Çözüldü Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB fanlar dönmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

weirdmert

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR5 5600 MHZ TEAMFORCE
Ekran kartı
MSI RTX 4060TI 2X 16GB
Anakart
A620
İşlemci
RYZEN 5 7500F 6 ÇEKİRDEK 38MB
Merhaba, bugün elime yeni satın aldığım sistemim ulaştı. Başlıkta gördüğünüz gibi Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB adlı sıvı soğutucu kullanmayı tercih ettim. Ürünü açmamla fanların dönmemesi gibi bir sorunla karşılaştım. Isı düzeyi boştayken 30-40 derece (ortalamaya göre soğuk bir odadayım şubat ayı bursa sıcağında). LoL oynamayı denedim. Isı çok yükselmedi en fazla 60'ı gördü. Yük binmeden çalışmıyor diye düşündüm fakat, bilmiyorum yardım edebilecek arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Çözüm
Sorun hakkında biraz uğraştım kendim hallettim. Sorun şu: CPU fan PIN'i (4'lü pin) anakarttaki yerine takılı değildi. Daha doğrusu takıldıktan sonra kendisini sabit kilitleme sistemi olmadığından ötürü çıkmış. Elle taktım fakat hala hassas durumda. Kasa sarsıntı sırasında o pinler yerinden yine fırlayacak. İncehesap'tan aldım bu ürünü. Kısacası hazır sistemin mağduriyetine uğradım. Neyse ki sorunu çözdüm.
CM sıvı soğutma konusunda iyi iş çıkartmıyor. 2017'de aldığım CM MasterLiquid 240mm sıvı soğutmanın fan bilyaları ve su pompası sıkıntı çıkartıyordu. Keşke almadan önce konu açsaydınız. Ben CM sıvı soğutma ile 4 yıl uğraştım sonra Arctic'e geçtim kalite ve sıvı soğutma neymiş anladım.

CM sıvı soğutma konusunda iyi iş çıkartmıyor. 2017'de aldığım CM MasterLiquid 240mm sıvı soğutmanın fan bilyaları ve su pompası sıkıntı çıkartıyordu. Keşke almadan önce konu açsaydınız. Ben CM sıvı soğutma ile 4 yıl uğraştım sonra Arctic'e geçtim kalite ve sıvı soğutma neymiş anladım.
peki bu sorun hakkında napmam gerektiğini biliyor musunuz acaba. anakartla olan bağlantısında veya başka bir donanımsal sıkıntı mı yoksa direkt bozuk mu.

peki bu sorun hakkında napmam gerektiğini biliyor musunuz acaba. anakartla olan bağlantısında veya başka bir donanımsal sıkıntı mı yoksa direkt bozuk mu.
Direkt bozuk değil ancak kronik sorunlu. Termal macunu doğru sürüp soğutma bloğunu iyi oturttuğunuzdan emin olun. Doğru oturttuktan sonra zaten AIO kapalı sistem sıvı soğutma yapacağınız bir şey yok bağlantıları ve montajı doğru yaptıysanız.

Direkt bozuk değil ancak kronik sorunlu. Termal macunu doğru sürüp soğutma bloğunu iyi oturttuğunuzdan emin olun. Doğru oturttuktan sonra zaten AIO kapalı sistem sıvı soğutma yapacağınız bir şey yok bağlantıları ve montajı doğru yaptıysanız.
Fan ile termal macun arasında bağlantı kuramadım
Sıvı soğutucunun 2 fişi var biri pompa biri fan ikiside takılımı kontrol et , takılı ise cpu z de stres test yap bak dönecek mi sonradan dönmeye başlarsa biostan fan ayarlarını yaparsın. Gelelim dönmez ise , kabloları ve çoklayıcı varsa onları kontrol et gerekirse sadece bir fanı direk anakarta tak 2 fanın birden bozuk olma ihtimali çok düşük.

Son düzenleme:
Sorun hakkında biraz uğraştım kendim hallettim. Sorun şu: CPU fan PIN'i (4'lü pin) anakarttaki yerine takılı değildi. Daha doğrusu takıldıktan sonra kendisini sabit kilitleme sistemi olmadığından ötürü çıkmış. Elle taktım fakat hala hassas durumda. Kasa sarsıntı sırasında o pinler yerinden yine fırlayacak. İncehesap'tan aldım bu ürünü. Kısacası hazır sistemin mağduriyetine uğradım. Neyse ki sorunu çözdüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı