Cooler Master ML120 ve High Power HPE'den gelen ses

Itx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 gündür bilgisayarımdan çok ufak tıkırtılar geliyor. Son zamanlarda gittikçe sesi artmaya başladı. Sıvı soğutmadan geldiğini teyit etmek amacıyla sıvı soğutmayı devreden çıkarıp sistemi çalıştırdım. Sesin büyük çoğunluğu kesildi, bu sayede sesin sıvı soğutma kaynaklı olduğunu anladım ancak bu sırada PSU'dan da çok hafif bir cızırtı geldiğini fark ettim.
Şimdi gelelim işin sıkıntılı kısmına... Okuyan herkesin aklından "garantiye yolla bitsin gitsin" geçti, farkındayım. Şu anda üniversite sınavına hazırlanıyorum. Çalışmalarımın neredeyse hepsi bilgisayar üzerinden (ders videoları izliyorum, PDF üzerinden test çözüyorum vs.), servislerin kaç günde geri yollayacağı belli olmuyor ve sınava 1 ay kaldı. Bu yüzden güç kaynağını garantiye yollamam imkansız.
Bu koşullar altında alabileceğim herhangi bir önlem var mı? Güç kaynağındaki sorunların çok ciddi sonuçları olabileceğinin farkındayım, servise yollamadan yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Şimdiden fikirleriniz için teşekkür ederim.

Sıvı soğutma: Cooler Master ML120 Lite.
PSU: High Power HPE-500BR-A12s 500W.

Arkadaşlar 2 gündür bilgisayarımdan çok ufak tıkırtılar geliyor. Son zamanlarda gittikçe sesi artmaya başladı. Sıvı soğutmadan geldiğini teyit etmek amacıyla sıvı soğutmayı devreden çıkarıp sistemi çalıştırdım. Sesin büyük çoğunluğu kesildi, bu sayede sesin sıvı soğutma kaynaklı olduğunu anladım ancak bu sırada PSU'dan da çok hafif bir cızırtı geldiğini fark ettim.
Şimdi gelelim işin sıkıntılı kısmına... Okuyan herkesin aklından "garantiye yolla bitsin gitsin" geçti, farkındayım. Şu anda üniversite sınavına hazırlanıyorum. Çalışmalarımın neredeyse hepsi bilgisayar üzerinden (ders videoları izliyorum, PDF üzerinden test çözüyorum vs.), servislerin kaç günde geri yollayacağı belli olmuyor ve sınava 1 ay kaldı. Bu yüzden güç kaynağını garantiye yollamam imkansız.
Bu koşullar altında alabileceğim herhangi bir önlem var mı? Güç kaynağındaki sorunların çok ciddi sonuçları olabileceğinin farkındayım, servise yollamadan yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Şimdiden fikirleriniz için teşekkür ederim.

Sıvı soğutma: Cooler Master ML120 Lite.
PSU: High Power HPE-500BR-A12s 500W.

Hocam net karar verebilmemiz için bir video çekebilir misiniz?
Uzman kulağıyla dinledikten sonra sizi yönlendirelim.

120 mm soğutamadığı için çok ses çıkarır ve kısa ömürlüdür. Keşke almasaydınız. Servise yollayın PSU'yu. Sıvı soğutucu sorunsuz.
Sistem Mini ITX olduğundan sadece 120 mm'lik sıvı soğutucu takabiliyordum. Ayrıca stok fana göre 15 derece fark etti, gayet soğutuyor.

Yazdıklarımı tam anlamadan cevap yazmışsınız, servise yollayamam önümüzdeki 1 aylık süreçte.
Hocam net karar verebilmemiz için bir video çekebilir misiniz?
Uzman kulağıyla dinledikten sonra sizi yönlendirelim.
Unutmazsam yarın atarım.

Sistem Mini ITX olduğundan sadece 120 mm'lik sıvı soğutucu takabiliyordum. Ayrıca stok fana göre 15 derece fark etti, gayet soğutuyor.

Yazdıklarımı tam anlamadan cevap yazmışsınız, servise yollayamam önümüzdeki 1 aylık süreçte.

Unutmazsam yarın atarım.

Daha ucuza alacağınız bir kule tipi soğutucu daha fazla fark edecekti ve daha uzun ömürlü olacaktı.

PSU olan büyük ihtimalle Coil Whine. Zararlı değildir. Sadece ses yapar. Bobin kaynaklı bir durum. Aralarında bulunan silikonlarda boşluk oluşabilir. Sıvı soğutma konusunda fazla sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Yine de sesi duymakta fayda var.

Daha ucuza alacağınız bir kule tipi soğutucu daha fazla fark edecekti ve daha uzun ömürlü olacaktı.
Sistem mini itx olduğundan kule tipi soğutucular sığmıyor, hem konunun bunla gram alakası yok.
PSU olan büyük ihtimalle Coil Whine. Zararlı değildir. Sadece ses yapar. Bobin kaynaklı bir durum. Aralarında bulunan silikonlarda boşluk oluşabilir. Sıvı soğutma konusunda fazla sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Yine de sesi duymakta fayda var.

Radyatörün arkasındaki fanı başka bir fanla değiştirerek sesin ordan gelmediğine emin oldum. Ses pompadan geliyor.

Son düzenleme:
Sistem mini ITX olduğundan kule tipi soğutucular sığmıyor, hem konunun bunla gram alakası yok.

Radyatörün arkasındaki fanı başka bir fanla değiştirerek sesin oradan gelmediğine emin oldum. Ses pompadan geliyor.

Hocam pompanın güç soketini PWM kontrolü olmayan bir fan soketine takıp deneyin.
Ya da Molex çevirici ile güç verin pompaya.

Bir de radyatör ile pompa arasındaki hortumların düz olduğundan emin olun.

Dediğiniz gibi pompadan geliyor ses.

Hocam pompanın güç soketini PWM kontrolü olmayan bir fan soketine takıp deneyin.
Ya da Molex çevirici ile güç verin pompaya.

Bir de radyatör ile pompa arasındaki hortumların düz olduğundan emin olun.

Dediğiniz gibi pompadan geliyor ses.
Cahilliğimi maruz görün, herhangi bir fan soketinin PWM kontrolünün olup olmadığını nerden anlarım? Benim bildiğim kadarıyla anakartta sys fan 1 , cpu fan 1 olmak üzere toplam 2 tane fan soketi var. Bunlardan hangisi dediğiniz soket?

Radyatör ile pompa arasındaki hortumlar düz değil, pratikte maalesef olamayacaklar da. Anlık, kasa açıkken düz hale getirebilirim ancak normal kullanımda yine kıvrılmış biçimde kasanın içinde durmaları gerekecek.

Cahilliğimi maruz görün, herhangi bir fan soketinin PWM kontrolünün olup olmadığını nereden anlarım? Benim bildiğim kadarıyla anakartta sys fan 1, CPU fan 1 olmak üzere toplam 2 tane fan soketi var. Bunlardan hangisi dediğiniz soket?

Radyatör ile pompa arasındaki hortumlar düz değil, pratikte maalesef olamayacaklar da. Anlık, kasa açıkken düz hale getirebilirim ancak normal kullanımda yine kıvrılmış biçimde kasanın içinde durmaları gerekecek.

Genelde 3 pinliler PWM kontrollü olmuyor ama anakartın user manuel PDF'si detaylı bilgi verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı