Cooler Master Masterliquid Pro 240 fanından tıkırtı sesleri geliyor

Randielm

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
DELL S2417DG WQHD 165Hz OC
MSI GTX1080 Gaming X 8G
Intel Core i7 7700K
Gigabyte Z270X -Ultra Gaming
G.Skill TridentZ 3200 MHZ 32GB (2X16)
CoolerMaster Masterliquid Pro 240 Water Cooler
Evga 750GQ 750w 80+ Gold PSU
Samsung 960EVO 250 GB SSD
Toshiba P300 2 TB 7200RPM HDD
Toshiba 1 TB 7200 RPM HDD
Corsair Carbide Spec-Alpha
RAM
G.Skill TridentZ 3200 MHZ DDR4
Ekran kartı
MSI GTX1080 Gaming X 8G
Anakart
Gigabyte Z270X -Ultra Gaming
İşlemci
Intel Core i7 7700K
Herkese merhaba. Yaklaşık 5.5 yıldır kullandığım sistemimde Cooler Master Masterliquid Pro 240 takılı durumda. Fanlardan 1 tanesinde çok şiddetli tıkırdama sesi var. Kontrol ettiğimde diğer fandan daha zor döndüğünü ve çok az da olsa yalpaladığını fark ettim. Fan yapraklarına sürten bir şey olmadığından da emin oldum. Çareyi kısa süreliğine ilgili fanın bağlantısı kesmekte bulsam da 240mm radyatörde tek 120mm fan kullanınca işlemci sıcaklıkları 80 85 civarlarına çıkmaya başladı. Türkiye'de high pressure fan bulmak için için internette biraz gezindiğimde fiyatların 400 500 TL gibi astronomik rakamlar olduğunu gördüm. 1-1, 5 sene içerisinde anakart, işlemci(+soğutucu) ve RAM yükseltmesi yapmayı düşünüyorum. Basıncı 2mmh2O'nun altında olan standart Air Flow fanlardan taksam performansa pozitif etkisi olur mu? Ya da high Air pressure fan öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu üzerinde high pressure fan kullanmaya haddinden fazla önem veriliyor. (Sosyal bilimlerde buna yabancılaşma deniliyor; aracın amaç haline dönüşmesi)
Soğutmada aslolan; ısı alışverişi yapılacak yüzey üzerinden olabildiğince bol miktarda hava akışının sağlanması, bunu da hızlı fanlar sağlar, güçlü fanlar değil.
Güçlü fanlar, hava geçişinin zor olduğu dar alanlardan daha çok hava geçirebiliyor sadece. Gerçi o radyatörün önüne bir de kasa ızgarası geleceği düşünüldüğünde, hava geçişi zor olur.

Mevcut durumda kullanabileceğiniz en iyi fanlar, Arctic P serisi. Diğer fanlardan fiyatını hak eden yok.
Çok uzun ömürlü olsun derseniz, rulmanlı fanlara da bakabilirsiniz, Arctic P serisinde rulmanlı tek fan, P12 PWM PST CO.

Geri
Yukarı