Cooler Master Masterliquid Lite 120 yüksek CPU sıcaklığı

roracuk

Centipat
Merhaba,

Cooler Master Masterliquid Lite 120 sıvı CPU soğutucusunun performansı incelemelerde izlediğimden oldukça farklı. Özellikle Technopat incelemesinde görünen tam yükte 56 derece değerinin yakınına bile yaklaşamıyor. AIDA64 test sırasında inebildiği en düşük sıcaklık 79 derece ama genellikle 80-81 derecelerinde arada 82-83'lere çıkarak dolaşıyor. Sistem boştayken (0.9-1V arası) en düşük 38 dereceyi görebildim. Onun da ortalaması 42 civarı. Stres testini yaparken radyatörden yüksek sıcaklık algılayamıyorum bu da CPU'dan ısıyı çekip çekmediği konusunda bende soru işaretleri oluşturuyor. Termal macun ve baskıda bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama fikirlerinize göre tekrar kontrol edebilirim. Bu değer farkları bana pek makul gelmedi doğrusu. Önde 3 fan içeri alacak şekilde, Masterliquid arka egzoz çıkışında ve kasanın üstünde de bir adet daha egzoz fan bulunmakta.

Sistem:
AMD Ryzen 5 3600.
MSI X570A PRO.
Corsair ven. RGB Pro 8x2 GB 3200 MHz CL16.
MSI GTX1660 Super Ventus.
Corsair VS550 PSU.

Sorun ne olabilir acaba? Soğutucuda mı bir problem var yoksa benim sistem ayarlarında düzeltmem gereken başka bir şey mi söz konusu?

Eğer okursanız boştayken ve en düşük değer dediğini görebilirsiniz.
Yazdıklarını baştan sona okudum. Boştayken olan değer yüksek değil. Kullandığı kasanın hava akışına bağlı olarak, ısı değerleri değişir. Ek olarak kullanılan macunun kalitesi önemli. Test sırasında %100 yüke bindiği için yüksek değerlere çıkması normal. Termal macunu değiştirip, montajın tekrar yapabilir.

Sıcaklık değerlerin yüksek Stock sogutucuda bile daha iyi performans alırsın. Montajı kontrol edip tekrar deneyebilirsin. Termal macun olarak ne kullanıyorsun ? Sorun büyük ihtimal montajdan kaynaklı Fan yönüne bakmanı tavsiye ederim.

Bu zaten bir anda hissedilebilecek bir şey değil dostum.

Evet onun farkındayım ama CPU 80 derecede çalışırken 5 dakika sonrasında önemli bir ısı farkı oluşur diye tahmin ediyorum. Başta merak ettiğim şey videoda gözlemlenen maksimum 56 derece ile arasında yaklaşık 25 derecelik bir fark olması ki bu ciddi bir fark.

Evet onun farkındayım ama CPU 80 derecede çalışırken 5 dakika sonrasında önemli bir ısı farkı oluşur diye tahmin ediyorum. Başta merak ettiğim şey videoda gözlemlenen maksimum 56 derece ile arasında yaklaşık 25 derecelik bir fark olması ki bu ciddi bir fark.

Pompadan su sesi geliyor mu? Boruları tuttuğunuz zaman titreşim var mı, yani pompa çalışıyor mu?

Sıcaklık değerlerin yüksek stock sogutucuda bile daha iyi performans alırsın. Montajı kontrol edip tekrar deneyebilirsin. Termal macun olarak ne kullanıyorsun? Sorun büyük ihtimal montajdan kaynaklı fan yönüne bakmanı tavsiye ederim.

Termal macun soğutucu ile birlikte gelen Cooler Master. Fan yönü havayı dışarıya verecek şekilde. İlk başta radyatör ve fanı kasanın önünde en yükseğe içeri alacak şekilde konumlandırmıştım. O zaman stres testi yapmadım ancak boştayken sıcaklık 2-3 derece daha azdı. O da havayı dışardan çektiği için muhtemelen. Ama genel olarak sıvı CPU soğutucu fanının egzoz olarak kullanılması önerilmiş kasa içindeki sıcaklığı artırmaması için. Ben de o şekilde değiştirdim fan düzenini. Macunu ve montajı tekrar kontrol edebilirim.
Pompadan su sesi geliyor mu? Boruları tuttuğunuz zaman titreşim var mı, yani pompa çalışıyor mu?

Borularda titreşim var ve sürekli olmasa da bazen sıvının vıcık sesini duyabiliyorum.

Termal macun soğutucu ile birlikte gelen Cooler Master. Fan yönü havayı dışarıya verecek şekilde. İlk başta radyatör ve fanı kasanın önünde en yükseğe içeri alacak şekilde konumlandırmıştım. O zaman stres testi yapmadım ancak boştayken sıcaklık 2-3 derece daha azdı. O da havayı dışardan çektiği için muhtemelen. Ama genel olarak sıvı CPU soğutucu fanının egzoz olarak kullanılması önerilmiş kasa içindeki sıcaklığı artırmaması için. Ben de o şekilde değiştirdim fan düzenini. Macunu ve montajı tekrar kontrol edebilirim.

Borularda titreşim var ve sürekli olmasa da bazen sıvının vıcık sesini duyabiliyorum.

Genelde 120'lik sıvı sogutmaları tavsiye etmiyorlar ama sende farklı bir durum var kötü bir hava sogutma bile bundan daha fazla performans verir muhtemelen montajdan kaynaklı bir sorun var macunu cok kalın sürmeyin. Ve montajı tekrar yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı