Cooler Master MasterMouse MM530 İncelemesi

Merhabalar. Yaklaşık 2 haftadır kullandığım Cooler Master Mastermouse MM530'u yakından bakalım.

Kutu ve İçeriği:
Normaleşmiş ''Oyuncu'' faresinin kutusu. Yan kapağı çıtçıtlı ve direkt fareyi plastiklerle çevrelenmiş şekilde görebiliyoruz. (Ben böyle bir şey olduğunu kutu açarken fark etmedim. :) ) Kutunun üstünde ürünü öne çıkartan özellikler yer alıyor.
asd.jpg
1.jpg
Kutusunun içinden sadece 1 plastik (mouse koruması için.) kap ve 1 tane kullanım kılavuzu bulunmakta. Benim aldığım modelde kılavuz İngilizce. Sanırım Türkçeleşmiş hali yok. Ürünün sürücü desteği var. Ancak kutuda sürücü için herhangi bir CD yok. Olmasın da. İnternetten indirmeyi artık çoğu kullanıcı tercih ediyor.
i.jpg

Ürün Özellikleri ve İçeriği:
MM530, bize Palm Grip kullanımı veriyor. Diğer kullanımlara daha alışığım ve şunu gönül rahatıyla söyleyebilirim ki Palm dışında hiçbir şekilde hiçbir tutuşa uyumlu değil. Zaten firma bize Palm Grip'e göre yaptığı için bunu eleştirme hakkımız da yok. MM530, Pixart 3360 sensörü sayesinde 12000 DPI kullanıyor. Bu çok uçuk bir rakam olup -bana sorarsanız- 5000'den sonrası firmaların hava atma amacı olan bir rakam olduğunu düşünüyorum. Fare sağa doğru yatık yani sağlaklar için tercih edilebilir bir model. 16.7 milyon renk RGB renk döngüsü ve desteği var.

Ürünün alt kısmında neredeyse hiç gözükmeyen (etrafı da LED'lerle çevreleyen) Cooler Master yazısı var. Bu yazı hiç gözükmüyor neredeyse. Tekerlek ise yumuşak hissiyatı olup kolayca hareket ettirebiliyoruz. Makrolarda da yanlışıkla basmamaya dirençli hafif bir yapısı var.

Ürün terleyen eller için terleri emen bir yapı olduğunu iddia ediyorlar. Ancak ter tutuyor maalesef. Böyle bir şey söz konusu değil.

Malzeme kalitesi olarak kasası başarılı bir sert plastiğe sahip. Ancak USB girişi ve kablosu biraz arkada kalıyor. Örgü sarım olmamasını göz ardı edebilsek bile, o ince USB girişini göz yummamız zor.
5.jpg
Ürün 99 gram. G300S'den geçtiğim için (G300S 85 gram) biraz ağır geldi. Ancak gün geçtikçe çok rahat hakim olabiliyoruz.

Ürünün sol tarafında 2, tekerleğin altında 2 olmak üzere 4 adet makro atanabilir tuş bulunmaktadır. Bu tuş düzeni ve miktarı FPS oyunları için ideal. Marka da bunu bize vaad ediyor.
asddd.jpg

7.jpg
Makro ve Yazılım:
Cooler Master'in kendi sitesinden ilk önce ekipman tarayıcı gibi bir araç indiriyoruz. Ardından farenizin tanıyıp sürücüyü otomatik yüklüyor. Ürünün yazılımı çok ayrıntılı ve bu ayrıntıya göre biraz sade. Eğer bütün özellikleri tanıtmaya çalışsam inceleme baya uzayabilir. Sürücünün açılışı:
1526206052569.png
En altta profiller var. Bu profiller çoğu ürünlerde mevcut olduğu için pek bahsetmeyelim. Ama oyundan oyuna farklı makro ve sistemleri bu profiller arasından geçiş ayarak çok daha rahat geçebiliyoruz.

TactiX Cooler Master'in güzel bir özelliği.Bu makroları 2 katına çıkartabiliyor. Yani 7 tane tuşumuza 2 kere bastığımızda bambaşka bir ayar atayabiliyoruz. Yani 7 fiziksel 14 işlevsel bir makro kısmı var.
1526206664126.png
LED kısmında LED ayarlarımızı en ince ayrıntısına kadar ayarlayabiliyoruz.
1526206975721.png
Modları kısaca anlatmak gerekirse;
  • İndicator Mod: Üst 2 taraftaki renk aynı Cooler Master ve çevresindeki renk farklı.
  • Turn Off: İsimden de anlayacağımız gibi LED'leri kapatıyor.
  • Cooler Cycle: RGB renk döngüsü eklentisi veriyor. Bunu çoğu kişi seviyor :)
  • Breathins Mod: Nefes alma, verme eklentisi. 16.7 milyon renklerden birini seçebilirsiniz.
  • Static Mod: Sabit bir renk 3 taban aydınlatma da sabit.
  • Stars Mod: Nefes alma vermeye benziyor. Ama sıra sıra yanıp sönüyor. Yani ilk önce üstteki yazı yanıp sönüyor. Sonra artadaki gibi gibi.
Sensör kısmından DPI ayarlayabiliyoruz.
1526207489691.png
DP Sensitivtiy de ise Sensitivtiy'i ayarlayabiliyoruz.

Macro kısmından kendi yaptığımız Macro'ları yapıyoruz. Bunları Main Control'den atayabiliyoruz.

Genel Değerlendirme:
Ürün fiyatı ve bize sunduğu özellikler ortalamanın üstünde bir performans veriyor.

Artıları:
  • Rakiplerine göre fiyatı ve özellikleri.
  • Palm Grip ile uyuşmuş bir yapı.
  • Sürücünün içeriği ve bu içeriğe göre sade bir görünüme sahip.
  • Malzeme kalitesi.
  • Ergonomik olması.
  • Makro basma rahatlığı ve hızlı tepkisi.
  • RGB ve diğer LED modları.
  • Çoklu profil olması.
Eksileri:
  • Ter tutması.
  • Yazılımın İngilizce olması. (Benim için pek sorun değil.)
  • Örgü kablo olmaması. Ve sağlam olmayan USB girişi.
  • Cooler Master ambleminin yok olması. Oraya LED döşense fena olmazmış. Ancak etraftaki LED'ler oraya olmamış.
Bu arada MM530 ile Masterkeys Lite L'nin RGB modları birbirine çok yakıştı. Böyle bir kombin düşünülebilir.
88.jpg
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Örgü kablo ağırlaştırıyor olabilir fakat en azından USB bağlantı noktasına yakın bir yerde daha kalın kablo kullanılabilir. Ağır olmasın diye kablodan oluyoruz sonra.

Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. Eksi ve artıları güzel belirtmişsin. Ancak USB biraz üzdü. Normal ve altın renk bir USB. Genelden tüm kaliteli markalar aynı USB stilini kullanıyor.

LED konusu kişisel bir görüş birşey diyemeyiz ancak bizim firma Hexagon aydınlatmaya önem veriyor nedense.

Birincisi "Cooler Master" ismi ekipmanlarda abest duruyor, bence bir alt marka ile farklı bir isimde daha başarılı olabilir.
'MasterMouse' gibi alt başlıklar kullanılıyor hali hazırda.
İkincisi ise şu logonun sadece çerçevesinin aydınlatma olması kötü bir dizayn.
Buna katılıyorum. Cooler Master yazısına LED döşense çok daha şık duracağına eminim.
Ancak USB biraz üzdü. Normal ve altın renk bir USB. Genelden tüm kaliteli markalar aynı USB stilini kullanıyor.
USB'ye bir sözüm yok. Şikayetim, USB'nin kasasının koruması. Sadece USB'yi çevreleyen küçük bir koruma ve yetersiz. Aynı USB kasasını Masterkeys Lite L de kullanıyor ve klavyeyi incelerken de bunu belirttim ve eleştirdim. Hala böyle USB kasası yaparlarsa hala eleştireceğim.

Ancak alınmaması için bir sebep mi, hayır. Çok çok kötü değil.

Kablo sarıma gelecek olursak, örgüyü ben de tercih etmiyorum. Ancak bunu takıntı haline getiren kullanıcılar için belirttim. Tercih etmediğini de belirttim. Benim için eksi değil ancak yine de genelleme üzere bir inceleme yaptığım için eksi bölümüne yazdım.

Merhaba sol taraftaki kauçuk bölüme baş parmağımla baskı uygulayınca ses geliyor ve yerine oturuyor gibi oluyor bırakıp tekrar baskı uygulayınca yine aynı şey oluyor sizde de böyle mi?

Hayır bende öyle olmadı. Sadece kauçuk bölümün ucu çıktı. Küçük bir yapıştırma işlemi ile yapıştırdım.

Hayır bende öyle olmadı. Sadece kauçuk bölümün ucu çıktı. Küçük bir yapıştırma işlemi ile yapıştırdım.
cidden çok rahatsız ediyor baskı uygulayınca kauçuk bölümün ucu koptumu yoksa çıktımı bende benimkini çıkartıp yapıştırmayı deneyebilirim belki. Birde nasıl bir yapıştırıcı ile yapıştırdınız

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı