38 dereceyi görebildim. Onun da ortalaması 42 civarı. Stres testini yaparken radyatörden yüksek sıcaklık algılayamıyorum bu da CPU'dan ısıyı çekip çekmediği konusunda bende soru işaretleri oluşturuyor. Termal macun ve baskıda bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama fikirlerinize göre tekrar kontrol edebilirim. Bu değer farkları bana pek makul gelmedi doğrusu. Önde 3 fan içeri alacak şekilde, Masterliquid arka egzoz çıkışında ve kasanın üstünde de bir adet daha egzoz fan bulunmakta.

Sistem:
AMD Ryzen 5 3600.
MSI X570A PRO.
Corsair ven. RGB Pro 8x2 GB 3200 MHz CL16.
MSI GTX1660 Super Ventus.
Corsair VS550 PSU.

Sorun ne olabilir acaba? Soğutucuda mı bir problem var yoksa benim sistem ayarlarında düzeltmem gereken başka bir şey mi söz konusu?

Dakika 5-10-15 ve test sonrasından grafikler de bu şekilde. Anakart sıcaklığında da bir gariplik olabilir mi?
Genelde 120'lik sıvı sogutmaları tavsiye etmiyorlar ama sende farklı bir durum var kötü bir hava sogutma bile bundan daha fazla performans verir muhtemelen montajdan kaynaklı bir sorun var macunu cok kalın sürmeyin. Ve montajı tekrar yapın.

Bunları yapıp tekrar deneyeceğim teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.05.00.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.05.00.jpeg
    195,4 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.04.59 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.04.59 (2).jpeg
    219,8 KB · Görüntüleme: 25
  • WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.04.59 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.04.59 (1).jpeg
    210,2 KB · Görüntüleme: 28
  • WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.04.59.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-01 at 15.04.59.jpeg
    243,2 KB · Görüntüleme: 34
Sogutucuyu iade edip bütce ve kasa müsaitse 240'lık sıvı sogutma veya iyi bir hava sogutmaya geçebilirsin. Arctic 34 Duo tavsiye edebilirim kullanmaktayım. 71 dereceyi daha geçemedim. Testlerde. Mevcuttaki sogutucun kötü değil kesinlikle öyle bir şey söylemiyorum ama sıvı sogutmada tavsiyemmin 240'lık olmalı diye düşünüyorum. Öncelikle tekrar montaj yap eğer olmazsa zaten muhtemelen sogutucuda sıkıntı var iade edip başka bir modele veya iyi hava sogutmaya yönelebilirsin.

Sogutucuyu iade edip bütce ve kasa müsaitse 240'lık sıvı sogutma veya iyi bir hava sogutmaya geçebilirsin. Arctic 34 Duo tavsiye edebilirim kullanmaktayım. 71 dereceyi daha geçemedim. Testlerde. Mevcuttaki sogutucun kötü değil kesinlikle öyle bir şey söylemiyorum ama sıvı sogutmada tavsiyemmin 240'lık olmalı diye düşünüyorum. Öncelikle tekrar montaj yap eğer olmazsa zaten muhtemelen sogutucuda sıkıntı var iade edip başka bir modele veya iyi hava sogutmaya yönelebilirsin.

Peki bugün içinde söylediklerinizi deneyip bir karar vereceğim. Çok teşekkürler.

Yeniden termal macun uyguladım. Fan ve radyatör arka çıkışta havayı dışarıya verecek şekilde duruyor. Maalesef sıcaklıklarda bir değişim yok. CPU sıcaklığı çok dalgalı. AIDA64'de de teste başladığım anda 80 derecelere fırlıyor (bir anda çıkması normal mi?) Giderek yüklesen ve bir noktada sabitlenen bir grafik yok. 87-78 arasında bir yerlerde dalgalanıp duruyor. Gelen verilerde bir problem olduğunu düşünmeye başladım. Anakartla sebep olabilir mi?

Yani sıcaklıgın yukarı fırlaması normal tabii ki ama direkt 80E degil 35-39 arası seyreden sıcaklık 55-60 derecelere cıkar ve daha sonrası kademe kademe yükselir bazen ani cıkıslarla 3-7 derece arasında oynama oluyor ama direkt 80 olması normal değil. Stok sogutucu mevcutmu bir de testleri oşekilde yap istersen. Pompa devri kaçta calısıyor bu arada?

Yani sıcaklıgın yukarı fırlaması normal tabii ki ama direkt 80E degil 35-39 arası seyreden sıcaklık 55-60 derecelere cıkar ve daha sonrası kademe kademe yükselir bazen ani cıkıslarla 3-7 derece arasında oynama oluyor ama direkt 80 olması normal değil. Stok sogutucu mevcutmu bir de testleri oşekilde yap istersen. Pompa devri kaçta calısıyor bu arada?

Pompa 2200 devirde çalışıyor yanlış hatırlamıyorsam. Şöyle bir şey var ki testler bittiğinde sıcaklık düşüşü de çok hızlı oluyor. 1 saniye içinde 79'dan 39 civarına iniyor. Ben sıcaklık sensörlerinde bir problem olduğunu düşünüyorum. Ani sıcaklık yükselişi neyse ama düşüş de ani bir şekilde oluyor.

Kasanın şeklinden dolayı fanı radyatörün içinden hava alacak şekilde konumlandırmıştım ama bu durum yanlış sanırım. Fanı radyatöre doğru üfleyecek şekilde tekrar konumlandıracağım.

Pompa 2200 devirde çalışıyor yanlış hatırlamıyorsam. Şöyle bir şey var ki testler bittiğinde sıcaklık düşüşü de çok hızlı oluyor. 1 saniye içinde 79'dan 39 civarına iniyor. Ben sıcaklık sensörlerinde bir problem olduğunu düşünüyorum. Ani sıcaklık yükselişi neyse ama düşüş de ani bir şekilde oluyor.

Kasanın şeklinden dolayı fanı radyatörün içinden hava alacak şekilde konumlandırmıştım ama bu durum yanlış sanırım. Fanı radyatöre doğru üfleyecek şekilde tekrar konumlandıracağım.

Fan konumu anladıgım kadarıyla yanlış sanırım fan radyatöre üflemesi gerekiyor yani radyatörü sogutması gerekiyor ki işlemci sogusun ama sizde sanırım önce radyatör sonra fan geliyor değiştirin sorun büyük ihtimal burada. Ani düşüş normal kullanım düştügünden direkt ısı düşmesi normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı