Cooler Master MB511 PWM Kontrollü Fanların Devrini Düşürme

sekect

Kilopat
Arkadaşlar kullandığım kasa; Cooler Master MB511. Kasanın üstündeki bütün fanlar PWM özellikli diye biliyorum, fakat anakartımda fan girişi CHA1 FAN olduğu için Akasa PWM çoğaltıcı aldım. Bağlantısını yaptım, fanlar çalışıyor fakat BIOS'da QFan Control bölümünden modunu değiştiriyorum ama RPM hızı hep aynı değişmiyor.

Kasa içindeki fan bağlantısının görselini paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Bağlantıda gözden kaçırdığınız yer var mı kontrol edin ve QFan kısmındaki ayarı da görsel olarak paylaşırsanız sevinirim.

Kasa içindeki fan bağlantısının görselini paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Bağlantıda gözden kaçırdığınız yer var mı kontrol edin ve QFan kısmındaki ayarı da görsel olarak paylaşırsanız sevinirim.
Hocam resim yükleyemiyorum boyut yüksek diyor. 4 pin girişini CHA_FAN yerine taktım. Egzoz fan 3 pinli onu da çoğaltıcıdaki 4 pin girişine taktım. Geri kalan 3 fan 3 pinli. Onları da yerlerine taktım çoğaltıcıda.
Güç girişini PSU dan çıkan kabloya taktım. Fakat yine full RPM de dönüyor. Birde şunu denedim, çoğaltıcıdaki 4 pin girişini işlemci fanının anakarttaki yerine taktım ve işlemci fanını da çoğaltıcının üstünde ki 4 pin girişine taktım fakat sonuç yine aynı. İşlemci fanının devrini yükseltip düşürüyorum fakat kasadaki fanlar ne yavaşlıyor ne hızlanıyor.

Acaba işlemcinin fanıyla çalışmıyor mu ? Yoksa kabloda bir bozukluk olabilir mi ? Ona göre PWM fan almayı düşünüyorum.
Yardımcı olacak yok mu ?

Son düzenleme:
Nasıl çözdünüz bu sorunu? Sanırım kasanın fanları PWM özellikli değil. Aynı sorunla uğraşıyorum. Bios ayarlarından fanları PWM'e aldığımda hepsi son hız çalışıyor. @sekect

3 pin olan fanlarda biostan DC moduna alıp sıcaklığa göre grafiğini çizerseniz. CPU sıcaklığına göre hızlanıp yavaşlayacaktır.

Nasıl çözdünüz bu sorunu? Sanırım kasanın fanları PWM özellikli değil. Aynı sorunla uğraşıyorum. Bios ayarlarından fanları PWM'e aldığımda hepsi son hız çalışıyor. @sekect
Hocam sistemimi değiştirdim. Yeni anakartımda fan girişi bolca mevcut. Bios'dan fanların hızını DC kontrolü ile düşürdüm.

Aynen ben de DC'ye göre yapmak zorunda kalıyorum. PWM var diye överek tanıtım videoları çekilince bu kasa için niye olmadığını anlayamamıştım. Cevaplar için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı